top of page

PIERWSZY w POLSCE POWSTAŁ w SZPROTAWIE

 

Pomnik zwycięskiej bitwy Chrobrego

Pomnik Bitwy w Lesie Dziadoszyców

I nie idzie tu o propagowanie wojny czy konfliktów, lecz zwrócenie uwagi na nieodkryte dotąd miejsce bitwy w historycznej krainie słowiańskich Dziadoszyców – mówi Maciej Boryna z Towarzystwa Bory Dolnośląskie.

 

Cesarski kronikarz biskup Thietmar z Merseburga odnotował pod datą 1 września 1015 roku batalię stoczoną pomiędzy rycerstwem niemieckim a piechotą i łucznikami pod wodzą ówczesnego księcia polskiego Bolesława Chrobrego. Niemcy początkowo uderzyli na Krosno Odrzańskie, lecz nie osiągnąwszy żadnego strategicznego sukcesu posunęli się w głąb kraju, łupiąc wszystko na swej drodze. Na wieść o nadciągających posiłkach Chrobrego, cesarz niemiecki Henryk II powziął decyzję o odwrocie. Według Thietmara manewr taktycznego odwrotu odbywał inną marszrutą aniżeli najazd, tj. nieznanymi drogami przez puszczę w Krainie Dziadoszyców. A stanąwszy obozem na „ciasnym pustkowiu” pośród rozległych bagien, zostali osaczeni przez chrobrowych.

 

Tylko jedna wzmianka historyczna pozwala powiązać Dziadoszyców z konkretnym miejscem geograficznym. Mowa o Iławie, obecnie dzielnicy Szprotawy, w której Chrobry 15 lat wcześniej gościł pielgrzymującego do Gniezna przyjaznego cesarza Ottona III. Lokalny historyk dr Felix Matuszkiewicz przypuszczał, że bitwa miała miejsce gdzieś na Bagnach Przemkowskich. Program badawczy Towarzystwa Bory Dolnośląskie i Muzeum Ziemi Szprotawskiej wykazał, że zasięg poszukiwań należy znacznie poszerzyć, a potencjalnych lokalizacji jest znacznie więcej.

 

W 2019 roku TBD zwróciło się do władz Szprotawy o zgodę na postawienie pomnika przypominającego o wydarzeniu sprzed ponad tysiąca lat, zlokalizowanego w „Parku Słowiańskim” pod miastem, na co Rada Miejska wyraziła zgodę. Wykonanie i montaż tablicy pamiątkowej ufundowało lokalne przedsiębiorstwo kamieniarskie, a służby miejskie przygotowały teren. W parku tym znajduje się wiele obiektów archeologicznych, ze słynnym Grodem Chrobry na czele. A na śródleśnej polanie natkniemy się na rekonstrukcję starożytnego kamiennego kręgu kultowego.

 

Więcej o bitwie: link

Pomnik Bitwy w Lesie Dziadoszyców
Kamienny krąg w Parku Słowiańskim
Gród Chrobry w Parku Słowiańskim
bottom of page