top of page

Dąb Kotwicza (Kottwitz Eiche) odnaleziony!

 

fot. Maciej Boryna

Dąb Kotwicza

w Nadleśnictwie Szprotawa

 

Fot. Maciej Boryna 2016

Prawa autorskie zastrzeżone.

Dąb Kotwicza pod Szprotawą

Na ślad po przedwojennym pomniku przyrody badacze z Towarzystwa Bory Dolnośląskie trafili
w lutym br. przy okazji zbierania materiałów do publikacji o Gościeszowicach i Międzylesiu
(gm. Niegosławice). Zwany po niemiecku dąb „Kottwitz Eiche” został naniesiony na mapę
z 1939 roku jako pomnik przyrody. Należało go szukać w lesie nad potokiem Sucha na zachód
od Międzylesia.

 

Nigdy wcześniej o tym dębie nie słyszeliśmy. Pierwszą próbę odnalezienia drzewa bądź jego pozostałości podjęliśmy w kwietniu br. Niestety bobry podtopiły okolicę. Penetrację lasu utrudniały także gęste jeżyny. A drogi, które rejestrowała stara mapa, przez ostatnie dziesięciolecia uległy zatarciu. Nic dziwnego, że pomnik został zapomniany. Obawialiśmy się także, że dąb mógł zostać ścięty. Postanowiliśmy powrócić do tematu w okresie zimowym, kiedy mokradła skuje lód, a brak zieleni ułatwi obserwacje – opowiada Maciej Boryna, szef grupy poszukiwawczej.

 

Do czasu kolejnej wyprawy studiowaliśmy różne mapy, wertowaliśmy niemieckie opracowania i skonsultowaliśmy nasz problem z leśnikami. Ci potwierdzili, że w istocie rośnie tam jakiś pomnikowy dąb, co nas bardzo ucieszyło. Udało się ustalić, że dąb w 1925 roku mierzył w obwodzie 490cm i przynależał do majątku wsi Długie Średnie, wbijającego się na południe głębokim klinem pomiędzy dobra Międzylesia a Borowiny (gm. Szprotawa). Kotwiczowie władali tym majątkiem w ostatnich wiekach.

Wyczekiwana wyprawa przypadła na dzień 17 grudnia. Mroźny słoneczny poranek. Tym razem atakujemy od strony Borowiny. I znów te same problemy – zatarte drogi i podtopienia terenu. Docieramy do potoku Sucha i rozpoczynamy poszukiwania. Żadnych dróg, trudne przejścia przez jeżyny. Jednak wcześniejsze wyliczenia nie zawiodły.

 

Trudno słowami wyrazić to, co czuje poszukiwacz, gdy odkrywa upragniony obiekt. Kotwicz żyje!
I wygląda na to, że dąb ma się dobrze. Dokonujemy pomiaru. Obwód drzewa wynosi 540cm. Lokalizacja oraz wynik pomiaru wskazują, że to na pewno Kotwicz. Ustalamy współrzędne geograficzne pomnika i wykonujemy dokumentację fotograficzną. To dąb szypułkowy Quercus robur. Dolna partia drzewa jest prosta i bez odgałęzień, które pojawiają się dopiero w górnej części. Dąb jest nieznacznie pochylony.

 

Odnalezienie Kotwicza wzbogaca rodzinę znanych drzew pomnikowych w powiecie żagańskim. W tym przypadku mówimy także o pewnym obiekcie kulturowym, ponieważ dąb był uznany za pomnik jeszcze przed wojną i posiadał własną nazwę. Teraz znów powróci na mapy i pasjonaci przyrody będą mogli go podziwiać. Oby tylko nie spotkał go taki los, jak naszego Chrobrego. Może to i dobrze, że trudno do niego dotrzeć. W razie potrzeby przewodnicy z TBD osobiście zaprowadzą pod Kotwicza.

Uzupełnijmy, że przy okazji znaleziono w pobliżu jeszcze potężniejszy dąb o obwodzie 702 cm, o czym tutaj...

Tereny te można zwiedzać pieszo lub rowerem w ramach Pętli Wiewióra.

 

red/ mod. 09.07.2022

 

©Towarzystwo Bory Dolnośląskie, Szprotawa

fot. Maciej Boryna

Dąb Kotwicza

w Nadleśnictwie Szprotawa

 

Fot. Maciej Boryna 2016

Prawa autorskie zastrzeżone.

bottom of page