Studia nad Borami Dolnośląskimi
Dostępne
publikacje regionalistyczne
Wyniki przełomowych badań nad najdłuższym zabytkiem archeolologicznym w Polsce, którym Maciej Boryna poświecił kilkanascie lat. Poza tym mnóstwo informacji o borach.
To nie Wały Chrobrego - udowodnia M.Boryna. W książce przeczytamy ponadto o Wałach Łużyckich i Bytomskich, jak również o technikach oznaczania granic w ostatnim tysiącleciu. Więcej
Opracowanie poświęcone średniowiecznym fortyfikacjom miejskim. Brama Żagańska w Szprotawie została poświadczona źródłowo na początku XIV wieku już jako budowla kamienna.
Słynna "brama do Borów Dolnośląskich". W przewodniku zobaczymy archiwalne zdjęcia, szkice i próby rekonstrukcji. Więcej
Praca wydana na okazję 750-lecia praw miejskich Szprotawy. Miasto od początków swego istnienia do 1975 roku było siedzibą dystryktu powiatowego, w którego granicach mieściła się spora część borów.
Kilkaset unikatowych haseł z dziedziny historii, archeologii, przyrody. Do tego słynne postacie, dane statystyczne, bitwy i epizody wojenne, zapomniane miejsca, ciekawostki, zagadki. Więcej
Klaus Haensch
Pomiędzy Szprotawą a Europą
Maciej Boryna
Szprotawa 2005
Traktuje o ur. w Szprotawie K.Haenschu - przewodniczącym PE.
Do tego seria artykułów: Fryderyk Gielczewski z Iławy i jego teoria kierowanych statków powietrznych, Szprotawa w lutym 1945, Tam gdzie kończą się drogi (osady: Kopanie, Buczek, Biernatów), Święta Faustyna ze Szprotawy dotąd tajemnicza, Opowieści z krypty szprotawskiego kościoła, Dawne kawiarnie, gościńce i restauracje w Szprotawie, Zabawy etymologiczne z nazwami szprotawskich miejscowości, Jeziora spod Koberbrunn pow. Szprotawa, Nieznane osadnictwo w Borach Dolnośląskich, Powrót do sprawy: Gdzie Chrobry powitał cesarza?, Lubiechów - Dąb Baryłka Masła.
Sensacje Ziemi Szprotawskiej, Tajemnice Szprotawy i okolic, Małomice na rubieży Borów Dolnośląskich, Boski Flins... - to tylko niektóre tytuły pozostałych prac.
Odnajdziemy je w niektórych bibliotekach i w dziale archiwaliów Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Więcej
Tu przeczytasz o publikacjach planowanych: link
O publikacje pytaj bezpośrednio w Muzeum Ziemi Szprotawskiej lub kontaktując się z nami.