top of page

Jak wysechł Potok Sucha

Potok Sucha gm. Szprotawa

Nie zawsze możemy przejść SuchÄ… suchÄ… nogÄ…. 

Po roztopach potrafi być miejscami gÅ‚Ä™boka i szeroka jak rzeka Szprotawa, ale mimo swojej nazwy rzadko wysycha caÅ‚kowicie. To skutek nie tylko suszy, lecz także tam bobrów – naturalnych gospodarzy ZespoÅ‚u Przyrodniczo-Krajobrazowego „Potok Sucha”.

 

Przejść SuchÄ… suchÄ… nogÄ… możemy przy punkcie dydaktycznym Å›cieżki przyrodniczej. Stanowisko znajduje siÄ™ poÅ›rodku enklawy leÅ›nej, należącej niegdyÅ› do miasta Szprotawa. A wiecie, że 100 lat temu w Szprotawie nie pÅ‚aciÅ‚o siÄ™ podatków, bo miasto byÅ‚o bogate dziÄ™ki sprzedaży drewna. MaÅ‚o tego, każdy mieszkaniec miaÅ‚ prawo rocznie do darmowych dwóch wozów drewna!

 

Te czasy niestety minęły. Natomiast możemy o nich podumać siedzÄ…c wygodnie przy stole wspomnianego punktu dydaktycznego. Docieramy tu Å›cieżkÄ… przyrodniczo-leÅ›nÄ… „Potok Sucha”, startujÄ…c spod przystani kajakowej w Wiechlicach. Trasa jest oznakowania wizerunkiem zielonego bobra na biaÅ‚ym tle.

 

Link do mapy ścieżki Potok Sucha

​

Dawny las miejski nad potokiem wyróżnia coÅ› jeszcze. Enklawa jest wprost zasypana różnymi gatunkami grzybów. RosnÄ… nawet na drodze.

 

Potok doskonale broni się przed cywilizacją. Chroniony przez mokradła, wysokie łąki i krzewy nie daje się łatwo podejść w najładniejszych miejscach. Cechą charakterystyczną tego odcinka jest paciorkowe występowanie malowniczych polan graniczących z jednej strony z lasem, a z drugiej z brzegami Suchej.

 

Z drzew na nabrzeżach rosnÄ… przeważnie olchy, dÄ™by, wierzby i czeremchy, a także charakterystyczne dla tego typu Å›rodowiska trawy i kwiaty, w tym zioÅ‚a. OdsÅ‚oniÄ™te w skarpach brzegowych systemy korzeniowe przyciÄ…gajÄ… uwagÄ™, Å›wiadczÄ…c o zmiennym poziomie wody oraz sile erozji. Dno cieku jest piaszczyste lub gliniaste, niekiedy kamienne, z pojedynczymi gÅ‚azami. SÄ… stanowiska, gdzie rzeka wyglÄ…da jak strumieÅ„ górski.

 

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna 2022

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

Potok Sucha, punkt dydaktyczny
bottom of page