top of page

Tajemnica ukrytego archiwum SS zabrana do grobowców ?

Gotycki koÅ›cióÅ‚ w Borowinie

Gotycki kościół w Borowinie (fot. Maciej Boryna 2022)
Maciej Boryna

Stary gotycki kamienny wiejski koÅ›cióÅ‚ek w Borowinie już ponad 100 lat temu staÅ‚ opuszczony i bez dachu. ZdawaÅ‚o siÄ™, że podzieli los innych ruin i podda siÄ™ nieugiÄ™tym siÅ‚om natury. Powojenni mieszkaÅ„cy jednak chcieli inaczej. WÅ‚asnymi rÄ™koma odbudowali Å›wiÄ…tyniÄ™, zachowujÄ…c jej Å›redniowieczny charakter. Niesamowicie wyglÄ…dajÄ… zdjÄ™cia z mszy Å›w. odprawianej w ruinie.

 

DÅ‚uga szpica koÅ›cioÅ‚a Å›w. BartÅ‚omieja w Borowinie jest znakiem rozpoznawczym wsi, widocznym już z daleka. Docieramy do niego bardzo Å‚atwo, bo stoi tuż przy drodze wojewódzkiej nr 297 na odcinku Szprotawa – Kożuchów. A rowerem najbezpieczniej poprzez niedawno otwartÄ… „PÄ™tlÄ™ Wiewióra”, od strony Dzikowic lub DÅ‚ugiego. ZresztÄ… przykoÅ›cielny parking sÅ‚uży również turystom tej pÄ™tli, gdzie umiejscowiono wygodnÄ… Å‚awÄ™ odpoczynkowÄ… i tablicÄ™ z mapÄ… trasy.

 

Link do lokalizacji kościoła w Borowinie

​

ÅšwiÄ…tyniÄ™ zbudowano zapewne w drugiej poÅ‚owie XIII wieku. Pod datÄ… 23 stycznia 1273 roku ksiÄ™gi wspominajÄ… tutejszego proboszcza „Hermanus de Hart”, który mimo zakazu biskupa odprawiaÅ‚ nabożeÅ„stwa. Po niemiecku wieÅ› zwaÅ‚a siÄ™ Hartau, prawdopodobnie od archaicznego okreÅ›lenia dla dÄ…browy, która zresztÄ… zachowaÅ‚a siÄ™ w okolicy do dziÅ› i jest chroniona w ramach Natury 2000.

Gotycki kościół w Borowinie (fot. Maciej Boryna 2022)

KoÅ›cióÅ‚ wzniesiono przy wykorzystaniu kamienia polnego, którego tu jest pod dostatkiem, i przykryto dwuspadowym dachem. Budowla jest jednonawowa. Od strony zachodniej dostawiono wieżę na planie kwadratu. Wedle niemieckich zapisków, w wieży wisiaÅ‚y dzwony, z których jeden nosiÅ‚ datÄ™ 1487, a inne 1603. ÅšwiÄ…tyniÄ™ otacza mur, także wykonany z kamienia polnego, z reprezentacyjnÄ… bramÄ… od strony póÅ‚nocnej.

 

Jak to dawniej bywaÅ‚o, wokóÅ‚ koÅ›cioÅ‚a funkcjonowaÅ‚ cmentarz, aktualnie bez Å›ladu. Co ciekawe, część cmentarza przynależaÅ‚a do sÄ…siedniej wsi MiÄ™dzylesie, która podlegaÅ‚a borowiÅ„skiej parafii i miaÅ‚a Å‚ożyć swojÄ… część na utrzymanie koÅ›cioÅ‚a i proboszcza. A droga, którÄ… przewożono zwÅ‚oki na wieczny spoczynek, nazywaÅ‚a siÄ™ oficjalnie „drogÄ… umarlaków”. – To obecnie odcinek wspomnianej wczeÅ›niej PÄ™tli Wiewióra.

 

WiÄ™cej informacji o PÄ™tli Wiewióra

​

Gotycki kościół w Borowinie (fot. Maciej Boryna 2022)

Reformacja i odchodzenie ludnoÅ›ci od koÅ›cioÅ‚a katolickiego sprawiÅ‚y, że budowla pozostaÅ‚a bez wiernych. Po wojnie 30-letniej ewangelikom zabroniono nawet korzystania z niej. W 1670 roku Å›wiÄ…tyniÄ… opiekowaÅ‚ siÄ™ proboszcz z Dzikowic, a w 1679 roku staÅ‚a siÄ™ filiÄ… koÅ›cioÅ‚a w Borowie Wielkim. W 1907 roku z uwagi na zagrożenie katastrofÄ… budowlanÄ… rozebrano zmurszaÅ‚y dach, a skromne wyposażenie wnÄ™trza przeniesiono do Borowa Wielkiego. SwojÄ… drogÄ… z koÅ›cioÅ‚a zniknęły dwa piÄ™kne wykonane z piaskowca epitafia. Jeden przedstawiaÅ‚ wÅ‚aÅ›ciciela MiÄ™dzylesia Friedricha von Abschatz (zm. 1607), a drugi jego siedmioletniÄ… córkÄ™ Elizabeth (zm. 1598).

Obecnie w koÅ›ciele przy wejÅ›ciu do zakrystii odnajdziemy belkÄ™ z datÄ… 1584, natomiast przy murze pozostaÅ‚oÅ›ci grobowca rodowego von Stoschów.

 

Jak to w takich przypadkach bywa, z koÅ›cioÅ‚em wiążą siÄ™ legendy. Pierwsza mówi o rzekomym przejÅ›ciu podziemnym prowadzÄ…cym do pobliskiego paÅ‚acu von Stoschów, tego samego, w którym podczas II wojny Å›wiatowej dr Grundmann rzeczywiÅ›cie ukryÅ‚ wartoÅ›ciowe dobra kultury z WrocÅ‚awia.

​

Więcej o Pałacu w Borowinie i skrytce Grundmanna

​

Druga wspomina, że część tych dóbr schowano w podziemiach koÅ›cioÅ‚a lub grobowcu von Stoschów. Emerytowany policjant i regionalista Roman PakuÅ‚a twierdzi, że dawna Milicja prowadziÅ‚a sprawÄ™ w tym wÄ…tku i chodziÅ‚o o tajne archiwa niemieckiej SS. W aktach sprawy miaÅ‚ zachować siÄ™ list wysÅ‚any w 1958 roku z Niemiec do proboszcza z proÅ›bÄ…, „aby nie usuwać z grobowców w koÅ›ciele pochowanych jej przodków”. Nadawczyni listu w podziÄ™kowaniu za grzeczność zaoferowaÅ‚a 20 000 marek na potrzeby koÅ›cioÅ‚a, co jest dla emeryta podejrzane. Fakty te zostaÅ‚y nawet wpiÄ™te w fabuÅ‚Ä™ opowiadania R.PakuÅ‚y pt. „Akta z Borowiny” (Gazeta Lokalna, 2002).

 

Maciej Boryna

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

SPROTAVIA TOURISTICA 2O22

​

Grupy szkolne i zorganizowane na życzenie oprowadzają po atrakcjach Pętli przewodnicy z Towarzystwa Bory Dolnośląskie.

​

Na podstawie: Georg Steller, Zwei Dorfstudien aus Westschlesien, Detmold 1961

 

Grobowiec von Stosch w Borowinie (fot. Maciej Boryna 2022)
bottom of page