Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom

SZPROTAWSKI DOKTOR
DLA WSZYSTKICH ONLINE
Towarzystwo Bory Dolnośląskie mające swoją siedzibę w Szprotawie jest wydawcą wielu publikacji o ziemi szprotawskiej. Napisanie każdej książki poprzedzone było programem badawczym, w którym uczestniczyli non-profit działacze Towarzystwa oraz pracownicy Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Najdłużej, bo aż 11 lat, trwało badanie tajemnicy słynnych Wałów Śląskich, najdłuższego zabytku archeologicznego w Polsce, przebiegającego m.in. przez tereny Szprotawy. Autorami prac są Maciej Boryna, Aniela Cichalewska, Krzysztofa Danielkowska, Henryk Janowicz, Dorota Grzeszczak, Krzysztof Wachowiak.
Książki dawno rozeszły się po świecie. Ciągle jednak pojawiają się pasjonaci i badacze, którzy o nie pytają. Dlatego wydawca wraz z właścicielami praw autorskich na propozycję GiPPL postanowili co pewien czas wypuszczać na rynek wybrane publikacje w formie darmowych ebooków. To zyskująca coraz większą popularność forma, a do tego dostępna do czytania w każdym miejscu na całym świecie na jedno kliknięcie, gdzie tylko sięga internet. Ma to olbrzymie znaczenie dla promocji, a i byłych mieszkańców ziemi szprotawskiej spotkamy dziś na każdym kontynencie.
Od pewnego czasu online dostępna jest już „Encyklopedia Ziemi Szprotawskiej i Żagańskiej” spod redakcji M.Boryny z 2010 r. Od niedawna również jego „Program Rozwoju Turystyki w Gminie Małomice” z 2007 r. A dzisiaj trafia do sieci publikacja monograficzna pt. „Felix Matuszkiewicz ze Szprotawy. Serce w Szprotawie zostawione” z 2014 r., autorstwa M.Boryny i K.Danielkowskiej.
Dzisiejszy świat jest coraz bardziej pozbawiony autorytetów, dlatego chcemy przypomnieć postać Matuszkiewicza, który kochał ziemię szprotawską i oddał jej całe swoje życie – mówią autorzy książki i dodają, że chcieliby przynajmniej w Szprotawie mieć jak najwięcej takich Matuszkiewiczów. Tytuł dostępny jest pod linkiem:
https://pdfhost.io/v/zPT2LOgB_Microsoft_Word_Felix_Matuszkiewicz_ze_Szprotawy__18851956_doc.pdf
Publikację można także nieodpłatnie ściągnąć lub wydrukować, jeśli czytelnik preferuje czytanie w domowym zaciszu wersji tradycyjnej, papierowej.
A już wkrótce zobaczymy 100-stronicową bogato ilustrowaną pracę M.Boryny i Jana Ryszawego o obecnej i minionej świetności Parku Goepperta w Szprotawie.
red./2020