Finiszują prace nad nową atrakcyjną pętlą pieszo-rowerową w Gminie Szprotawa. Kilkunastokilometrowa “Wiewióra” pokazuje atrakcje niedawno utworzonego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Potok Sucha. Projektanci szlaku Maciej Boryna i Jan Ryszawy zapowiadają, że będzie on mógł konkurować z popularną “Pętlą Bobrowicką”.
Zakończono już prace nad ulepszeniem nawierzchni trasy. Nadleśnictwo Szprotawa jako partner przedsięwzięcia wybudowało pod Dzikowicami standaryzowany parking turystyczny. Ponadto rozlokowano już w punktach widokowych masywne drewniane ławy. Na ukończeniu jest także oznakowanie pętli - wizerunek wiewiórki.
W celu trwałego oznakowania i upamiętnienia szlaku na dwóch stanowiskach ustawione zostaną grawerowane granitowe bloki. Jeden ze strzałkami i inskrypcją “Wiewióra 2022”, a drugi o treści “Rozdroże Długie”, który stanie obok stołu z ławkami, z widokiem na panoramę Długiego. Te granity to pamiątki po historycznym chodniku w centrum Szprotawy.
Wiewióra przebiega przez różne typy siedlisk leśnych, tj. przez olsy bagienne, bory, dąbrowy i lasy mieszane, dwukrotnie przecina Potok Sucha. Przechodzi przez zespół pałacowy w Borowinie, związany z potwierdzonym ukrywaniem cennych zbiorów w czasie II wojny światowej. Jedną z ław ustawiono na szczycie wzgórza, z którego możemy z oddali podziwiać historyczny “Dąb Śniadaniowy”, wedle legendy spożywał przy nim śniadanie wysokiej rangi dowódca wojskowy. W pobliskiej “Naturze 2000” rośnie nie mniej słynny “Dąb Kotwicza”.
Inna ława stoi przy odkrytym niedawno przez szprotawskie muzeum “Kamieniu hrabiego von Stoscha”. Okazuje się, że część trasy (Borowina-Dzikowice) przebiega po dawnej prywatnej hrabiowskiej drodze.
Na pewno do rozmyślań będzie zachęcał “Krzyż Plisaka” nad potokiem, gdzie tragicznie zginął pracownik leśny.
Z pętli planowana jest także odnoga do pobliskich Stawów Międzyleskich.
Do nowej pętli będzie można się wpiąć spod trzech parkingów, tj. w Dzikowicach, Borowinie i Długiem. Oczywiście opublikowane zostanie opracowanie trasy z mapą. Wiem, że mieszkańcy gminy chcą dbać o zdrowie i kondycję, stąd powstanie nowej trasy - mówi burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. A nasi goście będą mogli poznać atrakcje turystyczne północnej części gminy.
Maciej Boryna
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej
SPROTAVIA TOURISTICA 2022