top of page

Cmentarz wojenny
z okresu I i II wojny światowej
Sprottau - Szprotawa

TysiÄ…ce Anglików, Francuzów, Belgów, Serbów, Chorwatów, Polaków oraz żoÅ‚nierzy innych narodowoÅ›ci zamieszkaÅ‚o w zbudowanym specjalnie obozowym miasteczku, które posiadaÅ‚o nawet wÅ‚asnÄ… walutÄ™. Aż cztery tysiÄ…ce nieszczęśników zostaÅ‚o tu na zawsze. W obozie przetrzymywano również powstaÅ„ców wielkopolskich.

​

DziÄ™ki wsparciu z budżetu Województwa Lubuskiego na terenie zapomnianego i zapuszczonego cmentarza jenieckiego w 2023 roku powstaÅ‚ „Park Narodów”, który stanowi miejscem turystyki martyrologicznej. Jak podkreÅ›la burmistrz Szprotawy MirosÅ‚aw GÄ…sik, do dbania o tego typu obiekty pamiÄ™ci zobowiÄ…zuje nas prawo miÄ™dzynarodowe i kultura.

​

Burmistrz podpisaÅ‚ z WicemarszaÅ‚kiem Województwa Lubuskiego StanisÅ‚awem Tomczyszynem umowÄ™ o dofinansowanie projektu pn. „Utworzenie Parku Narodów 1914-1918 w Wiechlicach jako miejsca turystyki martyrologicznej”. Koszt caÅ‚kowity zadania wynosi 325 374 zÅ‚, a kwota dofinasowania to 100 tys. zÅ‚.

 

Na terenie byÅ‚ego lotniska wojskowego w Wiechlicach podczas I wojny Å›wiatowej zlokalizowany byÅ‚ duży miÄ™dzynarodowy obóz jeniecki „Kriegsgefangenenlager Sprottau”, nazywany miasteczkiem baraków. RozciÄ…gaÅ‚ siÄ™ od wschodniej granicy Szprotawy aż do centralnej części wsi Wiechlice. Przetrzymywano w nim m.in. Anglików, Francuzów, WÅ‚ochów, Rosjan, Belgów, Serbów, Polaków. Obóz posiadaÅ‚ wÅ‚asne gospodarstwa pomocnicze, kuchnie, Å›wietlice, lazarety, apteki, a nawet wÅ‚asnÄ… walutÄ™ i widokówki. Choroby i niedożywienie zbieraÅ‚y w obozie Å›miertelne żniwo.

​

JakiÅ› czas temu z wydziaÅ‚em promocji UrzÄ™du Miejskiego w Szprotawie nawiÄ…zaÅ‚ wspóÅ‚pracÄ™ pan JarosÅ‚aw Tomczak, zajmujÄ…cy siÄ™ historiÄ… i ochronÄ… miejsc pamiÄ™ci. Badacz ten dotarÅ‚ do oryginalnych niemieckich dokumentów dowodzÄ…cych, że na terenie szprotawskiego lotniska pochowano co najmniej 264 jeÅ„ców także w okresie II wojny Å›wiatowej. SpoÅ›ród zmarÅ‚ych jeÅ„ców udaÅ‚o siÄ™ mu wydzielić co najmniej dziewiÄ™ciu Polaków. Zdaniem J.Tomczaka pochodzili z małżeÅ„stw mieszanych. Inni ukryli swojÄ… polskość podajÄ…c siÄ™ za UkraiÅ„ców, BiaÅ‚orusinów i Rosjan, a generalnie byli to obywatele II RP z terenów anektowanych przez ZwiÄ…zek Radziecki po 17 wrzeÅ›nia 1939 roku.

​

Park Narodów jest wyjÄ…tkowym miejscem w regionie. PowstaÅ‚a tu przestrzeÅ„ z odnowionymi alejkami, krzyżami pamiÄ™ci oraz tablicami edukacyjnymi w różnych jÄ™zykach. CaÅ‚y teren bÄ™dzie oÅ›wietlono i objÄ™to monitoringiem. W sÄ…siedztwie cmentarza wyremontowano drogÄ™ i chodnik oraz zbudowano Å›cieżkÄ™ rowerowÄ… i parking – informuje burmistrz GÄ…sik.

​

Opracowanie:

Maciej Boryna 2023

​

Kwerenda źródÅ‚owa wg stanu z 2020 roku

​

Link do filmu z 2011 roku poświęconego obozowi

​

Prisoner-of-war and Internment camps report:

Sprottau, 1916 (S. 35)

​

Wykaz jeÅ„ców 1941-1943

sprottau oboz2.jpg

© 2035 by Charley Knox. Powered and secured by Wix

bottom of page