Jak wysechł Potok Sucha
Nie zawsze możemy przejść Suchą suchą nogą.
Po roztopach potrafi być miejscami głęboka i szeroka jak rzeka Szprotawa, ale mimo swojej nazwy rzadko wysycha całkowicie. To skutek nie tylko suszy, lecz także tam bobrów – naturalnych gospodarzy Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Potok Sucha”.
Przejść Suchą suchą nogą możemy przy punkcie dydaktycznym ścieżki przyrodniczej. Stanowisko znajduje się pośrodku enklawy leśnej, należącej niegdyś do miasta Szprotawa. A wiecie, że 100 lat temu w Szprotawie nie płaciło się podatków, bo miasto było bogate dzięki sprzedaży drewna. Mało tego, każdy mieszkaniec miał prawo rocznie do darmowych dwóch wozów drewna!
Te czasy niestety minęły. Natomiast możemy o nich podumać siedząc wygodnie przy stole wspomnianego punktu dydaktycznego. Docieramy tu ścieżką przyrodniczo-leśną „Potok Sucha”, startując spod przystani kajakowej w Wiechlicach. Trasa jest oznakowania wizerunkiem zielonego bobra na białym tle.
Link do mapy ścieżki Potok Sucha
Dawny las miejski nad potokiem wyróżnia coś jeszcze. Enklawa jest wprost zasypana różnymi gatunkami grzybów. Rosną nawet na drodze.
Potok doskonale broni się przed cywilizacją. Chroniony przez mokradła, wysokie łąki i krzewy nie daje się łatwo podejść w najładniejszych miejscach. Cechą charakterystyczną tego odcinka jest paciorkowe występowanie malowniczych polan graniczących z jednej strony z lasem, a z drugiej z brzegami Suchej.
Z drzew na nabrzeżach rosną przeważnie olchy, dęby, wierzby i czeremchy, a także charakterystyczne dla tego typu środowiska trawy i kwiaty, w tym zioła. Odsłonięte w skarpach brzegowych systemy korzeniowe przyciągają uwagę, świadcząc o zmiennym poziomie wody oraz sile erozji. Dno cieku jest piaszczyste lub gliniaste, niekiedy kamienne, z pojedynczymi głazami. Są stanowiska, gdzie rzeka wygląda jak strumień górski.
Tekst i zdjęcia:
Maciej Boryna 2022
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej