top of page

I. Biesiada historyczna

Chrobry wita Ottona w Iławie

220px-Flyns.JPG

SUKCES

IMPREZY !

Chrobry wita Ottona w Iławie

Dzień 8 czerwca 2019 r. zapisze się w dziejach szprotawskiej Iławy szczególnie. Otóż po kilkudziesięciu latach nieobecności została przywrócona formuła organizacji imprezy rekonstruującej powitanie Ottona III przez Bolesława Chrobrego w tejże osadzie, przynależnej we wczesnym średniowieczu do okręgu plemiennego Dziadoszyców. Po raz pierwszy rekonstrukcja miała miejsce właśnie w rdzennej Iławie, a nie jak dotąd bywało w Szprotawie. Mimo iż z pierwszym piknikiem historycznym celowano raczej w imprezę rangi osiedlowej, to wyszła z tego impreza ponadlokalna.

 

Przypomnijmy, to w przyszprotawskiej Iławie w 1000 roku książę polski Bolesław Chrobry powitał u granic swojego państwa cesarza niemieckiego Ottona III pielgrzymującego do Gniezna do grobu św. Wojciecha. Cesarski kronikarz zanotował „jak wspaniale przyjął książę cesarza, jest wprost nie do uwierzenia i nie do opisania”. I tak też się działo 8 czerwca.

Na zaproszenie organizatorów zjechały się grupy rekonstrukcji historycznej Słowian i Wikingów odtwarzające kulturę, obyczaje, tradycję i sposoby walki wczesnego średniowiecza z początków państwowości Polski, stowarzyszenia historyczne, fundacje. Co ważne, w organizację imprezy włączyła się rzesza mieszkańców dzielnicy, współtworząc jej program, szyjąc stroje, szykując przedstawienia, przygotowując jadło.

Na miejsce inscenizacji wybrano zabytkowy „Park Huta”. Przed wojną stały tu ławki i stoły restauracyjne. Zresztą niewykluczone, że do historycznego powitania doszło właśnie w tym miejscu, ponieważ mapa Regler`a z XVIII wieku ukazuje w tym miejscu jedną z dwóch iławskich przepraw przez Bóbr. Bądź co bądź impreza zlokalizowana w pradolinie Bobru w cieniu dorodnych kasztanowców ma swój wyjątkowy klimat. A w zapleczu kryją się poniemieckie schrony przeciwlotnicze z II wojny światowej.

Otton III przybył na piknik na koniu, jak przystało na średniowiecznego władcę. Pokonał mostek przez „Rów Mikołaja” (de facto ciek starego Bobru), po czym wspiął się na skarpę piknikowego grodziska. I dalej tak, jak napisał kronikarz Thietmar: "książę Bolesław wyjechał mu z radością naprzeciw". Obaj władcy wygłosili mowy powitalne i wymienili podarki. Chrobry dostał włócznię św. Maurycego, a Otton relikwie św. Wojciecha oraz sztandar Iławy. I zaczęło się… Pokazy wojów średniowiecznych, warsztaty średniowiecznego rzemiosła i jadła, kociołek Panoramixa, zupa z pokrzywy, podpłomyki, przejażdżka konno, wspinaczka. W uzupełnieniu także występy artystyczne lokalnych grup i pokaz sztuki walki ju-jitsu. W klimacie historycznym zorganizowano tzw. słodkie pole, na którym uczestnicy za pomocą wykrywaczy metali odnajdywali słoiki ze słodkościami oraz monety. Dużą atrakcją była inscenizacja napadu na średniowieczną wioskę, drużyny wojów spisały się na medal.

Chrobry wita Ottona w Iławie
Chrobry wita Ottona w Iławie

Przy okazji w pobliżu burmistrz Szprotawy wraz z mieszkańcami otworzył plac zabaw, wywalczony w ramach funduszu obywatelskiego. Jedną z jego atrakcji jest 20-metrowy oryginalny baner edukacyjny przedstawiający w klatkach filmowych postacie i epizody z dziejów Iławy. Przy placu posadzono 2 dęby (kolumnowe) o imionach Chrobry oraz Otton. Ponadto goście mogli przejechać się limuzynami.

 

Organizator zapewnia, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej i jeszcze lepiej. Goście biesiady - mieszkańcy Iławy relacjonowali, że "czegoś takiego tu nigdy wcześniej nie było, a przez ostatnie dziesięciolecia nic szczególnego się nie działo". Frekwencja i pozytywne komentarze były dla organizatora miłym zaskoczeniem. Zapewne nie bez znaczenia jest silna i poświadczona w źródłach tradycja wiążąca z tym miejscem postać Chrobrego i wielkie powitanie pielgrzymującego aż z Włoch cesarza Ottona, a więc możemy też mówić o swoistym "cesarskim trakcie", przeprawie granicznej przez Bóbr i chrobrowej warowni - opowiada Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej. - Przekaz Thietmara o powitaniu cesarza w Iławie jest jedynym, który pozwala terytorialnie zidentyfikować tajemnicze plemię słowiańskie - Dziadoszyców (znanych też jako Dziadoszan) i wskazuje on dokładnie na Iławę. Jako ciekawostkę warto dodać, że wedle podań w czasach pogańskich w okolicy czczono Flinsa - wg mitologii bożka śmierci, zaświatów i ponownych narodzin. A dysponujemy jeszcze przekazem o zwycięskiej dla Chrobrego bitwie z Niemcami w 1015 roku w "lesie Dziadoszyców".

Organizacja "Biesiady historycznej w Iławie" to jeden z punktów Programu rewitalizacji kulturowej Iławy. Od kilku lat Społeczny Komitet Rewitalizacyjny organizuje „Sprzątanie Parku Huta”, publikuje artykuły popularno-naukowe o Iławie, postawił tablicę pamięci zamordowanej rodziny Misków, zorganizował konkurs na logo Iławy i odtworzenie historycznych granic dzielnicy, wydał mapkę Parku Huta.

Flins
Plac zabaw Iława

Organizator: Stowarzyszenie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom

Koordynator: Janina Matkowska, przy wsparciu: Jolanta Kruszyńska, Małgorzata Molenda, Izabela Frankiewicz, Elżbieta Mikołajczyk, Beata Gancarczyk, Elżbieta Ślączka, Maciej Boryna.

Patronat: Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik

 

Współorganizatorzy: Towarzystwo Bory Dolnośląskie, Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F.Matuszkiewicza, Partia Zieloni, Wilki Fenrira- Tomasz Wysocki, Ziemowit Frątczak-Ulf Krigsson, Dorota Piątek-Thorunn, Mikołaj Janiak-Bjarki, Dominika Kulczyk - Astrid, Mateusz Solarczyk - Steingrim, Jadwiga Majchrzak - Zagrodnik, Michał Zagrodnik i Małgorzata Żyła ze Stowarzyszenia Historycznego Grodu Radzim, Maciej Liskowski - Kram Liska oraz Natalia Mianowska z Pracowni rękodzieła Żywia, Sigurd Witt z Kramu Sigurda, Stowarzyszenie Małomickie Podziemie, Fundacja Spełnienie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie.

 

Sponsorzy i darczyńcy: Zakłady Usługowe Zachód Marcin Kwaśniewski, Zbigniew Tomczyk Auto-Części „Julia”, Firma „Hydro-Eco”, Marek Stochel „Marel”, Krzysztof i Grzegorz Szklarscy, Irena i Marek Boczniowicz, Anna Cudajewicz „Fitnessteam”, Bronisław Łagowski, Grzegorz Cudajewicz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Motor”, Dariusz Wróblewski Piekarnia Niegosławice, Roman Śliwiński, Janusz Biliński, Janusz Flis, Artur Cerkowniak Atelier-Artur Krzywczyce, Wilki Fenrira Tomasz Wysocki, Żaneta Skrzyńska, Edyta Rożek, Jolanta Kruszyńska, Elżbieta Ślączka, Agnieszka Korupka, Agnieszka Urbaniak, Elżbieta Mikołajczyk, Małgorzata Molenda, Beata Gancarczyk, Ewelina Osipczuk, Izabela Frankiewicz, Renata Jania, Iwona Banasik, Romualda Kwiatkowska, Janina Matkowska, Antoni Kononowicz, Maciej Boryna i inni.

Gadżety promocyjne: Urząd Miejski w Szprotawie, Starostwo Powiatowe w Żaganiu, Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

 

Wolontariusze:

Jolanta Kruszyńska

Elżbieta Ślączka

Elżbieta Mikołajczyk

Izabela Frankiewicz

Małgorzata Molenda

Beata Gancarczyk

Adrian Muszyński

Maciej Boryna

i inni.

bottom of page