top of page

Szprotawa (niem. Sprotte) – rzeka w zachodniej Polsce, prawy dopływ Bobru o długości 57,5 km i powierzchni dorzecza 870 km². Płynie przez Równinę Szprotawską w województwie dolnośląskim i lubuskim.

 

Rzeka wypływa kilkoma strugami w gminie Chocianów nieopodal wsi Ogrodzisko koło Lubina.

Na północ od Przemkowa płynie przez obszary bagien i stawów, a do Bobru uchodzi w Szprotawie.

W dolinie Szprotawy znajduje siÄ™ rezerwat ornitologiczny Stawy Przemkowskie. Obszar chronionego krajobrazu.

 

Główne dopływy:

  • prawe: Zielenica, Kalinka, SkÅ‚oba, KanaÅ‚ Północny, Szprotawica;

  • lewe: Kamienny Potok

 

Ważniejsze miejscowości nad Szprotawą: Trzmielów, Parchów, Buczyna, Sucha Dolna, Wiechlice, Szprotawa.

Przez mieszkańców miasta Szprotawa nazywana dla odróżnienia Szprotą, Szprotką lub Szprotawką.

 

Źródło: Wikipedia

Gazeta Bory Dolnośląskie

Spływ kajakowy Szprotawą

 

Rzeka Szprotawa, popularnie zwana SzprotÄ…, to przyjemny nizinny ciek o Å‚agodnym nurcie. Stanowi prawy dopÅ‚yw Bobru. WypÅ‚ywa w okolicy wsi Brunów-Ogrodzisko na póÅ‚noc od Polkowic, uchodzi w mieÅ›cie Szprotawa. DÅ‚ugość rzeki wynosi 57,5 km. PÅ‚ynie przez obszary województw dolnoÅ›lÄ…skiego i lubuskiego. W poÅ‚owie jej biegu znajdujÄ… siÄ™ Bagna Przemkowskie z rezerwatem ptasim Stawy Przemkowskie. NajwiÄ™ksze dopÅ‚ywy: Szprotawka, Sucha, Kamienny Potok. Dolina rzeki jest objÄ™ta ochronÄ… krajobrazowÄ…. Przez wieki nazywaÅ‚a siÄ™ „Sprotte” i jest bardzo prawdopodobnym, że od nazwy rzeki zaczerpniÄ™to nazwÄ™ dla poÅ‚ożonego nad niÄ… miasta Szprotawa. „Sprott” mogÅ‚o oznaczać „porozrywany” ciek.

 

Dno Szprotawy jest piaszczyste i piaszczysto-muliste, chÄ™tnie i szybko porasta roÅ›linnoÅ›ciÄ… rzeczno-stawowÄ…. Szerokość koryta waha siÄ™ na ok. 6-8 m. Rzeka pÅ‚ynie w otoczeniu krajobrazu wiejskiego i leÅ›nego, który można do pewnego stopnia przyrównać np. do sÅ‚ynnej Czarnej HaÅ„czy - malownicza zielona dolina, a w oddali drewniane ogrodzenia i wiejskie domostwa.

NiezbÄ™dnymi warunkami do niezakÅ‚óconego pokonania tej rzeki sÄ… przynajmniej Å›redni lub Å›rednio-niski stan wody oraz niezaroÅ›niÄ™te koryto. RoÅ›linność rzeki jest rzadko koszona, stÄ…d przy niskim stanie wody w szczytowym okresie wegetacji brakuje wolnej przestrzeni. ZalegajÄ…ce kamienie czy gaÅ‚Ä™zie należą do rzadkoÅ›ci.

 

SpÅ‚yw można rozpoczynać pod wsiÄ… Rudziny, przy moÅ›cie spinajÄ…cym drogÄ™ nr 328 Przemków-NiegosÅ‚awice. WedÅ‚ug niektórych historyków gdzieÅ› na bagnach przemkowskich w 1015 roku BolesÅ‚aw Chrobry pobiÅ‚ rycerzy cesarza niemieckiego. Miejsca bitwy do dziÅ› nie odnaleziono.

PÅ‚yniemy na zachód ku wsi Sucha Dolna (gmina NiegosÅ‚awice). PoczÄ…tkowo trasa wiedzie w otoczeniu podmokÅ‚ych lasów liÅ›ciastych, po czym ukazuje siÄ™ krajobraz Å‚Ä…k i pól rozÅ‚ożonych na Å‚agodnych skarpach pradoliny. Na tym odcinku Szprotawa posiada waÅ‚y przeciwpowodziowe.

 

CaÅ‚y proponowany odcinek (ok. 20 km) można przepÅ‚ynąć w ciÄ…gu 1 dnia, jednak ze wzglÄ™du na urok rzeki i jej bezpoÅ›redniego otoczenia można zaplanować jeden biwak, np. na jednej z Å‚Ä…k na wysokoÅ›ci wsi Sucha Dolna – Cieciszów.

W Suchej Dolnej znajduje siÄ™ ruina paÅ‚acu i takie same zabudowania folwarczne. Przez most wiedzie droga do leÅ›nej osady Krzywczyce, w której znajduje siÄ™ konne gospodarstwo agroturystyczne. Warta polecenia jest np. przejażdżka bryczkÄ… przez las oraz parzona na miejscu wyjÄ…tkowo smaczna miÄ™towa herbata (z wÅ‚asnych upraw). OczywiÅ›cie można także pojeździć konno lub otrzymać lekcjÄ™ takowej jazdy. Tuż za SuchÄ… DolnÄ… do Szprotawy uchodzi z prawej strony potok Sucha.

W Cieciszowie (Puszcza Wiechlicka) znajduje siÄ™ mini przystaÅ„ i paÅ‚ac wraz z zabudowaniami folwarcznymi. OkoÅ‚o 1 km na zachód od Cieciszowa rzeka siÄ™ rozwidla – to miejsce po dawnym mÅ‚ynie, a od niedawna maÅ‚a elektrownia wodna. Warto przystanąć tu na postój i zobaczyć malowniczy wÄ…wóz (droga na prawym brzegu), a także ukryte w skarpie źródÅ‚o.

 

Tuż zaraz osiÄ…gamy wieÅ› Wiechlice (Puszcza Wiechlicka), sÅ‚ynÄ…cÄ… z zabytkowych kamiennych drogowskazów, które stojÄ… m.in. w pobliżu mostu (na skrzyżowaniu) spinajÄ…cego drogÄ™ do wsi Dzikowice. W Wiechlicach niedawno odrestaurowano paÅ‚ac i otwarto w nim centrum rekreacyjno-wypoczynkowe. AtrakcjÄ… Wiechlic jest również stare nieczynne lotnisko wojskowe, a na jego terenie m.in. hangary lotnicze, schron dowodzenia i magazyn na broÅ„ jÄ…drowÄ…. W Wiechlicach do Szprotawy od lewej strony wpÅ‚ywa Kamienny Potok, a dalej z prawej strony Rów KoÅ›ciuszko.

 

Autorzy zastrzegajÄ…, że powyższy opis trasy nie zawiera wszystkich elementów i nie gwarantuje bezpiecznego spÅ‚ywu. Rzeka to żywioÅ‚, który stale zmienia uwarunkowania spÅ‚ywu, a czÅ‚owiek stale przeksztaÅ‚ca Å›rodowisko, tworzÄ…c nowe okolicznoÅ›ci. Zawsze należy rzetelnie zapoznać siÄ™ z trasÄ… spÅ‚ywu, m.in. zasiÄ™gajÄ…c porady u obeznanego z niÄ… kajakarza. SpÅ‚yw powinien prowadzić doÅ›wiadczony pilot. TakÄ… usÅ‚ugÄ™ Å›wiadczy Towarzystwo Bory DolnoÅ›lÄ…skie.

​

UWAGA !!! Przenoski na Szprocie i miejsca szczególnej uwagi na odcinku m. Ostaszów - m. Szprotawa:

Nawet tak spokojna i łagodna rzeka wymaga na pewnych stanowiskach zachowania ostrożności.

1. Przenoska ok. 40 m "Tama przy Stawach Przemkowskich", lewą stroną. Uważać na ukryte w trawie dziury na wysokości tamy! Tuż za tą tamą przewężenie, możliwe gałęzie i zdecydowanie szybszy nurt.

2. Przenoska ok. 50 m "Elektrownia wodna w Wiechlicach", lewÄ… stronÄ… przez wyspÄ™ (kanaÅ‚, tuż za pierwszÄ… zastawkÄ…). Zarówno przy dobijaniu jak i wodowaniu uważać na ostre kamienie, by nie uszkodzić kajaków.

3. Przenoska ok. 70 m "Elektrownia wodna w Henrykowie", lewÄ… stronÄ…. Przy wodowaniu uważać na ostre kamienie, by nie uszkodzić kajaków.

4. Przenoska ok. 10 m "Krowi Most" (kładka) we wsi Wiechlice, stalowy. Przenosić prawym brzegiem.

5. Przy niskim stanie rzeki możliwe wystające kamienie przy kładce ul. Sienkiewicza w Szprotawie. Pod kładką płyniemy środkiem rzeki.

6. Szybszy nurt, wystające kamienie (tzw. Kamienne Wrota Szprotawy) i skręt 90 stopni w prawo w okolicy pieszej kładki ul. Kochanowskiego w Szprotawie. Wrota należy pokonać środkiem rzeki i od razu przygotować się do ostrego skrętu w prawo, by nie uderzyć w mur na wprost.

7. Przewężenie i meander w lewo za mostem ul. Kochanowskiego w Szprotawie, możliwe gałęzie, betonowy mur po prawej stronie

8. Przenoska ok. 150 m w m. Szprotawa przed ujściem do Bobru: lewy brzeg w parku miejskim, wodowanie z cypla ul. Krasińskiego.

 

ŹródÅ‚o:

"Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej"

to przewodnik po atrakcjach dolnej Szprotawy.

bottom of page