top of page

ZACZĘŁO SIĘ...

Pieszo-rowerowa  Pętla Wiewióra

Pętla Wiewióra, załadunek ław turystycznych.

Urząd Miejski w Szprotawie wyposażył nowe trasy turystyczne na terenie gminy w masywne drewniane ławy. Uzupełniono stan na ścieżce “Potok Sucha” oraz na zaplanowanej do otwarcia w czerwcu br. “Pętli Wiewióra”.

 

Ławy na zlecenie Biura Turystyki i Edukacji Regionalnej wykonała Interwencyjna Grupa Gospodarcza z materiału własnego, co skutkowało oszczędnością pieniędzy gminnych. Załadunkiem i transportem zajęły się Zakłady Usługowe Zachód. 

 

Współpracujące z samorządem Towarzystwo Bory Dolnośląskie z siedzibą w Szprotawie w czynie społecznym poddało wszystkie ławy impregnacji olejem do drewna, tak by jak najbardziej przedłużyć ich żywotność i zapobiec nasiąkaniu wody. Ponadto wykoszono dojścia i otoczenie ław. W celu zapobieżenia ewentualnym kradzieżom siedziska zostały oznakowane. Akurat w czasie prac trafiliśmy na niesamowity upał, a w lesie na roje komarów - mówi jeden z wolontariuszy TBD, ale radość z nowej atrakcyjnej trasy rekompensuje uciążliwości. 

 

Wiewióra ma długość ok. 12 km, przebiega przez obszary leśne i wiejskie północnej części gminy, tj. Dzikowic, Długiego i Borowiny. Nadleśnictwo Szprotawa zadeklarowało budowę na trasie dwóch standaryzowanych parkingów turystycznych z wiatami, stołami i ławkami, z których jeden już wykonano w sąsiedztwie Dzikowic. Drugi powstanie na tzw. Rozdrożu Długie. 

Pętla Wiewióra, kamień hrabiego pod Borowiną

Parkingi oraz inne miejsca i punkty widokowe zaplanowaliśmy tak, by podróżni mogli z nich podziwiać walory krajobrazowe Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego “Potok Sucha”, ustanowionego w 2019 r. przez Radę Miejską w Szprotawie - mówi Maciej Boryna z UM, który wraz z Janem Ryszawym zaprojektował nowy szlak. 

 

A jest co oglądać, bo niecka Potoku Sucha zwłaszcza w perspektywie łąk i pól zapewnia doznania krajobrazowe. Z trasy zobaczymy legendarny “Dąb Śniadaniowy”, a w lesie skrywa się także pomnikowy “Dąb Kotwicza”. Przejedziemy przez zabytkowy folwark pałacowy w Borowinie, gdzie w pałacu Niemcy pod koniec II wojny światowej ukryli skarby. Tajemniczo i refleksyjnie wygląda “Krzyż Plisaka”, gdzie niedługo po wojnie tragicznie zginął pracownik leśny Adolf Plisak. Dwukrotnie przetniemy wspomniany Potok Sucha, który przy wysokich stanach wód gości nawet spływy kajakowe, a w czasie suszy niemal zanika. Niemniej ciekawy jest “Kamień hrabiego von Stoscha”, odkryty niedawno pod Borowiną przez Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Zidentyfikowano go jako komunikat hrabiego, wzywający podróżnych do uzyskania zgody na przemieszczanie się prywatną drogą do Dzikowic, którą zresztą prowadzi nasz szlak. 

 

Do Wiewióry będzie można się włączyć z trzech lokalizacji, tj. z parkingu leśnego “Dzikowice”, spod parkingu przy gotyckim kościele w Borowinie oraz spod świetlicy w Długiem. 

 

Tym razem zagospodarowujemy cenne walory przyrodniczo-zabytkowe północnej części gminy, które dotychczas nie były eksponowane i promowane - mówi burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Na przykładzie popularnej Pętli Bobrowickiej wiem, że zarówno turyści jak i sami mieszkańcy gminy bardzo chętnie uprawiają rekreację ruchową na świeżym powietrzu, co powinno tylko cieszyć. 

 

Nowy szlak będzie oznakowany symbolem wiewiórki na białym tle, do tego dojdą dwa pamiątkowe oznaczenia wyryte w płytach granitowych. 

bottom of page