top of page
POLONIE ILVA (Logo Iława)

Konkurs rozstrzygnięty.

Historyczna słynna

dzielnica Szprotawy:

IŁAWA ma odtąd swój herb

- poinformował przewodniczący

komisji konkursowej Maciej Boryna.

Na konkurs wpłynęło łącznie 16 prac, które analizowała 9-osobowa komisja złożona z ekspertów od promocji i historii.

Komisja postanowiła wybrać jeden projekt do oficjalnego stosowania, a także przyznać wyróżnienia w kategoriach: nagroda internautów oraz za wyraz artystyczny.

Przypomnijmy, konkurs zorganizowało stowarzyszenie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom, a honorowym patronatem objął go burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Zgodnie z założeniami konkursu przyszłe logo będzie widniało na oficjalnych dokumentach związanych z realizacją programu "Rewitalizacji kulturowej Iławy", a także zostanie umieszczone na tablicach upamiętniających historyczne granice najstarszej poświadczonej źródłowo miejscowości w regionie. Wedle kroniki biskupa Thietmara to tu w 1000 roku książę polski Bolesław Chrobry witał i wystawnie gościł cesarza niemieckiego Ottona III pielgrzymującego z Włoch do Gniezna, do grobu św. Wojciecha. Zapis "Jak wspaniale książę przyjął cesarza i prowadził go przez swój kraj do Gniezna, jest nie do uwierzenia i nie do opisania" krótko i zwięźle oddaje przyjacielski klimat spotkania. Z kroniki dowiadujemy się jednocześnie, że Iława leżała na granicy starego słowiańskiego okręgu plemienia Dziadoszan, pozostającego od czasów Mieszka I pod hegemonią państwa Polan.

Komisja zdecydowała bezspornie wybrać pracę tajemniczego artysty podpisującego się jako "Anonymus", który wykonał adaptację monety - denara Bolesława Chrobrego na grunt Iławy (w 1000 roku zanotowana jako ILVA), przedstawiając do projektu przekonujące uzasadnienie.

Nagroda internautów wędruje do rąk Olafa Kotowskiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, którego praca została najliczniej polubiona przez użytkowników portalu Facebook (prezentowana poniżej).

Nagroda internautów, Olaf Kotowski

Wyróżnienia za wyraz artystyczny przyznano kolejno dla: Bogdana Licimińskiego, Adama Ugolika, Korneli Mikitczuk oraz Oskara Jankowskiego (prace prezentowane poniżej). Wszystkim laureatom przekazujemy najserdeczniejsze gratulacje i nie mniej gorąco dziękujemy każdemu uczestnikowi konkursu. Ważny był udział każdego autora. Pamiątkowy dyplom i upominki otrzymają wszyscy uczestnicy. Mamy nadzieję, że kiedyś ujawni się tajemniczy zwycięzca.

2_Bogdan_Licimiński.JPG
2a.jpg
2c.jpg
2b.jpg

Poniżej Komisja publikuje uzasadnienie do zwycięskiego logo:

 

Logo jest odwzorowane od denara Bolesława Chrobrego, z autorsko wprowadzoną nazwą „ILVA”, pod którą została odnotowana Iława w 1000 roku, kiedy książę polski Bolesław Chrobry witał w niej cesarza Ottona III. Z tego wydarzenia Iława jest najbardziej znana.

Na powitaniu Ottona przez Chrobrego w Iławie opierała się w ostatnich dziesięcioleciach promocja Szprotawy, niegdyś każdego roku święto miasta nazywało się „Dniami Chrobrego” i odbywała się wtedy rekonstrukcja spotkania władców. Na idei tego doniosłego historycznego wydarzenia warto nadal rozwijać promocję Iławy, Szprotawy, a także Małomic. W Iławie zlokalizowane jest stanowisko po dawnej osadzie obronnej przy przeprawie przez Bóbr i granicy państwa polskiego z czasów Chrobrego. Przedłożone logo nawiązujące do denara Chrobrego zawiera w sobie niezbędne bezpośrednie elementy identyfikacyjne dla założonych celów promocji, tj.: monetę Chrobrego, nazwę Iławy z 1000 roku, barwy narodowe Polski, orzeł w okręgu – symbolizuje bastion polskości (na wyspie) chroniony okalającym okręgiem (wodami Bobru).

Wydarzenie w Iławie z 1000 roku jest nie tylko pamiątką zamierzenia Ottona budowy zjednoczonej chrześcijańskiej Europy, ale także pamiątką zgody pomiędzy Polakami i Niemcami, przy tym równocześnie podkreśla słowiańskość Iławy we wzmiankowanym okręgu Dziadoszyców (Dziadoszan). Kult słowiańskości znajduje obecnie duże zainteresowanie, np. w formie grup rekonstrukcyjnych czy tzw. neopogan. Według podania w Iławie na wzgórzu kościelnym czczono bożka o nazwie Flins.

Kolorystyka logo biało-czerwona odwołuje się do kolorystyki używanej na flagach Polski, tj. biały orzeł na czerwonym tle. Proponowane logo można używać w różnych wersjach - odmianach graficznych. Wersja z flagą przedstawia mutację z odwzorowaną gotycką chrzcielnicą z kościoła św. Andrzeja w Iławie – jednego z najważniejszych zabytków regionu, także firmującego Iławę.

Logo zostało zaprojektowane w grafice wektorowej i nie wymaga dodatkowych prac graficznych.

* * *

Zachęcamy także do zapoznania się z pracami pozostałych autorów.

Janina Matkowska

Koordynator konkursu

Szprotawa, 14.03.2019 r.

bottom of page