top of page

Sprawozdanie TBD 2007-2010

Najwięcej uwagi z przyczyn obiektywnych poświęcono prowadzeniu, wyposażaniu i rozwijaniu Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. Felixa Matuszkiewicza. Dzięki systematycznym corocznym staraniom Zarządu, w muzeum dokonano remontu 4 pomieszczeń, zakupiono meble dla działu archiwum oraz wyposażenie sali multimedialnej: rzutnik cyfrowy, ekran i krzesła. W 2010 roku placówka wzbogaciła się o laptopa wygranego przez TBD w konkursie Gazety Lubuskiej na tworzenie haseł do regionalnej encyklopedii. Najważniejsze wystawy czasowe ostatnich lat: Szprotawa na dawnej pocztówce, Tajemnicze wnętrza zabytkowych organów, Wały Śląskie – Tajemnice dawnych granic, a także cykliczna organizacja imprezy pn. Noc w muzeum. Jak zawsze muzeum angażowało się w doroczne obchody Dni Szprotawy. W 2010 roku (750-lecie Szprotawy) przyjęto oficjalnie przedwojennych szprotawian i odsłonięto na ścianie muzeum polsko-niemiecką tablicę pamiątkową oraz zorganizowano premierę filmu własnej produkcji pt. Bronek Kozak - Historia ubeckiej zbrodni w reżyserii Krzysztofa Wachowiaka.


W 2010 roku muzeum pozyskało unikatowy zabytek ruchomy – sygnowany słup graniczny spod Kartowic z końca XVI wieku.


Przed budynkiem muzeum własnym sumptem postawiono drogowskazy turystyczne i utworzono mini lapidarium.
W 2007 roku nagłośniono sprawę kradzieży zabytkowych drogowskazów z Wiechlic, które po szybkiej akcji, przy współudziale regionalnych mediów, zostały szybko odzyskane i postawione na miejsce.
 
W latach 2006/2007 Zarząd nadzorował, przy udziale społecznym, redagowanie Raportu o stanie turystyki w gminie Szprotawa oraz adekwatny Program rozwoju turystyki. Egzemplarze programu dostarczono wszelkim gminnym instytucjom. Urząd Miejski w Szprotawie do chwili obecnej zrealizował ponad połowę założeń tego programu.
 
W 2007 roku przeprowadzono szeroką akcję na rzecz objęcia ochroną prawną Parku Słowiańskiego nad Bobrem w Szprotawie. TBD opracowało dokumentację projektową, pozyskano liczne poparcie społeczne i instytucjonalne. W efekcie w dniu 31 maja 2007 roku Rada Miejska w Szprotawie ustanowiła Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Park Słowiański”.
 
W 2008 roku TBD włączyło się w organizację 60-lecia nadania praw miejskich Małomicom. Przy współpracy z Burmistrzem Małomic Małgorzatą Sendecką opracowano Raport o stanie turystyki w gminie Małomice oraz adekwatny Program rozwoju turystyki, z którego część punktów została przez magistrat zrealizowana. Przy udziale TBD została wydana książka – monografia Małomic zatytułowana „Małomice na rubieży Borów Dolnośląskich”.
 
W grudniu 2008 roku przy współpracy z Polską Akademią Nauk i pracownią archeologiczną Mariusz Łesiuk przeprowadzono wykopaliska archeologiczne na Wałach Śląskich stanowisko Sieraków oraz na Grodzie Chrobry w Szprotawie. Wykopaliska cieszyły się zainteresowaniem mediów w całej Polsce. Badania kontynuowano w 2009 roku na Grodzie Chrobry.


Dzięki staraniom TBD (muzeum) Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków odcinki Wałów Śląskich – stanowiska Sieraków i Biernatów. Na wpis czekają kolejne odcinki.
W opracowaniu jest obszerna praca naukowa zatytułowana „Wały Śląskie. Tajemnice dawnych granic” będąca podsumowaniem wieloletniej pracy badawczej nad przedmiotowym zabytkiem.
W 2010 roku ekipa TBD (muzeum) odkryła nowe odcinki Wałów Śląskich, o czym pisała m.in. Polska Agencja Prasowa i National Geographic.
 
W lutym 2009 roku TBD pośrednio współuczestniczyło w eksploracji krypty Magdalenek w kościele farnym w Szprotawie.
 
Od 2009 roku uruchomiono platformę internetową pn. Radio Bory Dolnośląskie, a od 2010 roku dodatkowo Gazetę Bory Dolnośląskie (kwartalnik). Oba środki przekazu medialnego zajmują się szeroko pojmowaną promocją Borów Dolnośląskich i cieszą zainteresowaniem dużej rzeszy czytelników z całego kraju.
 
Corocznie kapituła przy TBD przyznawała tytuły Frater Sprotaviensis oraz Przyjaciel Borów Dolnośląskich. Organizowano również tradycyjne spotkanie wigilijne dla członków TBD.
Każdego roku miały miejsce dziesiątki wypraw turystycznych i badawczych.
 
Na bieżąco na zaproszenie szkół oraz Uniwersytetu III Wieku, bibliotek itp. organizowano zajęcia z edukacji regionalnej (historia, przyroda, zabytki, survival) w obiektach i w terenie.
 
W Muzeum Ziemi szprotawskiej na bieżąco udzielano porad uczniom, studentom, magistrantom i doktorantom. Dla celów naukowo-badawczych wypożyczano eksponaty dla Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
W 2010 roku przy udziale autorskim członków TBD wydano 2 książki: Szprotawa i okolice – na tropach historii i przyrody (współautor prof. Hieronim Szczegóła) oraz Encyklopedię Ziemi Szprotawskiej i Żagańskiej.
Od grudnia 2010 w internecie jest opublikowana Encyklopedia Powiatu Żagańskiego.
 
W 2010 roku pod kierownictwem Krzysztofa Wachowiaka i przy udziale członków TBD powstał film dokumentalny poświęcony zbrodni na szprotawskim gimnazjaliście w czasach PRL. Prace nad filmem były śledzone przez różne masmedia. Premiera filmu odbyła się w czerwcu br. oraz pokaz popremierowy w listopadzie br. w Szprotawskim Domu Kultury.
 
Na potrzeby różnych czasopism, a także dla encyklopedii Wikipedia  członkowie TBD napisali ponad 100 artykułów popularno-naukowych promujących walory Borów Dolnośląskich, zdrowy styl życia, zdrową żywność, medycynę naturalną, słynne postacie itp.
 
TBD w 2009 roku odkryło nieznane dotąd zgrupowanie bunkrów sprzed 1945 roku zlokalizowane na poligonie świętoszowskim. O sprawie pisała zaproszona na miejsce grupa dziennikarzy Gazety Lubuskiej oraz Stow. Perkun.
 
Zarząd TBD działał w składzie: Maciej Boryna (prezes), Waldemar Jędroszkowiak (wiceprezes), Krzysztofa Danielkowska (wiceprezes), Mariusz Kłosowski (wiceprezes), Krzysztof Wachowiak (sekretarz), Roman Pakuła (skarbnik).
Skład Komisji Rewizyjnej: Marek Woźniak, Izabela Mikołajczyk.
 
Jeden z członków Zarządu w trakcie trwania kadencji został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką za opiekę nad zabytkami. 

 

Prezes TBD

Maciej Boryna

bottom of page