SERIA KSIĄŻEK MACIEJA BORYNY
DOSTĘPNA JAKO DARMOWE EBOOKI
Badacz regionu i publicysta Maciej Boryna ze Szprotawy ma na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji o tematyce eksploracyjnej, historycznej i przyrodniczej.
Od lat jest społecznym dyrektorem Muzeum Ziemi Szprotawskiej, które zakładał wraz z innymi regionalistami z Towarzystwa Bory Dolnośląskie. Za swoją działalność został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Burmistrza Szprotawy i Starostę Żagańskiego.
Spośród wielu osiągnięć, w tym ciekawych odkryć, na pierwszy plan wysuwa się rozwikłanie tajemnicy legendarnych Wałów Śląskich - najdłuższego zabytku archeologicznego w Polsce. Aktualnie kieruje wydziałem w Urzędzie Miejskim w Szprotawie, w tym Biurem Turystyki i Edukacji Regionalnej. Redaguje serwisy opatrzone marką Sprotavia Touristica.
Sam autor mówi, że dotychczas wydane książki i skrypty dawno się rozeszły. A zainteresowani często pytają o egzemplarze wcześniejszych wydawnictw. Współczesny świat dał nam internet, a co za tym idzie możliwość dzielenia się wiedzą z całym światem - tak M.Boryna uzasadnia pomysł wydania serii e-booków.
- Chciałbym też wspomnieć o osobach, z którymi miałem zaszczyt i przyjemność współtworzyć niektóre prace, jak prof. Hieronim Szczegóła, Aniela Cichalewska, Karol Błaszczyk, Krzysztof Wachowiak, Henryk Janowicz, Krzysztofa Danielkowska, Dorota Grzeszczak, Jan Ryszawy, Julian Szlachetka, Maciej Krzak i inni. - Ponadto dra Grzegorza Popowa, pod którego kierunkiem napisałem moją pracę dyplomową o budowlach obronnych ziemi szprotawskiej. Jestem im za to bardzo wdzięczny.
Cóż to będzie za seria!
Wśród planowanych e-booków znajdzie się zapytywana książka o Małomicach, jak też przewodnik turystyczny zredagowany wspólnie z prof. Hieronimem Szczegółą pt. “Szprotawa i okolice. Na tropach historii i przyrody”, a także:
-
Dawne życie mieszkańców Borów Dolnośląskich na przykładzie Lubiechowa w byłym powiecie szprotawskim
-
Historia i architektura Bramy Żagańskiej w Szprotawie, napisane z Anielą Cichalewską
-
Felix Matuszkiewicz ze Szprotawy. Serce w Szprotawie zostawione., napisane z Krzysztofą Danielkowską
-
Szkice z dziejów Jelenina w gminie Żagań, napisane z Henrykiem Janowiczem
-
Dawne dzieje Leszna Górnego w Borach Dolnośląskich, napisane z Krzysztofą Danielkowską
-
Wiechlice na rubieży Borów Dolnośląskich, napisane z Dorotą Grzeszczak
-
Z Kresów na Kresy (red.)
-
Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej, napisane z Henrykiem Janowiczem
-
Przykłady budownictwa obronnego ziemi szprotawskiej, Żary 2015, praca dyplomowa pod kierunkiem dr G.Popowa
-
Co kryją Stawy Bobrowickie w Borach Dolnośląskich, napisane z Maciejem Krzakiem
-
Gościeszowice i Międzylesie w gminie Niegosławice – Historie nieznane, napisane z Henrykiem Janowiczem
-
Wały Śląskie. Tajemnice dawnych granic.
Skończyłem również badania i skrypt o fryderycjańskiej osadzie w Borach Dolnośląskich, a mianowicie o Krzywczycach w gminie Niegosławice - uzupełnia listę M.Boryna. To łącznie 15 pozycji.
Niektóre z jego innych prac są już dostępne online, jak np. Założenia do koncepcji zagospodarowania Parku Goepperta w Szprotawie czy Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Potok Sucha w gminie Szprotawa. Przewodnik turystyczny.
Publikacje M.Boryny od lat cieszą się zainteresowaniem regionalistów i badaczy tajemnic historii Dolnego Śląska i południa Ziemi Lubuskiej. Zapowiadane ebooki będą pojawiać się kolejno jeden na miesiąc, począwszy od marca br.
Spis wszystkich prac znajdziemy na stronie link
Aniela Cichalewska
Gazeta Bory Dolnośląskie, 07.02.2023