top of page

Felix Matuszkiewicz ze Szprotawy

Felix Matuszkiewicz aus Sprottau

 

 

Od autorów książki

 

Drodzy Mieszkańcy Szprotawy i Szanowni Czytelnicy!

 

Musiało minąć pół wieku, by móc ujawnić jedną z najbardziej niezwykłych postaci szprotawskich. Doktor prawa, adwokat, notariusz, naukowiec, historyk, archiwista, autor, działacz społeczny, radny, opiekun zabytków, organizator i dyrektor muzeum, bohater, lokalny lider, obrońca szprotawskiej tożsamości, szanowany i ceniony przez wszystkich obywatel Szprotawy... - Dużo jak na jednego człowieka. Taki właśnie był Felix Matuszkiewicz.

 

W czasach PRL było politycznie za wcześnie, by zająć się biografią Niemca urodzonego w Sprottau.W wieku 23 lat Matuszkiewicz wydaje swoją pierwszą książkę poświęconą dziejom ziemi szprotawskiej, należącą do wzorcowych opracowań historycznych swojego rodzaju. Od podstaw stworzył szprotawskie muzeum regionalne. Co niewyobrażalne, narażając się nazistowskim władzom jako adwokat bronił klientów żydowskich w sporach przeciwko NSDAP, nawet w 1939 roku. Jego reputacja w Szprotawie była na tyle mocna, że on mógł w sposób jawny szydzić z nazistów. Mieszkańcy powierzyli mu sprawowanie funkcji radnego miejskiego, a wojewoda śląski mianował go opiekunem zabytków w powiecie szprotawskim. To dopiero skromna część dorobku i zasług wielkiego szprotawianina.

 

Rzadko się zdarza, by ktoś jeszcze za życia stał się obiektem publicznego uwielbienia. Dawni szprotawianie Matuszkiewicza wręcz kochali, dając upust swoim uczuciom w artykułach prasowych na okazję urodzin naszego bohatera. Pasja, z jaką wypowiadał się o historii Szprotawy, wprost tryskała i zarażała miłością do ziemi szprotawskiej. Wielu z nich po wypędzeniu w 1945 roku żałowało, że tak rzadko uczestniczyło w jego prelekcjach. Podaje się, że opublikował ok. 50 opracowań. Aurą tajemniczości owiana jest uznana za zaginioną pod koniec wojny „Topografia historyczna Szprotawy” jak również ukryte przez niego w kryptach kościoła ewangelickiego najcenniejsze szprotawskie archiwalia i zabytki. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją.

 

Wieczór autorski w piątek 6 czerwca 2014 r. o godz. 17.00 w Szprotawskim Domu Kultury.

Dla każdego egzemplarz w prezencie.

 

 

Spis treści:

- Od autorów

- Wprowadzenie

- Felix Matuszkiewicz

- Ogólna charakterystyka wybranych prac

- W obronie ciemiężonych przez III Rzeszę

- Wspomnienia z dzieciństwa

- Rozważania na temat pochodzenia

- Archiwum w Neustadt o Matuszkiewiczu

- Wspomnienia Sybilli Swinney

- Dawni szprotawianie o Matuszkiewiczu

- Jak powstaje regionalista

- Na tropie skarbów Matuszkiewicza

- Literatura i materiały

 

Format: A5

Objętość: 32 str.

Oprawa: miękka

Papier: kreda

Ilustracje: odcienie szarości

Felix Matuszkiewicz ze Szprotawy
bottom of page