top of page

Porady

BEZPIECZNIE W BORACH DOLNOÅšLÄ„SKICH.
LAS RZĄDZI SIĘ SWOIMI PRAWAMI.

Dopasowanie ubioru do warunków terenowych i atmosferycznych:
Wygodne, wychodzone i przetestowane obuwie, najlepiej skórzane, zapastowane, do lasu i na Å‚Ä…ki – obuwie wysokie. Odzież oddychajÄ…ca, baweÅ‚niana bielizna, bluza polarowa, kurtka p/deszczowa. Okrycie gÅ‚owy. PozostaÅ‚a odzież: w zależnoÅ›ci od pory roku. Ubiór kolorowy rażący uÅ‚atwia wypatrzenie. 

 

Ekwipunek i wyposażenie:
Turystyczna lub podrÄ™czna apteczka, leki osobiste, telefon komórkowy z wpisanymi numerami alarmowymi, mapy, kompas (GPS), zabezpieczony nóż/scyzoryk, racje żywnoÅ›ciowe, napoje (woda, herbata), zapaÅ‚ki/zapalniczka, kartki papieru i oÅ‚ówek, kawaÅ‚ek folii, niezbÄ™dnik surwiwalowy. 

 

Ogólne zasady bezpieczeÅ„stwa:
Starać siÄ™ nie schodzić z gÅ‚ównych tras (ryzyko wejÅ›cia w urzÄ…dzenia kÅ‚usownicze, ukÄ…szenia żmij, zwichniÄ™cie lub zÅ‚amanie koÅ„czyn, trudniejszy dojazd ratunkowy, trudniejsze odnalezienie). Unikać kontaktu ze zwierzÄ™tami (wÅ›cieklizna, grupy mÅ‚odych z matkÄ…). Rozpalać bezpieczne ognisko po uprzednim rozeznaniu miejsca i wiatru. Nie dotykać nieznanych i niebezpiecznych urzÄ…dzeÅ„. Planować dÅ‚ugość trasy wedle posiadanej kondycji. Nie wypuszczać siÄ™ w nieznane tereny bez dobrego rozeznania i przygotowania. Stosować siÄ™ do zasad wÅ‚aÅ›ciwego ubioru i ekwipunku. 

 

Maciej Boryna

Instruktor surwiwalu

Przygotowanie do wycieczki:
ZgÅ‚oszenie trasy i orientacyjnego czasu wÄ™drówki rodzinie lub znajomemu, wymiana numerów telefonicznych. Zapoznanie z mapami, zdjÄ™ciami satelitarnymi, poznanie specyfiki terenu i otoczenia. Zaplanowanie odcinków wycieczki, odpoczynków. Unikać wypraw w pojedynkÄ™. Zaplanować koniec wyprawy min. na 1 godz. przed zachodem sÅ‚oÅ„ca. Należy orientować siÄ™ w udzielaniu I pomocy, z użyciem wszelkich Å›rodków. 
 

Ekwipunek i wyposażenie:
PodrÄ™czna apteczka, leki osobiste, telefon komórkowy z wpisanymi numerami alarmowymi, mapy, kompas (GPS), zabezpieczony nóż/scyzoryk, racje żywnoÅ›ciowe, napoje, zapaÅ‚ki/zapalniczka, kartki papieru i ołówek, niezbÄ™dnik surwiwalowy. 
 

W sytuacji zabłądzenia:
Zachować zupełny spokój, przeanalizować na spokojnie sytuację, w razie potrzeby dzwonić: zorientowana osoba (np. z rodziny), Straż Leśna, Nadleśnictwo, Policja, przewodnicy (TBD), przemieszczając się zostawiać znaki w terenie np. w postaci listów, papierków, ułożonych z gałęzi/kamieni lub narysowanych znaków.

 

Sygnalizowanie położenia:
Telefonicznie, np. w oparciu o słupki z numerami oddziałowymi i inne charakterystyczne odnośniki terenowe, pozostawione znaki i listy oraz śmieci, okrzyk, sygnał gwizdkowy, pistolet hukowy, rozpalone bezpieczne ognisko, dym, uderzanie kijem w drzewo, sygnał świetlny (latarka).

 

Ważne telefony:
Zapisać numery telefonów: straż leśna, nadleśnictwo, Policja, przewodnik, komendant poligonu.

bottom of page