SZPROTAWSKIE MIEJSCA MOCY
STAWY BOBROWICKIE I STARA KAPLICZKA
Szprotawskie Miejsca Mocy to nowa seria Biura Turystyki i Edukacji Regionalnej dedykowana nie tylko turystom, ale każdemu zainteresowanemu nabywaniem zdrowia, siły i mocy.
Pisząc o mocy, nie mamy na myśli czarodziejskich sił, lecz potwierdzone pozytywne oddziaływanie pewnych lokalizacji na naszą kondycję psychofizyczną, a w efekcie na stan zdrowia. Chociaż nie zawsze wiemy do końca, czym to oddziaływanie jest powodowane.
Stawy Bobrowickie
Niech sama popularność turystyczna tego stanowiska będzie dowodem, że coś ludzi tam regularnie przyciąga. Po pierwsze to miejsce krajobrazowe, śródleśne stawy otoczone zewsząd sosnowymi Borami Dolnośląskimi. Źródła naukowe podają, że sosny produkują całą gamę unikalnych substancji oddziaływujących korzystnie na człowieka, a przede wszystkim na drogi oddechowe. Ponoć w otoczeniu dorosłej sosny w ogóle nie ma bakterii chorobotwórczych, warto więc pod taką posiedzieć.
Lokalizacja Stawów Bobrowickich
Stawy Bobrowickie zasilane są bardzo czystymi naturalnymi wodami wypływającymi z Czarnego Bagna. Pod nim znajduje się ogromny zbiornik wód podziemnych GZWP 315, a woda z niego ma nie wymagać nawet wstępnego uzdatniania. Kiedyś widywałem starsze osoby spożywające surową wodę ze stawów. Zresztą wystarczy ją powąchać. Zawiera m.in. związki żelaza i manganu. Według źródeł historycznych nie szkodziła ani ludziom ani zwierzętom domowym. Bez wątpienia unoszące się nad okolicą opary i aerozole z tych wód, przemieszane z substancjami uwalnianymi przez drzewa, krzewy i trawy – w tym zioła, tworzą ową miksturę odpowiadającą za dobroczynne doznania.
Jeden z potoków wypływających z Czarnego Bagna nosił nazwę „Pod kapliczką” – może woda z niego rzeczywiście posiada wyjątkowe właściwości. Niestety nic więcej o niej nie wiemy, nie znamy nawet wezwania kapliczki.
Jeśli dodamy do tego ekspozycję na słońce i wsłuchiwanie się w odgłosy ptactwa i szumiących drzew, czy kosztowanie jagód, to przebywamy jak najbardziej w cudownym uzdrowisku. Nie dziwi zatem, że Stawy Bobrowickie stanowią cel coniedzielnych spacerów, biegów i przejażdżek rowerowych. Aktywność ruchowa jak wiadomo tylko wzmaga dobroczynny efekt. Wystarczy ok. 2-godzinny pobyt.
Stawy Bobrowickie posiadają wspaniałą infrastrukturę. W razie potrzeby schowamy się pod wiatą, do dyspozycji mamy kilka stanowisk do odpoczynku, a docieramy do nich zadbaną „Pętlą Bobrowicką” lub „Czerwoną Drogą”. Dla potrzeb Pętli przygotowano trzy parkingi turystyczne – jeden pod Śliwnikiem i dwa przy Nowej Koperni.
Na trasie oprócz atrakcji przyrodniczych, do dyspozycji mamy cenne obiekty zabytkowe, jak np. średniowieczny krzyż pokutny, kirkut z XIX wieku, kamienne drogowskazy, Wały Śląskie czy poniemiecką strzelnicę. A wiata nad Stawami jest nadto kwalifikowana do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej.
Tekst i zdjęcia:
Maciej Boryna
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej
Literatura:
M.Boryna, M.Krzak: Co kryją Stawy Bobrowickie w Borach Dolnośląskich, 2017