top of page

PRZYRODA

!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.

Potok Sucha charakteryzuje siÄ™ unikalnym naturalnym meandrujÄ…cym przebiegiem koryta, który w wiÄ™kszoÅ›ci nie zostaÅ‚ przeksztaÅ‚cony przez gospodarkÄ™ melioracyjnÄ…. Jego przebieg przez tereny leÅ›ne spowodowaÅ‚, że sam potok w poÅ‚Ä…czeniu z terenami leÅ›nymi, jest swoistÄ… ostojÄ… dla rzadkich i chronionych gatunków zwierzÄ…t. W przeÅ‚omie potoku miejsca do żerowania znalazÅ‚ cenny gatunek ptaka bocian czarny (Ciconia nigra), którego w pobliżu potoku znajdujÄ… siÄ™ dwa stanowiska lÄ™gowe. Kolejnym rzadkim gatunkiem ornifauny jest Pliszka górska (Motacilla cinerea), która na nizinach jest ptakiem bardzo rzadkim. Strome brzegi cieku staÅ‚y siÄ™ ważnym miejscem lÄ™gowym zimorodka (Alcedo atthis), którego populacjÄ™ można oszacować na ponad 20 par lÄ™gowych. Nad brzegami potoku czÄ™sto obserwowany jest brodziec samotnik (Tringa ochropus), który gniazduje w podmokÅ‚ych olsach i Å‚Ä™gach zasilanych wodami Potoku sucha. W zakolach potoku i aluwiach (mielizny piaszczyste) czÄ™sto spotykany jest kuliczek piskliwy (Actitis hypoleucos).

 

Wody Suchej sÄ… siedliskiem chronionej wydry (Lutra lutra) oraz z gatunku ryjówki rzÄ™sorka rzeczka (Neomys fodiens). Nurt potoku zasiedlony jest przez rzadkie gatunki ryb i minogów tj. kieÅ‚bia biaÅ‚opÅ‚etwego (Romanogobio albipinnatus), piskorza (Misgurnus fossilis) oraz strzelbÄ™ potokowÄ… (Phoxinus phoxinus). Wody Potoku Sucha sÄ… schronieniem i miejscem rozrodu dla chronionych pÅ‚azów: traszki zwyczajnej (Lissotriton vulgaris) i traszki grzebieniastej (Triturus cristatus).

 

Ogólnie Potok Sucha jako dopÅ‚yw rzeki Szprotawa jest ważnym miejscem jako tarlisko. Wody potoku sÄ… na terenie Gminy Szprotawa jednym z niewielu miejsc wystÄ™powania raka rzecznego (Astacus astacus), który jest wypierany przez gatunek inwazyjny raka prÄ™gowanego (amerykaÅ„skiego). PrzeÅ‚om Potoku Sucha jest ważnym miejscem żerowania chirofauny, wielu gatunków nietoperzy. Potok Sucha wraz z otaczajÄ…cymi go lasami jest istotnym lokalnym korytarzem ekologicznym, Å‚Ä…czÄ…cym póÅ‚nocnÄ… część Gminy Szprotawa z częściÄ… poÅ‚udniowÄ…, który pozwala na swobodne i bezpieczne przemieszczanie siÄ™ elementów fauny i flory.

 

DopÅ‚ywy Potoku Sucha wyposażone sÄ… w groble spiÄ™trzajÄ…ce o niezbadanej chronologii i przeznaczeniu, prawdopodobnie dawne stawy hodowlane lub/i zbiorniki retencyjne. Groble te wraz ze zbiornikami wodnymi sÄ… uwidocznione już na mapach z poÅ‚owy XVIII wieku. Sucha na omawianym odcinku pÅ‚ynie przez enklawÄ™ leÅ›nÄ… otoczonÄ… polami uprawnymi. Enklawa ta na mapach sprzed 1945 roku ukazywana jest jako „Sprottauer Stadt-Forst”, co tÅ‚umaczymy jako „szprotawskie lasy miejskie”.

 

Do zachowania lasów i znikomych przeksztaÅ‚ceÅ„ przez gospodarkÄ™ czÅ‚owieka przyczyniÅ‚ siÄ™ niewÄ…tpliwie charakter rzeki, tj. ze zmiennym poziomem lustra wody i rozlewiskami, utrudniajÄ…c dostÄ™p. Nawet obecnie do omawianego odcinka rzeki nie ma dogodnego dostÄ™pu zarówno dla samochodów jak i rowerów, ponieważ rzadko uczÄ™szczane drogi leÅ›ne szybko porasta roÅ›linność.

​

Wraz z ustanowieniem ZPK Potok Sucha zaplanowano utworzenie Å›cieżek i punktów dydaktycznych z dostÄ™pem do koryta, parkingów turystycznych oraz trasy pieszo-rowerowej pn. PÄ™tla Potok Sucha. Projektantami ZPK sÄ… Maciej Boryna i Jan Ryszawy. Nadzór nad ZPK sprawuje Burmistrz Szprotawy. SpoÅ‚eczny monitoring realizuje Towarzystwo Bory DolnoÅ›lÄ…skie ze Szprotawy.

​

bottom of page