top of page

SERIA KSIĄŻEK MACIEJA BORYNY

DOSTĘPNA JAKO DARMOWE EBOOKI

Maciej Boryna

Badacz regionu i publicysta Maciej Boryna ze Szprotawy ma na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji o tematyce eksploracyjnej, historycznej i przyrodniczej.

Od lat jest społecznym dyrektorem Muzeum Ziemi Szprotawskiej, które zakładał wraz z innymi regionalistami z Towarzystwa Bory Dolnośląskie. Za swoją działalność został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Burmistrza Szprotawy i Starostę Żagańskiego. 

Spośród wielu osiągnięć, w tym ciekawych odkryć, na pierwszy plan wysuwa się rozwikłanie tajemnicy legendarnych Wałów Śląskich - najdłuższego zabytku archeologicznego w Polsce. Aktualnie kieruje wydziałem w Urzędzie Miejskim w Szprotawie, w tym Biurem Turystyki i Edukacji Regionalnej. Redaguje serwisy opatrzone marką Sprotavia Touristica. 

 

Sam autor mówi, że dotychczas wydane książki i skrypty dawno się rozeszły. A zainteresowani często pytają o egzemplarze wcześniejszych wydawnictw. Współczesny świat dał nam internet, a co za tym idzie możliwość dzielenia się wiedzą z całym światem - tak M.Boryna uzasadnia pomysł wydania serii e-booków.

- Chciałbym też wspomnieć o osobach, z którymi miałem zaszczyt i przyjemność współtworzyć niektóre prace, jak prof. Hieronim Szczegóła, Aniela Cichalewska, Karol Błaszczyk, Krzysztof Wachowiak, Henryk Janowicz, Krzysztofa Danielkowska, Dorota Grzeszczak, Jan Ryszawy, Julian Szlachetka, Maciej Krzak i inni. - Ponadto dra Grzegorza Popowa, pod którego kierunkiem napisałem moją pracę dyplomową o budowlach obronnych ziemi szprotawskiej. Jestem im za to bardzo wdzięczny. 

 

Cóż to będzie za seria!

Wśród planowanych e-booków znajdzie się zapytywana książka o Małomicach, jak też przewodnik turystyczny zredagowany wspólnie z prof. Hieronimem Szczegółą pt. “Szprotawa i okolice. Na tropach historii i przyrody”, a także:

  • Dawne życie mieszkańców Borów Dolnośląskich na przykładzie Lubiechowa w byłym powiecie szprotawskim

  • Historia i architektura Bramy Żagańskiej w Szprotawie, napisane z Anielą Cichalewską

  • Felix Matuszkiewicz ze Szprotawy. Serce w Szprotawie zostawione., napisane z Krzysztofą Danielkowską

  • Szkice z dziejów Jelenina w gminie Żagań, napisane z Henrykiem Janowiczem

  • Dawne dzieje Leszna Górnego w Borach Dolnośląskich, napisane z Krzysztofą Danielkowską

  • Wiechlice na rubieży Borów Dolnośląskich, napisane z Dorotą Grzeszczak

  • Z Kresów na Kresy (red.)

  • Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej, napisane z Henrykiem Janowiczem

  • Przykłady budownictwa obronnego ziemi szprotawskiej, Żary 2015, praca dyplomowa pod kierunkiem dr G.Popowa

  • Co kryją Stawy Bobrowickie w Borach Dolnośląskich, napisane z Maciejem Krzakiem

  • Gościeszowice i Międzylesie w gminie Niegosławice – Historie nieznane, napisane z Henrykiem Janowiczem

  • Wały Śląskie. Tajemnice dawnych granic.

 

Skończyłem również badania i skrypt o fryderycjańskiej osadzie w Borach Dolnośląskich, a mianowicie o Krzywczycach w gminie Niegosławice - uzupełnia listę M.Boryna. To łącznie 15 pozycji.

 

Niektóre z jego innych prac są już dostępne online, jak np. Założenia do koncepcji zagospodarowania Parku Goepperta w Szprotawie czy Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Potok Sucha w gminie Szprotawa. Przewodnik turystyczny.

Publikacje M.Boryny od lat cieszą się zainteresowaniem regionalistów i badaczy tajemnic historii Dolnego Śląska i południa Ziemi Lubuskiej. Zapowiadane ebooki będą pojawiać się kolejno jeden na miesiąc, począwszy od marca br.

Spis wszystkich prac znajdziemy na stronie link

Aniela Cichalewska

Gazeta Bory Dolnośląskie, 07.02.2023

Maciej Boryna
bottom of page