top of page

Maciej Boryna

Roman Pakuła

pisze powieść dla szprotawian

Maciej Boryna, Szprotawa
Roman Pakuła, Szprotawa

Roman PakuÅ‚a chce przywrócić Szprotawie należne miejsce na piedestale historii. A czyni to od kilkunastu lat pracujÄ…c nad powieÅ›ciÄ… historycznÄ… o królu BolesÅ‚awie Chrobrym, historycznie zwiÄ…zanym z ziemiÄ… szprotawskÄ…. Niektórzy żartujÄ…, że w Szprotawie prawie wszystko jest Chrobrego. Mamy liceum im. Chrobrego, szkoÅ‚Ä™ podstawowÄ… im. Chrobrego, ulicÄ™ Chrobrego, koÅ‚o PTTK im. Chrobrego, spóÅ‚kÄ™ Chrobry, pomnik Chrobrego, bieg „Dobry jak Chrobry” i pewnie na tym nie koniec. To w pewnym sensie zobowiÄ…zuje. Ale co przeciÄ™tny Kowalski ze Szprotawy wie o Chrobrym? – Niewiele.

Roman PakuÅ‚a od oÅ›miu lat udziela siÄ™ jako radny miejski Szprotawy, jeszcze dÅ‚użej pracuje spoÅ‚ecznie w Muzeum Ziemi Szprotawskiej oraz Towarzystwie Bory DolnoÅ›lÄ…skie. Do niedawna prezesowaÅ‚ stowarzyszeniu obywatelskiej samopomocy „Razem Bezpieczniej”, wspomaga też miejscowy Automobil-Klub, bo jego pasjÄ… sÄ… stare motocykle i wÅ‚aÅ›nie historia Szprotawy. A co sam mówi o książce?

 

R.P.: Dlaczego piszÄ™ książkÄ™? WÅ‚aÅ›ciwie sam siÄ™ nad tym zastanawiam, co mnie do tego skÅ‚oniÅ‚o. ZauroczyÅ‚a mnie chyba historia SÅ‚owian i plemienia Dziadoszyców, którym byÅ‚o dane tutaj wiele wieków temu zamieszkiwać. Jako mieszkaniec Szprotawy zwyczajnie jestem dumny z historii mojego regionu i okolicy, która siÄ™ga roku 1000 i którÄ… znamy z przekazów kronikarza Thietmara z Merseburga. I tutaj muszÄ™ siÄ™ przenieść wyobraźniÄ… do Roku PaÅ„skiego 1000, kiedy w grodzie Ilva (IÅ‚awa) doszÅ‚o do spotkania cesarza niemieckiego Ottona III, zwanego Rudym, z wtedy jeszcze ksiÄ™ciem Polan BolesÅ‚awem Chrobrym, na trasie pielgrzymki cesarza do grobu Å›w. Wojciecha w Gnieźnie. Wojciech zostaÅ‚ mÄ™czennikiem za wiarÄ™. Tutaj przyznajÄ™ siÄ™ do pewnej ,,herezji historycznej”, ponieważ staram siÄ™ w mojej książce wykazać, że w lutym 1000 roku w grodzie Gniezno doszÅ‚o do koronacji Chrobrego na króla Polski, w czasie tzw. Synodu GnieźnieÅ„skiego. Polscy naukowcy podajÄ… datÄ™ koronacji Chrobrego na króla Polski w Roku PaÅ„skim 1025. Ja osobiÅ›cie oparÅ‚em siÄ™ na opracowaniu naukowym niemieckiego historyka prof. dr Johannesa Frieda z Uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem. Jego praca naukowa traktuje w sposób bardzo nowatorski, odważny i odkrywczy. Interpretuje ,,Ewangeliarz Liuthara” i wywodzi, że już w 1000 roku doszÅ‚o do koronacji Chrobrego.

 

Przeczytałem fragment rękopisu Romana Pakuły i przyznaję, że powieść napisana jest przystępnym językiem, niejednokrotnie trąci wysublimowanym humorem. Radny i regionalista zarazem słynie w Szprotawie z osobliwego języka i specyficznego poczucia humoru. Myślę, że dla szprotawian będzie miłym poczytać o wielkich wydarzeniach historycznych i ich związkach z ziemią szprotawską.

 

R.P.: KsiążkÄ™ napisaÅ‚em piórem Kraszewskiego, w stylu ,,Starej BaÅ›ni”, aczkolwiek 90% treÅ›ci to kompendium wiedzy z epoki. Powieść wzbogacajÄ… wÄ…tki miÅ‚oÅ›ci, zdrady i sensacji. Jako muzealnik i regionalista ujÄ…Å‚em w niej miejscowe elementy, tj. pogaÅ„skiego bożka Flinsa, szprotawskÄ… kasztelaniÄ™ i gród nad rzekÄ… Bóbr, gdzie BolesÅ‚aw witaÅ‚ cesarza. NawiÄ…zaÅ‚em też do kamiennej chrzcielnicy w koÅ›ciele pod wezwaniem Å›w. Andrzeja w IÅ‚awie i krzyża pokutnego w Puszczykowie.

 

Autor powieści jako miłośnik literatury o zaginionych skarbach, nawiązuje w swoim dziele ponadto do złotego tronu Karola Wielkiego z Akwizgranu, podarowanego Bolesławowi przez Ottona.

 

R.P.: ZauroczyÅ‚a mnie postać mÅ‚odego wÅ‚adcy - Ottona III, który chciaÅ‚ wprowadzić w życie idee swojego dziada cesarza Karola Wielkiego, tj. zjednoczenia chrzeÅ›cijaÅ„skiej Europy. W pewnym sensie Otton staÅ‚ sie prekursorem Unii Europejskiej. Dawny mieszkaniec Szprotawy prof. Klaus Hänsch byÅ‚ PrzewodniczÄ…cym Parlamentu Europejskiego. NiezwykÅ‚e, prawda?

 

Obecnie Roman PakuÅ‚a przepisuje swój rÄ™kopis i czyni starania nad sfinalizowaniem wydania dzieÅ‚a, nad którym pracuje już od kilkunastu lat. Jako szprotawianin dziÄ™kujÄ™ mu za to i z zaciekawieniem czekam na egzemplarz z dedykacjÄ….

 

rozmawiał: Maciej Boryna, Szprotawa 2018

 

Podobne artykuły:

Odnowa IÅ‚awy

Paleopark w Szprotawie

​

bottom of page