top of page

Składowisko szprotawskie

w opinii mieszkańców

Składowisko odpadów Szprotawa-Kartowice

Składowisko odpadów pod Szprotawą, 2017.

Źródło: Wikimedia Commons.

W związku z licznymi skargami mieszkańców na uciążliwości związane z funkcjonowaniem składowiska odpadów pod Szprotawą działacze społeczni ze stowarzyszenia Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom wraz z sympatykami w okresie od czerwca do sierpnia 2017 r. przeprowadzili akcję ankieterską na terenie Szprotawy i okolic.

Do dnia 24 sierpnia akcją objęto 489 osób, przeważnie mieszkańców Szprotawy, w tym położonej najbliżej składowiska dzielnicy Sowiny, ponadto Bobrzan, Chich i Pasterzowic. Wszystkim ankietowanym oraz ankieterom serdecznie dziękujemy za społeczne zaangażowanie i troskę.

 

W dniu 24 sierpnia Społeczny Komitet w składzie: Janina Matkowska, Maciej Boryna, Dorota Grzeszczak, Małgorzata Molenda, Aniela Cichalewska, Marek Komisaruk oraz Janusz Flis komisyjnie zliczył pozyskane ankiety i podsumował zawarte w nich odpowiedzi. Ankieta zawierała 5 pytań. Pierwsze i najważniejsze pytanie brzmiało, czy ankietowany odczuwa uciążliwości związane z funkcjonowaniem instalacji składowiska. Na wspomniane 489 ankietowanych aż 488 potwierdziło, że odczuwa uciążliwości!

 

W drugim pytaniu ankietowani odpowiadali, jakiego rodzaju odczuwają uciążliwości w związku z funkcjonowaniem składowiska, mogąc zaznaczyć wiele z nich: I tak mieszkańcy w ankiecie skarżą się na:

  1. Uciążliwy zapach: 406 osób

  2. Ból głowy: 318

  3. Pogorszenie samopoczucia: 249

  4. Drapanie w gardle: 246

  5. Kaszel: 245

  6. Mdłości: 200

  7. Inne: 43

  8. Nie do określenia: 19

Wśród innych dolegliwości wymieniano: wysypkę, alergie, uczulenie, skórne zmiany, guzy, duszności, problemy z tarczycą, guzy rakowe, wymioty, zmiany ciśnienia, biegunki, bóle brzucha, omdlenia, gorycz w gardle, opuchnięte oczy, łzawienie oczu, suchość w gardle, zmęczenie, zawroty głowy, wypadanie zębów, opuchnięte gardło. Co powinno zainteresować służby sanitarne, z jakiejś przyczyny najwięcej innych dolegliwości podali mieszkańcy wsi Bobrzany.

 

Trzecie pytanie dotyczyło częstotliwości odczuwania uciążliwości ze strony składowiska. Wyniki w tej kwestii kształtują się następująco:

  1. Codziennie: 230 osób

  2. Raz na kilka dni: 190

  3. Raz w tygodniu: 35

  4. Raz na parę tygodni: 21

  5. Rzadziej jak raz na parę tygodni: 2

Ośmiu ankietowanych nie zaznaczyło żadnej odpowiedzi, trzech napisało, że „często”.

 

W czwartym pytaniu ankietowani odpowiadali, czy ktoś z ich znajomych również odczuwa uciążliwości związane z funkcjonowaniem składowiska:

  1. Tak: 477

  2. Nie: 8

  3. Nie wiem: 4

 

W ostatnim pytaniu wysokiej wagi zapytywano mieszkańców, czy należy ich zdaniem podjąć działania zapobiegawcze względem składowiska i zwiększyć nad nim nadzór. 100% ankietowanych odpowiedziało, że „tak”.

 

Z podsumowania zebranych ankiet został sporządzony protokół, który przekażemy drogą oficjalną Wojewodzie Lubuskiemu i innym właściwym instytucjom.

Z ankiety wynika, że wszyscy ankietowani odczuwają uciążliwości spowodowane oddziaływaniem składowiska i prawie wszyscy mają znajomych, którzy też je odczuwają. Wszyscy bez wyjątku domagają się podjęcia działań na rzecz zmniejszenia uciążliwości i zwiększenia kontroli nad składowiskiem.

 

w imieniu Komitetu

(...) Maciej Boryna

Komitet Społeczny przy pracy nad ankietami

fot. Marek Komisaruk

Zapraszamy do zapoznania z ciekawymi materiałami o regionie:

Find us: 

67-300 Szprotawa

Powiat Żagański

  • Facebook
  • Instagram
  • youtube
  • TIK Tok
Szprotawska Odznaka Turystyczna
bottom of page