Puszcza Wiechlicka
odkrywana ponownie
Jesienią br. ukaże się publikacja Towarzystwa Bory Dolnośląskie ze Szprotawy pt. „Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej”. To uzupełnienie i rozwinięcie opracowania M.Boryny i D.Grzeszczak pt. „Wiechlice na rubieży Borów Dolnośląskich”, wydanego w lipcu br. Tym razem do Wiechlic dołączają po raz pierwszy w powojennej historii tych ziem szkice z dziejów Cieciszowa, Szprotawki i Krzywczyc.
Puszczę Wiechlicką stanowi niespełna 1000-hektarowy skrawek lasu. Przez ostatnie dziesięciolecia pozostawał w zapomnieniu i był traktowany jako niczym nie wyróżniający się fragment Borów Szprotawskich. Jednakże z uwarunkowań historycznych jednoznacznie wynika, iż był to niegdyś obszar pojmowany odrębnie. Współczesnym topograficznym reliktem tego stanu jest zamieszczana jeszcze do dziś na mapach nazwa „Las Wiechlicki”.
Pod względem przyrodniczym puszcza jawiła się jako obszar bagien i mokradeł, obecnie w znacznej mierze zmeliorowanych i osuszonych. Nieugięte siły przyrody nie wszędzie pozwoliły człowiekowi na trwałą ingerencję w krajobraz, dlatego możemy miejscami nadal podziwiać pozostałości puszczy i obserwować proces jej samoodtwarzania.
Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej
Puszcza Wiechlicka
fot. M.Boryna 2015