top of page

Z Kresów na Kresy (Hutniacy)

 

Drogi Czytelniku!

 

          Trzymasz w ręku niezwykły dokument o ludzkich losach. Pokolenie, które przeżyło okrucieństwa wojenne i walki o pokój, wysiedlenia z ukochanej ziemi pradziadów, życie od nowa w nieznanym i okres budowy nowej rzeczywistości na Ziemiach Zachodnich, to pokolenie szczególne. Niektórzy zapytają, czy należy o tamtych czasach pamiętać? Owszem należy, pragnąc ustrzec kolejne generacje przed podobnym i ucząc szacunku do człowieka.

 

          Nie mniej ważny pozostaje aspekt naukowo-kulturowy niniejszej pracy, dzięki której zarchiwizowana została cząstka historii Polskich Kresów. Nie ogólna, lecz konkretna, znana z imienia i nazwiska… - Ta z Huciska Oleskiego. Prezentowane w książce informacje historyczne zostały uzupełnione o indywidualne wspomnienia, a ponadto wzbogacone imiennymi wykazami, osobliwym słownikiem i unikatowymi fotografiami, w celu jak najpełniejszego oddania hucieńskiego klimatu kresowego.

 

          „Z Kresów na Kresy” to dzieje pewnej drogi życia. Od zwykłego codziennego życia w Hucisku Oleskim poprzez wojnę, wysiedlenie i długą podróż do nowej ojczyzny… - Do tzw. Ziem Odzyskanych w powojennej Polsce. W opisywanym przypadku docelowo do ziemi niegosławickiej w dawnym powiecie szprotawskim, w tym m.in. do Bukowicy, gdzie wśród dawnych hutniaków zrodziła się inicjatywa wydania przedmiotowej publikacji. Stąd obok Huciska Oleskiego drugą oś tematyczną stanowi Bukowica. Dzięki temu opracowania doczekał się także pewien rozdział z przeszłości gminy Niegosławice i jest to w ogóle pierwsza książka o tej gminie w powojennej historii wydawniczej.

 

          Za pomoc w jej powstaniu animatorzy przedsięwzięcia dziękują serdecznie wszystkim autorom oraz ponadto Julicie Hofman, Ewie Klisowskiej, Czesławowi Miś, Stanisławowi Wesołowskiemu, Julianowi Kwaśnica, Janowi Wesołowskiemu, Zbigniewowi Polowemu, Feliksowi Polowemu i wszystkim innym. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Wójta Niegosławic Jana Kosińskiego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

          Autorzy proszą o wyrozumiałość w kwestii ewentualnych nieścisłości i błędów, jakkolwiek z przyczyn czasowo-organizacyjnych publikacja musiała zostać przygotowana do wydania w relatywnie krótkim terminie. A to na okoliczność zjazdu naszych Kresowiaków w lipcu 2015 r. Nie ingerowano dalece w treść, pisownię oraz styl autorów, uznając je za swoisty wyraz kulturowości.

 

Życzymy przyjemnej lektury!

 

w imieniu grona redakcyjnego

/.../ Maciej Boryna

Szprotawa, 12.06.2015 r.

 

 

Spis treści

 

Słowo wstępne str. 3

Hutniacy. Z Kresów na Kresy. str. 4

Wspomnienia wojenne str. 28

Wspomnienia Zuzanny Nestorowskiej tr. 32

Wspomnienia Andrzeja Potyraj str. 33

Masowe przesiedlenia Polaków na Ziemie Odzyskane str. 34

Relacja Michała i Tadeusza Wesołowskich str. 35

Spis mieszkańców Huciska Oleskiego w 1945 str. 41

Lista właścicieli domów w Hucisku Oleskim str. 47

Słownik hucieńsko-polski str. 50

Gmina Bukowiec 1945-1946 str. 55

Wykaz Kresowian Hutniaków osiedlonych w 1945 str. 60

Organizacja szkolnictwa w Bukowicy od 1945 str. 63

Wspomnienia Danuty. Moja Bukowica 1972-2005. str. 68

Krystyna Betiuk w Bukowicy str. 69

Gmina Niegosławice str. 72

Bukowica w gminie Niegosławice str. 74

Ilustracje str. 77

 

 

Osoby zainteresowane pozyskaniem publikacji, prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy (patrz zakładka "Kontakt" powyżej) lub odwiedziny w Muzeum Ziemi Szprotawskiej we wtorki i czwartki w godz. 14.00-17.00 lub soboty w godz.13.00-14.00.

 

Książka jest również dostepna w formie ebooka pod poniższym adresem:

Z Kresów na Kresy - Ebook

Z Kresów na Kresy
bottom of page