top of page

IŁAWA GOTOWA DO DZIAŁANIA

Podsumowanie społecznego projektu GiPPL

Iława gotowa do działania
Maciej Boryna

Projekt autorstwa Macieja Boryny i Janiny Matkowskiej z GiPPL zakłada oryginalną rewitalizację kulturową społeczeństwa historycznej dzielnicy miasta Szprotawa, zdegradowanej pod każdym względem po przyłączeniu jej do miasta w 1925 r. i likwidacji miejscowej huty w 1999 r.

Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców dzielnicy w kierunku podejmowania inicjatyw lokalnych, aktywności intelektualnej i fizycznej, edukacji regionalnej oraz promocji turystycznej lokalnych walorów. Sercem projektu jest historia dzielnicy, w której w 1000 r. władca Polski Bolesław Chrobry witał i gościł cesarza niemieckiego Ottona III na trasie podróży na słynny Zjazd Gnieźnieński.

 

Odrębność obecnej dzielnicy od starego miasta można dostrzec gołym okiem nawet dziś, przede wszystkim w rozplanowaniu przestrzennym i odmiennej architekturze. W ostatnim czasie utarło się przekonanie, że to dzielnica zapomniana i zaniedbana. Gdy w 1999 roku upadała huta, pojawił się ogromny problem bezrobocia i związanego z nim niedostatku. Rozebrano bocznicę, zamknięto przedszkole, ośrodek zdrowia, dom kultury, hotel robotniczy. Nie działa piekarnia i supersam PSS. Dla Iławy nastała zupełnie nowa i zaskakująca rzeczywistość. Rozciągniętej na kilometry dzielnicy trudno rozwijać się pod bokiem starego miasta.

Iława gotowa do działania

Mimo iż dostrzeżono swoistą degradację, to nikt nie zwrócił dotąd uwagi, że podstawą jej rewitalizacji jest spojrzenie przez pryzmat wykształconej dawniej odrębności. Dlatego Iława powinna posiadać niezależną od Szprotawy koncepcję rewitalizacji, a także promocji. Dzięki odrębnemu spojrzeniu jest szansa, by na zasłużonym piedestale z powrotem stanęły jeszcze w części zachowane, lecz zapomniane i zepchnięte niemal w zupełny cień miejscowe walory kulturowe. Zaproponowano akcentowanie i podkreślanie już wielokrotnie wspomnianej naturalnie przecież wykształconej odrębności. Wtedy pewne osoby lub grupy w społeczeństwie identyfikują się z miejscem zamieszkania i przypisanymi mu walorami, wtedy aktywizują się do działania. Rewitalizacja dzielnicy powinna zacząć się od świadomości mieszkańców, a potem od wdrażania konkretnych namacalnych rozwiązań, zgłoszonych przez mieszkańców, sympatyków okolicy i specjalistów.

 

Stowarzyszenie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom z siedzibą w Szprotawie przy współpracy z Muzeum Ziemi Szprotawskiej ogłosiło konkurs na logo Iławy. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Szprotawy. Logo miało firmować wszystkie działania społecznej otwartej grupy rewitalizacji kulturowej Iławy. Muzeum Ziemi Szprotawskiej zrealizowało program badawczy, który miał na celu odtworzenie dawnych granic pomiędzy Szprotawą a Iławą, przy których staną pamiątkowe tablice graniczne z wizerunkiem zwycięskiego logo. Następnie stowarzyszenie przy udziale mieszkańców, szkół i władz samorządowych zaplanowało i zrealizowało imprezę rekonstrukcyjną o randze regionalnej pn. „Chrobry wita Ottona”, z zamiarem cyklicznym. Zredagowano i opublikowano szereg artykułów popularno-naukowych o dzielnicy, odkrywających jej walory i zachęcających do zwiedzania. Pozyskano w ten sposób do współpracy historyczne grupy rekonstrukcyjne. W ramach budżetu obywatelskiego zbudowano dzielnicowe miejsce spotkań dorosłych, dzieci i młodzieży, wraz z urządzeniami służącymi rekreacji i rehabilitacji. W historycznym Parku Słowiańskim zrekonstruowano starożytny kamienny krąg kultowy oraz odsłonięto pierwszy w Polsce „Pomnik Bitwy w Lesie Dziadoszyców 1015”.

Pomnik Bitwy w Lesie Dziadoszyców

Zadowoleni z efektów i zachęceni do działania mieszkańcy dzielnicy zainicjowali i zorganizowali kolejną integracyjną imprezę dzielnicową o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, podczas której prezentowano dorobek dawnej huty i meandry życia w czasach PRL.

 

Zrealizowany projekt przyczynił się do:

  1. Zaktywizowania społeczeństwa dzielnicy do podejmowania lokalnych inicjatyw i udziału w życiu społeczno-politycznym.

  2. Przekonania społeczeństwa dzielnicy, że mają realny wpływ na to, co się dzieje w dzielnicy.

  3. Powstania postaw społecznych wyrażających troskę o mienie społeczne na terenie dzielnicy.

  4. Powstania postaw społecznych wyrażających troskę o poszanowanie lokalnej tradycji oraz potrzebę jej badania, poznawania i promocji.

  5. Zaaranżowania bliskiej współpracy lokalnego samorządu z organizacjami pozarządowymi, szkołami i mieszkańcami gminy, dzięki której samorząd wspierając organizacje i zwrotnie realizuje zadania gminy i potrzeby mieszkańców w sposób .

  6. Zaaranżowania współpracy pomiędzy lokalnymi organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami gminy.

  7. Powstania postaw społecznych wyrażających się w ofiarności materialnej i niematerialnej na rzecz przedsięwzięć służących środowisku lokalnemu.

  8. Powstania opracowań popularno-naukowych o walorach historycznych, zabytkowych, przyrodniczych i turystycznych dzielnicy.

  9. Powstania idei cyklicznej imprezy o zasięgu ponadlokalnym.

  10. Promocji historii dzielnicy i jej walorów.

  11. Powstania w drodze konkursu logo dzielnicy, powstania dzielnicowego punktu spotkań z urządzeniami rekreacyjnymi i uporządkowania terenu „Parku Huta” jako miejsca imprez plenerowych.

  12. Powstania komitetu budowy pomnika urodzonego w dzielnicy światowej sławy entomologa Otto Michaela.

  13. Wzrostu poziomu świadomości o lokalnych uwarunkowaniach kulturowych.

  14. Wzrostu aktywności społecznej wyrażającej się kreowaniem nowych idei lokalnych przedsięwzięć.

  15. Powstania postaw społecznych wyrażających się optymistycznym zapatrywaniem w przyszłość.

  16. Zacieśnienia przyjaznych relacji między mieszkańcami.

  17. Zwiększenia zainteresowania dzielnicą przez historyczne grupy rekonstrukcyjne i pasjonatów historii spoza dzielnicy.

  18. Powstania rekonstrukcji starożytnego kręgu kultowego w Parku Słowiańskim.

  19. Odsłony pomnika „Bitwy w Lesie Dziadoszyców 1015”.

  20. Utwierdzenia w przekonaniu, że największy kapitał tkwi w człowieku i jego twórczej postawie.

 

Dzięki realizacji autorskiego projektu GiPPL społeczeństwo Iławy zostało zaktywizowane, przygotowane i zachęcone do dalszego samodzielnego podejmowania zorganizowanych inicjatyw lokalnych. W następstwie zaleca się i jednocześnie rekomenduje, by mieszkańcy dzielnicy zrzeszyli się we własnym – iławskim stowarzyszeniu, gdzie będą kontynuować i rozwijać zapoczątkowane w ramach GiPPL inicjatywy.

red 2020

Iława gotowa do działania
bottom of page