top of page

Kurs przewodników po Pętli Wiechlickiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Towarzystwo Bory Dolnośląskie ze Szprotawy zaprojektowało nową trasę turystyczną o nazwie „Pętla Wiechlicka” Jej przebieg został opisany w książce pt. „Wiechlice na rubieży Borów Dolnośląskich”, wydanej w lipcu br. Pętla została tak pomyślana, by wiodła bezpiecznymi dla turystów bocznymi duktami, a jednocześnie przechodziła przez jak największą grupę okolicznych atrakcji. Na ok. 10-kilometrowej trasie napotykamy ich niemało.

 

Pętla startuje spod Pałacu Wiechlice o wiedzie historycznym traktem szprotawsko-głogowskim, oznakowanym XIX-wiecznymi kamiennymi drogowskazami. Na odcinku Góry Wiechlickiej mija dwa poniemieckie cmentarze, osobliwe wąwozy, elektrownię wodną na Szprotawie oraz osobliwe źródełko.

W Cieciszowie prowadzi koło pałacu, skąd przy zabytkowym drogowskazie „Nach Niederleschen” odbija w Bory Dolnośląskie. Wędrówkę przez sosnowe bory uatrakcyjniają poradziecki magazyn na broń jądrową i schron dowodzenia, a także Kamienny Potok, który upodobały sobie bobry. Tu i ówdzie odnajdujemy skryte w zaroślach głazy pamiątkowe hrabiów von Neumann oraz pomnik z bitwy francusko-rosyjskiej z 1813 roku. Trasę zamyka byłe lotnisko wojskowe.

 

Jeszcze w tym roku Towarzystwo zorganizuje kurs dla przewodników po „Pętli Wiechlickiej”, którzy będą służyć grupom turystycznym oraz wycieczkom szkolnym. Planowana jest także rewitalizacja kamiennych drogowskazów, uporządkowanie poniemieckich cmentarzy i wydanie przewodnika po Puszczy Wiechlickiej.

 

19.08.2015, red

bottom of page