top of page

Krzywczyce, Szprotawa, Iława, Długie, Siecieborzyce...

Plany wydawnicze TBD

Rozmowa z Maciejem Boryną,

autorem, publicystą.

Powoli znikają kolejne białe plamy na książkowej mapie ziemi szprotawskiej. Dzięki opracowaniom TBD możemy poczytać o przeróżnych ciekawostkach Szprotawy, Małomic, Leszna Górnego, Wiechlic i Puszczy Wiechlickiej, Szprotawki, Cieciszowa, Jelenina, Wymiarek, Gościeszowic, Międzylesia, Lubiechowa, Kopanego i innych miejscach bądź postaciach najbliższej okolicy.

Plany wybiegają daleko do przodu i dziś problemu nawet nie stanowią pieniądze na druk publikacji, co wymagania czasowe potrzebne na badania, tłumaczenia i redakcję – mówi Maciej Boryna, autor lub współautor większości opracowań popularno-naukowych TBD.

 

A nad czym pracuje obecnie organizacja?

Wraz z prowadzonym przez TBD Muzeum Ziemi Szprotawskiej stworzyliśmy już większość materiału do publikacji historyczno-przyrodniczej o Krzywczycach w gminie Niegosławice. Czytelnik zostanie zaskoczony, jak wiele interesujących informacji można wyciągnąć z malutkiej miejscowości – zapewnia M.Boryna. Przy realizacji tego projektu współpracuję z Przemysławem Zgrzebskim ze Stowarzyszenia Nasze Krzywczyce.

Od 2015 roku mamy też gotowe opracowanie „Budownictwo obronne ziemi szprotawskiej”. To przegląd śladów myśli militarnej począwszy od czasów średniowiecznych grodów i zamków, skończywszy na schronach II wojny światowej i wojskowych obiektach radzieckich. Pracę wieńczy mapa turystyczna, na którą naniesiono wszystkie obiekty. Tę wyjątkową książkę chciałbym wydać w większym formacie i eleganckiej oprawie.

 

W ostatnim czasie w ramach uczestnictwa w społecznym programie „Rewitalizacji kulturowej Iławy” powstało wiele naszych artykułów o tej słynnej miejscowości, a od 1925 roku dzielnicy Szprotawy. Gdyby zebrać je razem, powstałaby już niezła książeczka. Myślę, że ranga historyczna Iławy zobowiązuje nas do tego, by ją szanować, pielęgnować, utrwalać i promować.

Ubolewam, że ciągle brak mi czasu na przetłumaczenie bardzo dobrych opracowań niemieckojęzycznych o dziejach wsi Długie, Borowina i Siecieborzyce. Ale są wpisane w nasz harmonogram i kiedy tylko dysponujemy wolnym czasem, kręcimy się w tych okolicach.

Od lat jesteśmy wypytywani o wznowienie druku książki o Małomicach. Rzeczywiście wydano wtedy jedynie 250 egzemplarzy, można by powiedzieć - kolekcjonerskich. Jednakże rekompensują to w jakiś sposób późniejsze publikacje o Lubiechowie i Stawach Bobrowickich położonych na terenie tej gminy. Chętnie podejmiemy się zadania, jeśli padnie taka propozycja ze strony Małomic.

Marzy się nam także druga część „Encyklopedii Ziemi Szprotawskiej”. W obecnym stanie rzeczy to plany na ok. 20 lat, a najszybciej poczytamy o wspomnianych Krzywczycach i budowlach obronnych ziemi szprotawskiej.

 

Rozmawiała Aniela Cichalewska

22.01.2019

 

Wykaz publiacji TBD

bottom of page