top of page

Dąb Śniadaniowy wydobyty z cienia historii!

 

Dąb Śniadaniowy

pod Borowiną gm. Szprotawa.

 

fot. Maciej Boryna

Prawa autorskie zastrzeżone!

19 grudnia br. Towarzystwo Bory Dolnośląskie ze Szprotawy poinformowało o odkryciu zapomnianego przedwojennego pomnika przyrody, tj. „Dębu Kotwicza” o obwodzie 504 cm, rosnącego w trudno dostępnym terenie leśnictwa Długie w Nadleśnictwie Szprotawa. Tego samego dnia odkryto ponadto jeszcze potężniejsze drzewo, które po identyfikacji również okazało się historycznym pomnikiem przyrody.

 

Wydany w 1930 roku rejestr przyrodniczy rejencji legnickiej podaje w sposób lakoniczny, że na południe od wspomnianego Kotwicza, ok. 200 m od krawędzi lasu rośnie „Dąb Śniadaniowy” (niem. Frűhstűckeiche). W publikacji nie  przytoczono jednak jego obwodu. Nasze poszukiwania skonsultowaliśmy z miejscowym leśniczym Krzysztofem Kamińskim, który wskazał, że pod wsią Borowina na krzaczastej wysepce otoczonej prywatnym polem rośnie jakieś okazałe dębisko. – Opowiada Maciej Boryna, szef ekipy poszukiwawczej TBD.

 

To, co zobaczyliśmy, przeszło nasze oczekiwania. Widoczna co prawda już z daleka sylweta dębu nie zdradzała jego konkretnych rozmiarów. Dopiero po zbliżeniu się dostrzegliśmy, iż będzie to wyjątkowy okaz. Wykonując pomiar obwodu wysuwaliśmy z miarki kolejne metry taśmy. I tak doszliśmy do 702 cm! Aby poznać wiek drzewa, należałoby przeprowadzić badanie dendrochronologiczne. Wedle ostrożnych szacunków dąb może mieć w granicach 450-550 lat.

 

Dąb Śniadaniowy nie posiada oznakowania pomnika przyrody, choć niewątpliwie kwalifikuje się do prawnej ochrony nie tylko ze względów przyrodniczych, lecz także jako obiekt kulturowy. TBD zwróci się w tej sprawie do władz samorządowych Szprotawy.

Tereny te można zwiedzać pieszo lub rowerem w ramach Pętli Wiewióra. Z trasy, siedząc na drewnianej ławie turystycznej doskonale widać pradolinę Potoku Sucha i sylwetę Dębu Śniadaniowego.

Więcej o Dębie Śniadaniowym

 

red, 21.12.2016/mod. 09.07.2022/mod. 24.11.2022

Dąb Śniadaniowy

pod Borowiną gm. Szprotawa.

 

fot. TBD

Prawa autorskie zastrzeżone!

bottom of page