top of page

Anonimowa Kronika Szprotawy

Continuatio der Sprottauischen Notizen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr Felix Matuszkiewicz, do którego należaÅ‚a kronika, opatrzyÅ‚ jÄ… wÅ‚asnorÄ™cznym wstÄ™pem, którego fragment brzmi nastÄ™pujÄ…co: "...Zeszyt istniaÅ‚ już w czasach szprotawskiego rÄ™kawicznika i radcy policyjnego Johanna Gottlieba Kreis`a (+ 6 grudnia 1874) i byÅ‚ mu znany, a nawet posÅ‚użyÅ‚ mu jako materiaÅ‚ dla spisywanej przez niego Kroniki Miasta Szprotawa (Chronik der Stadt Sprottau). Sam Kreis powoÅ‚ywaÅ‚ siÄ™ w swojej kronice na starÄ… rÄ™cznie pisanÄ… kronikÄ™, czy to znów na starÄ… rÄ™kÄ™ nieznanego kronikarza. Zapiski w zeszycie zostaÅ‚y dokonane w 1781..."

 

Jest to najstarsze zachowane dzieło kronikarskie traktujące o Szprotawie. Liczy łącznie 64 strony, na formacie zbliżonym do B5.

 

Artykuł zredagował: Maciej Boryna, 2014

Anonimowa Kronika Szprotawy (oryg. Continuatio der Sprottauischen Notizen), spisana w XVIII wieku przez nieznanego autora. Pierwszy wpis rozpoczyna się datą z roku 1000. Składała się z kilku osobno oprawionych części. Oficjalnie znana jest tylko część pierwsza (1000-1548), przechowywana w Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Pozostałe uchodzą za zaginione. Kronika zawiera m.in. ogólne informacje o panujących ówcześnie władcach śląskich i wydarzeniach lokalnych w korelacji z zaobserwowanymi zjawiskami przyrodniczymi.

bottom of page