top of page

Uchwała Rady Miejskiej w Szprotawie ws. ustanowienia zespołu

 

PRZEBIEG

 

Potok Sucha zostaÅ‚ dość późno dostrzeżony przez przyrodników. Jako niepozorny, w dużej mierze niedostÄ™pny w ogóle pozostawaÅ‚ dla szerszego Å›wiata nieznany. Jego „obrona” przed okiem cywilizacji polega na tym, że wije siÄ™ z dala od osad ludzkich, na rubieżach pól lub przez trudno dostÄ™pne lasy. Nadto w swoim pobliżu wytworzyÅ‚ zakrzaczone mokradÅ‚a, iż miejscami trudno zbliżyć siÄ™ do linii brzegowej. Niedawno potok wyeksponowano w pobliżu GoÅ›cieszowic, dziÄ™ki utworzeniu zbiornika retencyjnego, wykorzystywanego jako staw wÄ™dkarski.

 

SuchÄ… poznaje siÄ™ wiÄ™c najlepiej z wody, przemierzajÄ…c potok kajakiem, jeÅ›li pozwala na to stan wody. Z uwagi na konieczność czÄ™stego pokonywania przeszkód w postaci zwalonych drzew, dyscyplinÄ™ tÄ™ nazywa siÄ™ kajakarstwem zwaÅ‚kowym.

 

Potok Sucha to ciek IV rzÄ™du, prawy dopÅ‚yw Szprotawy. Na caÅ‚ym swym biegu przepÅ‚ywa przez RówninÄ™ SzprotawskÄ…, osiÄ…gajÄ…c u ujÅ›cia póÅ‚nocnÄ… granicÄ™ Borów DolnoÅ›lÄ…skich.

WedÅ‚ug map wypÅ‚ywa w sÄ…siedztwie Flinsa – najwiÄ™kszego w regionie gÅ‚azu narzutowego, bÄ™dÄ…cego jeszcze przed II wojnÄ… Å›wiatowÄ… pomnikiem przyrody.

Na poczÄ…tku swego biegu jest zasilana wodami spÅ‚ywajÄ…cymi z pól i lasów z obszaru wzniesieÅ„ pod wsiÄ… Siecieborzyce. PomiÄ™dzy wsiami DÅ‚ugie a Borowina przecina drogÄ™ wojewódzkÄ… nr 297, z której możemy okresowo zauważyć rozlewiska utworzone przez bobry.

 

Potok przepÅ‚ywa nastÄ™pnie przez wschodniÄ… rubież wsi Borowina, przez historycznÄ… podmokÅ‚Ä… dÄ…browÄ™ (harte), objÄ™tÄ… ochronÄ… jako obszar Natura 2000. Spotkamy tam kilka pomników przyrody, w tym przedwojenny pomnik „DÄ…b Kotwicza”, ale nie sposób go odnaleźć bez pomocy miejscowego leÅ›niczego lub obeznanego z terenem przewodnika. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje również przedwojenny pomnik „DÄ…b Åšniadaniowy”, mierzÄ…cy w obwodzie powyżej 700 cm. MokradÅ‚a rozpoÅ›cierajÄ…c siÄ™ na obszarze leÅ›nym pomiÄ™dzy BorowinÄ… a MiÄ™dzylesiem. Dawny czÅ‚owiek wykorzystaÅ‚ miejscowe warunki budujÄ…c tu stawy, aktualnie zdziczaÅ‚e, ale przez to bardziej wartoÅ›ciowe przyrodniczo. Na Å‚Ä…kach w otoczeniu dÄ…browy od wieków tokujÄ… żurawie.

 

Po opuszczeniu dÄ…browy potok wpada w trzcinowisko, a nastÄ™pnie pÅ‚ynie gÅ‚Ä™bokim korytem pomiÄ™dzy polami wsi Dzikowice a GoÅ›cieszowice. Przy tej ostatniej wsi zbudowano niedawno wspomniany zalew, obok którego przebiega droga powiatowa relacji Dzikowice-GoÅ›cieszowice.

 

Za zalewem zaczyna siÄ™ jeden z najbardziej fascynujÄ…cych odcinków Suchej. Potężna tama bobrów zalaÅ‚a las liÅ›ciasty, tworzÄ…c krajobraz przypominajÄ…cy las namorzynowy. Za tamÄ… potok uroczo meandruje wyżłobionÄ… dolinÄ… poÅ›ród lasu. A po przepÅ‚yniÄ™ciu XIX-wiecznym tunelem pod wysokim nasypem kolejowym wkrótce zamienia siÄ™ w górski potok o kamiennym podÅ‚ożu, tu i ówdzie z wystajÄ…cymi gÅ‚azami. Liczne meandry w gÅ‚Ä™bokiej dolinie tworzÄ… na chwilÄ™ namiastkÄ™ górskiego krajobrazu, jakże kontrastujÄ…cego z Å‚agodnÄ… RówninÄ… SzprotawskÄ…. Odkryte wysokie systemy korzeniowe drzew Å›wiadczÄ… z jednej strony o mocy erozyjnej cieku, z drugiej o zróżnicowanym okresowo poziomie wód.

 

Opuściwszy dawny las miejski (Sprottauer Stadtforst) Sucha wychodzi dosłownie na prostą, aż do ujścia za drogą powiatową przy wsi Sucha Dolna.

​

​

WARTOÅšCI KULTUROWE

​

Oprócz walorów krajobrazowych i przyrodniczych, Sucha wraz z otoczeniem urozmaicona jest obiektami kulturowymi, w tym zabytkami.

WÄ™drówkÄ™ kulturowÄ… rozpoczynamy przy wspomnianym eratyku Flins. Choć to pomnik przyrody, zwiÄ…zany jest również z innymi wÄ…tkami. Pierwszy oficjalnie odkryÅ‚ go niemiecki przyrodnik Theodor Schube na poczÄ…tku XX wieku, uznajÄ…c skaÅ‚Ä™ za jednÄ… z najbardziej znaczÄ…cych osobliwoÅ›ci przyrody dawnej rejencji legnickiej.

​

Podobnież sÄ™dziwy DÄ…b Åšniadaniowy znalazÅ‚ siÄ™ po raz pierwszy w literaturze dziÄ™ki obserwacjom Schubego. Legenda gÅ‚osi, że nazwa drzewa nawiÄ…zuje do Å›niadania, jakie miaÅ‚ tu spożywać Napoleon. Jednakże Napoleona nigdy tu nie byÅ‚o, chodzi wiÄ™c o kogoÅ› innego. A pomnikowy DÄ…b Kotwicz nosi swÄ… nazwÄ™ od nazwiska szlachty z DÅ‚ugiego, która wÅ‚adaÅ‚a tÄ… częściÄ… lasów.

W górnym biegu rzeki, niedaleko Borowiny, przy mostku stoi tzw. Krzyż Plisaka, stalowy krzyż upamiÄ™tniajÄ…cy tragiczny wypadek z dawnych lat z udziaÅ‚em pracownika leÅ›nego Adolfa Plisaka.

​

W samej Borowinie znajduje siÄ™ wczesnogotycki koÅ›cióÅ‚ Å›w. BartÅ‚omieja, obok pozostaÅ‚oÅ›ci grobów von Stoschów oraz ruina paÅ‚acu wzniesionego na wczeÅ›niejszym zaÅ‚ożeniu obronnym bezpoÅ›rednio przy rozlewiskach Suchej. InteresujÄ…cy jest również zlokalizowany nieopodal kamieÅ„ z inskrypcjÄ… w jÄ™zyku niemieckim.

W MiÄ™dzylesiu podróżnicy podziwiajÄ… ruinÄ™ paÅ‚acu neoklasycystycznego, a w pobliskim lesie tajemnicze kamienne mury, odkryte przez badaczy z Towarzystwa Bory DolnoÅ›lÄ…skie i Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

W Dzikowicach miÅ‚oÅ›nicy zabytków mogÄ… zobaczyć wczesnogotycki koÅ›cióÅ‚, a w jego wnÄ™trzu drewniany oÅ‚tarz sÅ‚ynnego mistrza oÅ‚tarza typu goÅ›cieszowickiego.

​

Do otoczenia zespoÅ‚u zaliczajÄ… siÄ™ jeszcze Cieciszowska Góra wraz z malowniczymi wÄ…wozami i poniemieckim cmentarzem. A w samym Cieciszowie ruina przepiÄ™knego niegdyÅ› zespoÅ‚u paÅ‚acowego, usytuowanego atrakcyjnie nad rzekÄ… SzprotawÄ….

​

W Å›rodkowym biegu SuchÄ… przecina wysoki nasyp kolejowy. LiniÄ™ GÅ‚ogów-Å»agaÅ„ oddano do użytku w 1846 roku i z tego okresu pochodzÄ… najstarsze fragmenty ceglanego tunelu, którym pÅ‚ynie potok. Obok zbudowano drugi tunel dla leÅ›nej drogi.

​

Równolegle do dolnego biegu potoku, przebiegaÅ‚ nitka Traktu Solnego (Salzstrasse), uwidocznionego na archiwalnych mapach (patrz Galeria), biegnÄ…cego z warzelni pod NowÄ… SolÄ… na poÅ‚udnie.

​

W pobliżu górnego biegu potoku zachowaÅ‚y siÄ™ odcinki WaÅ‚ów ÅšlÄ…skich, najdÅ‚uższego zabytku archeologicznego w Polsce, bÄ™dÄ…cych reliktem dawnej zapory granicznej KsiÄ™stwa GÅ‚ogowskiego. ZupeÅ‚nie niedawno odkryto fragmenty artefaktu w lasach na wschód od Borowiny oraz DÅ‚ugiego, o czym informowaÅ‚ m.in. National Geografic.

​

W Borowinie znajdujÄ… siÄ™ dwa kamienne drogowskazy z XIX wieku, z których jeden wskazuje drogÄ™ do Witkowa, a drugi informuje o koniecznoÅ›ci pozwolenia na przejazd drogÄ… prywatnÄ… historycznego dominium Hartau w kierunki Dzikowic.

​

W otoczeniu zespołu przebiega dawny trakt głogowski na odcinku Wiechlice-Sucha Dolna, oznakowany kamiennymi drogowskazami z XIX wieku, chociaż fundacja drogi była wzmiankowana już w XVI wieku. W ciągu drogi napotykamy ponadto szereg kamieni mierzących odległość i wyznaczających jej przebieg. W wielu miejscach zachowała się nawierzchnia wyłożona kamieniem polnym.

Dnia 12 marca 1521 roku pani Peter Ritterin zapisaÅ‚a póÅ‚ marki czynszu z dóbr cieciszowskich na budowÄ™ i utrzymanie drogi kamiennej (Steinweg) w Suchej Dolnej. Na polecenie Jakuba von Salza - naczelnika KsiÄ™stwa GÅ‚ogowskiego, miasto Szprotawa przejęło fundacjÄ™, budowÄ™ i utrzymanie drogi Steinweg.

​

Artykuł i film o kamiennych drogowskazach

Film o urządzeniu zespołu Potok Sucha

​

​

ETYMOLOGIA NAZWY SUCHA

​

Potok Sucha to nazwa nadana po 1945 roku. WczeÅ›niej ciek nazywaÅ‚ siÄ™ po niem. "Zauche Graben", w tÅ‚umaczeniu na pol. "Rów Zauche". Najprawdopodobniej to wÅ‚aÅ›nie od nazwy potoku wziÄ™to nazwÄ™ dla wsi Sucha Dolna (niem. Nieder Zauche), gdzie ciek ma swój dolny bieg i wpada do Szprotawy.

Potocznie tłumaczy się, że potok nazwano Suchą, bo okresowo wysycha. Nie jest jednak pewne, że "zauche" (czawche) to rzeczywiście "sucha".

W Spreewaldzie w Niemczech wystÄ™puje stara nazwa miejscowa "Alt Zauche", którÄ… wywodzi siÄ™ z jÄ™zyka dolnoserbskiego i tÅ‚umaczy jako "Stara Niwa". Z kolei niwa to - "co przylega do pola", w systemie wiejskiej gospodarki feudalnej jednostka sÅ‚użąca celom obrachunkowym i ewidencyjnym. Niwami okreÅ›lano pasy ziemi (Å‚any) czÄ™sto o granicach naturalnych w postaci rowów, Å‚Ä…k, lasów, co jakże dobitnie odczytujemy również w przebiegu Potoku Sucha. Może byÅ‚ to wiÄ™c zwyczajnie "rów niwa", stanowiÄ…cy naturalnÄ… granicÄ™ dla pól i lasów przynależnych do wiejskich wÅ‚oÅ›ci.

​

Potok możemy też zobaczyć pieszo lub rowerem za poÅ›rednictwem PÄ™tli Wiewióra lub Å›cieżki przyrodniczo-leÅ›nej "Potok Sucha".

​

Opracowanie: Maciej Boryna, 2021/mod. 09.07.2022

bottom of page