Gdzie sosna
przytuliła się
do klona
GDZIE SOSNA PRZYTULIŁA SIĘ DO KLONA
Źródło cuchnące siarkowodorem pod Wiechlicami !
Odsłaniamy kolejne atrakcje otwartej w czerwcu br. ścieżki przyrodniczo-leśnej Potok Sucha w Gminie Szprotawa. Praktycznie już po kliku minutach od startu ścieżki, tj. od parkingu przy przystani kajakowej, docieramy do malowniczego bukowego wąwozu. Prowadzi nas oznakowanie w postaci zielonego bobra na białym tle. Latem nawet za dnia jest tu mroczno i tajemniczo. Za to jesienią wąwóz rozświetlają żółto-pomarańczowe liście buków.
Po dnie wąwozu płynie niewielka stróżka wpadająca zaraz do rzeki Szprotawa. Swoje źródło ma u podnóża Góry Wiechlickiej. Pięknych wąwozów jest znacznie więcej, ale tylko ten wypełnia woda. Co ciekawe, kiedyś był tu mały zalew, o czym świadczy ziemna grobla.
Bardzo się zdziwimy, kiedy weźmiemy do ręki i powąchamy ziemię ze źródliska. Odrażająca woń zgniłych jaj może nawet przyprawić o mdłości. Pochodzi zapewne od rozkładających się głębiej szczątków roślin.
Wedle podania źródło odgrywało jakąś rolę w praktykach religijnych dawnych ludów zamieszkujących te okolice. Coś w tym musi być, gdyż na płaskiej powierzchni góry nauka zarejestrowała starożytne kurhany grobowe.
Przy wąwozie zobaczymy coś jeszcze. To sosna czule przytulająca się do klona. I to nie jedyna taka para w okolicy. Na szczycie góry możemy przysiąść na drewnianej ławie, mając widok na wąwóz. Zawsze też możemy zaplanować ognisko na starcie ścieżki, tj. na przystani, gdzie mamy do dyspozycji ławy, stoły i wiatę.
A wytrwałych zapraszamy na spacer szlakiem bobra do kolejnych miejsc widokowych.
Link do opisu ścieżki ze zdjęciami
Tekst i zdjęcia:
Maciej Boryna
Przewodnik lokalny
Sprotavia Touristica