top of page

TAJEMNICZE KAMIENNE MURY

Granica włości czy świętego gaju?

Maciej Boryna
Kamienny mur Międzylesie

Pod Międzylesiem badacze z Towarzystwa Bory Dolnośląskie natknęli się na następny niezidentyfikowany kamienny relikt. To ciągnąca się przez kilkaset metrów leśnego terenu linia ułożonych blisko siebie głazów. Odkryty ciąg kamieni koreluje z sąsiednim odnalezionym wcześniej przez TBD zbudowanym w innej technice kamiennym murem. I na tym prawdopodobnie budowla się nie kończy.  

Przeczytaj najnowsze informacje o zabytku

Pracownicy Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F.Matuszkiewicza przypuszczają, że mogły to być dawne oznaczenia delimitacyjne na styku granic Międzylesia, Borowiny i Długiego. Podobne sposoby oznaczania zasięgu włości praktykowane były w różnych częściach Europy, w tym na terenie Polski, co najmniej od późnego średniowiecza. Nie natrafiono dotąd na żadne źródła, które pozwoliłyby jednoznacznie ustalić czas i cel powstania budowli. Niektórzy sugerują, że być może było to oznaczenie średniowiecznego pogańskiego świętego gaju. Wszak kożuchowski lekarz podróżnik Joachim Cureus w XVI wieku napisał, iż "Szprotawa musi być bardzo stara, ponieważ na jej polach zachowało się wiele świątyń z czasów pogańskich”

Kamienny mur Międzylesie

Do zabytku najwygodniej dociera się od strony wsi Międzylesie w gminie Niegosławice. Samochód można zaparkować na pobliskim cmentarzu. Sama budowla leży już na terenie gminy Szprotawa. A będąc na miejscu warto również zobaczyć ruinę pięknego pałacyku w Międzylesiu. Przy problemach w odnalezieniu kamiennych murów, można skorzystać z asysty przewodnika Towarzystwa Bory Dolnośląskie.

Zabytek możemy zwiedzić także rowerem lub pieszo w ramach Pętli Wiewióra.

Link do mapy z dojazdem do zabytku od Pałacu Wiechlice

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1upVVXYVK9jcLhLeZdf5d_X3Ct54TwmdN&usp=sharing

Autor artykułu:

Maciej Boryna, 2020

Muzeum Ziemi Szprotawskiej

im. F.Matuszkiewicza

 

Przeczytaj najnowsze informacje o zabytku

Inne artykuły na ten temat:

Chiński Mur pod Międzylesiem 

https://dzieje.pl/historie/materialy/chinski-mur-pod-miedzylesiem-wasze-historie  

Nie jest to może Mur Chiński, ale kryje tajemnicę 

https://plus.gazetalubuska.pl/nie-jest-to-moze-mur-chinski-ale-kryje-tajemnice/ar/9967796  

* * *

Pałac Międzylesie. Fot. M.Boryna
bottom of page