top of page

Uczestniczymy w Programie

badawczym KRZYWCZYCE

Bez tytułu.jpg

Po wypuszczeniu na rynek wydawniczy w 2018 roku książki popularno-naukowej o miejscowoÅ›ciach GoÅ›cieszowice i MiÄ™dzylesie (powiat żagaÅ„ski) Towarzystwo Bory DolnoÅ›lÄ…skie zapowiedziaÅ‚o zbieranie materiaÅ‚ów do zredagowania publikacji o historii i przyrodzie wsi Krzywczyce.

​

Wybór miejscowoÅ›ci nie jest przypadkowy. W okolicy sÅ‚ynie ona co prawda od lat jako oÅ›rodek rekreacji konnej, ale to tu mieszkaÅ„cy zbuntowali siÄ™, zjednoczyli siÅ‚y i obronili przed budowÄ… jednej z najwiÄ™kszych w kraju farm fotowoltaicznych. A to dlatego, że zakochali siÄ™ w tutejszym krajobrazie i spokoju. Bo Krzywczyce de facto rozlokowane sÄ… na Å›ródleÅ›nej polanie. Z jednej strony Bory DolnoÅ›lÄ…skie, a z drugiej leniwa rzeka Szprotawa. Niedawno powstaÅ‚ tu unikatowy warsztat ebenistyczny, w którym każdy na bazie awinioÅ„skiej szkoÅ‚y może nabyć umiejÄ™tnoÅ›ci twórcy artystycznych mebli. JesieniÄ… organizowane jest doroczne Å›wiÄ™to grzybów. Polana krzywczycka to także atrakcyjne stanowisko obserwacji dzikiego ptactwa.

​

PrzyszÅ‚a książka powstaje w ramach Programu Badawczego „Krzywczyce”, w którym uczestniczyć bÄ™dÄ… ponadto Muzeum Ziemi Szprotawskiej, Stowarzyszenie Nasze Krzywczyce oraz stowarzyszenie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom. PrzeÅ›wietlone zostanÄ… stare dokumenty i mapy, a w teren ruszÄ… specjalne wyprawy inwentaryzacyjne. Za każdym razem dokonywano jakichÅ› odkryć. Ciekawe, czym zaskoczÄ… nas okolice Krzywczyc?

​

Pracami zespołu badawczego pokieruje Maciej Boryna, będący koordynatorem wielu podobnych przedsięwzięć i autorem licznych publikacji regionalnych. A o najciekawszych odkryciach będziemy na bieżąco informować, m.in. na naszych stronach Facebooka (@Niegoslawice.Gmina.News).

​

tbdpress

bottom of page