top of page

Janina Matkowska, Maciej Boryna

Odnowa Iławy (Sowin) możliwa

poprzez poszanowanie tradycji

Janina Matkowska
Maciej Boryna
Iława (Sowiny) Kościół św. Andrzeja

Iława (pot. Sowiny) ze względu na swoistą odrębność historyczno-kulturową

powinna posiadać niezależną od Szprotawy koncepcję rewitalizacji

 

Od czasów Å›redniowiecznych byÅ‚a to niezależna osada, o sÅ‚owiaÅ„skim rodowodzie, z której zrodziÅ‚a siÄ™ późniejsza rozlegÅ‚a wieÅ›, miasto Szprotawa i prawdopodobnie daÅ‚a też poczÄ…tek MaÅ‚omicom. IÅ‚awa to w ogóle pierwsza poÅ›wiadczona źródÅ‚owo miejscowość w regionie, o czym chyba raczej maÅ‚o kto wie. Na domiar tego w 1000 roku to akurat tu wÅ‚adca Polski BolesÅ‚aw Chrobry postanowiÅ‚ wystawnie ugoÅ›cić cesarza niemieckiego Ottona III podążajÄ…cego ze sÅ‚ynnÄ… pielgrzymkÄ… do Grobu Å›w. Wojciecha w Gnieźnie, zapewne nie bez znaczenia dla przyjaznej atmosfery politycznej Zjazdu GnieźnieÅ„skiego. To także jedyna miejscowość wymieniona w bezpoÅ›rednim zwiÄ…zku ze sÅ‚owiaÅ„skim terytorium bliżej nieznanego plemienia Dziadoszyców. PoÅ‚ożona na granicy mieszkowego i chrobrowego paÅ„stwa osada oraz warowna strażnica strzegÅ‚a nie tylko tej granicy, lecz jednoczeÅ›nie przeprawy przez Bóbr. Jak dowodzi wspomniana powyżej cesarska pielgrzymka z WÅ‚och do Gniezna, przez IÅ‚awÄ™ wiódÅ‚ prastary szlak komunikacyjny. W miejscowoÅ›ci wzniesiono też jeden z najstarszych reliktów chrzeÅ›cijaÅ„stwa, a mianowicie romaÅ„ski koÅ›cióÅ‚ Å›w. Andrzeja. I jak chce lokalne podanie, zbudowano go na wzgórzu, na którym czczono wczeÅ›niej pogaÅ„skiego bożka o imieniu Flins. Tak wiÄ™c z punktu widzenia historii poczÄ…tków polskiej paÅ„stwowoÅ›ci i rozwoju chrzeÅ›cijaÅ„stwa na ziemiach polskich to miejsce szczególne.

​

IÅ‚awa dziÄ™ki pobliskim zÅ‚ożom rudy darniowej żelaza i poÅ‚ożeniu nad rzekÄ… przez wieki byÅ‚a oÅ›rodkiem metalurgii. Wielka huta z emalierniÄ… i fabryka maszyn zatrudniaÅ‚a robotników z caÅ‚ej okolicy. Produkowane w niej maszyny parowe z sygnaturkÄ… „Wilhelmshütte Eulau” trafiaÅ‚y m.in. do Å›lÄ…skich kopalni, a nawet do krajów afrykaÅ„skich. Na przeÅ‚omie XIX/XX wieku byÅ‚a to najzamożniejsza wieÅ› w dawnym powiecie szprotawskim. Do huty prowadziÅ‚a bocznica kolejowa, we wsi dziaÅ‚aÅ‚a jeszcze fabryka papieru, poczta, elektrownia wodna, szkoÅ‚a zawodowa utrzymywana przez hutÄ™, a także ekskluzywne lokale taneczno-rozrywkowe, w tym krÄ™gielnia. Można by powiedzieć, że bardziej z zadatkami na miasto. Tak siÄ™ jednak nie staÅ‚o, wieÅ› mimo protestów zostaÅ‚a w 1925 roku wÅ‚Ä…czona do graniczÄ…cego z niÄ… miasta Szprotawa.

​

Jednakże odrębność obecnej dzielnicy od starego miasta można dostrzec gołym okiem nawet dziś, przede wszystkim w rozplanowaniu przestrzennym i odmiennej architekturze.

W ostatnim czasie utarÅ‚o siÄ™ przekonanie wÅ›ród mieszkaÅ„ców IÅ‚awy, że to dzielnica zapomniana i zaniedbana. I dużo w tym prawdy. Gdy w 1999 roku upadaÅ‚a huta, pojawiÅ‚ siÄ™ ogromny problem bezrobocia i zwiÄ…zanego z nim niedostatku. W efekcie rozebrano bocznicÄ™, zamkniÄ™to miejscowe przedszkole, oÅ›rodek zdrowia, dom kultury, hotel robotniczy. Nie dziaÅ‚a też już piekarnia i supersam PSS. To naprawdÄ™ duże straty. Dla IÅ‚awy nastaÅ‚a zupeÅ‚nie nowa i zaskakujÄ…ca rzeczywistość. RozciÄ…gniÄ™tej na kilometry dzielnicy trudno rozwijać siÄ™ pod bokiem starego miasta. Mimo iż dostrzeżono swoistÄ… degradacjÄ™ Sowin, to nikt nie zwróciÅ‚ dotÄ…d uwagi, że podstawÄ… jej rewitalizacji jest spojrzenie przez pryzmat wyksztaÅ‚conej dawniej odrÄ™bnoÅ›ci. Dlatego jak napisano w tytule, IÅ‚awa powinna posiadać niezależnÄ… od Szprotawy koncepcjÄ™ rewitalizacji, a także promocji. DziÄ™ki odrÄ™bnemu spojrzeniu jest szansa, by na zasÅ‚użonym piedestale z powrotem stanęły jeszcze w części zachowane, lecz zapomniane i zepchniÄ™te niemal w zupeÅ‚ny cieÅ„ miejscowe walory kulturowe. Nie sugerujemy odÅ‚Ä…czenia od miasta i powrotu do organizmu wiejskiego, lecz akcentowanie i podkreÅ›lanie już wielokrotnie wspomnianej naturalnie przecież wyksztaÅ‚conej odrÄ™bnoÅ›ci. Wtedy pewne osoby lub grupy w spoÅ‚eczeÅ„stwie identyfikujÄ… siÄ™ z miejscem zamieszkania i przypisanymi mu walorami, wtedy aktywizujÄ… siÄ™ do dziaÅ‚ania.

 

Iława powinna zostać Iławą

Nie ulega żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że na szczęście zachowanÄ… perÅ‚Ä… dzielnicy jest romaÅ„ski koÅ›cióÅ‚ Å›w. Andrzeja wraz z caÅ‚Ä… otoczkÄ… historycznÄ…, dawnÄ… sÅ‚owiaÅ„skÄ… osadÄ… Dziadoszyców, warowniÄ… Chrobrego i miejscem ważnego spotkania europejskich wÅ‚adców. Być może jeszcze stanowiskiem dawnego kultu pogaÅ„skiego.

Nie możemy niestety nawiÄ…zać już do tradycji hutniczych, bo kompleks w zasadzie wyburzono. Ale zachowaÅ‚ siÄ™ za to przy nim zabytkowy park nadbobrzaÅ„ski z cennym przyrodniczo starorzeczem, którego dodatkowÄ… atrakcjÄ™ stanowiÄ… katalogowe schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny Å›wiatowej. Ważnym sprzymierzeÅ„cem turystyki jest wybudowana niedawno Å›cieżka rowerowa Å‚Ä…czÄ…ca IÅ‚awÄ™ (SzprotawÄ™) z MaÅ‚omicami i Borami DolnoÅ›lÄ…skimi. Nie bez znaczenia może okazać siÄ™ rozcinajÄ…ca dzielnicÄ™ rzeka Bóbr jako szlak kajakowy i obszar prawnie chronionego krajobrazu, a także pobliski użytek ekologiczny „Sowie Bagno”. Przez IÅ‚awÄ™ przebiega ponadto oznakowany szlak turystyczny PTTK (zielony).

​

Rewitalizacja dzielnicy powinna zacząć siÄ™ od Å›wiadomoÅ›ci mieszkaÅ„ców, a potem od wdrażania konkretnych namacalnych rozwiÄ…zaÅ„, zgÅ‚oszonych przez mieszkaÅ„ców, sympatyków okolicy i specjalistów.

W późniejszym artykule autorzy zaprezentujÄ… wÅ‚asne jak też zebrane od mieszkaÅ„ców propozycje dziaÅ‚aÅ„ rewitalizacyjnych. Niech to bÄ™dzie poczÄ…tek odnowy IÅ‚awy i przywrócenia jej należnej pozycji w regionie.

​

Praca autorska Janiny Matkowskiej (szef GiPPL Grupa "IÅ‚awa") i Macieja Boryny (przedstawiciel GiPPL).

Wykorzystanie fragmentów lub caÅ‚oÅ›ci wyÅ‚Ä…cznie za zgodÄ… autorów pracy.

bottom of page