Dąb Chrobry. Król Borów.
Wiele obiektów może się podobać turystom, ale ten zawsze robi wrażenie. Zachwyca, budzi podziw, oczarowuje. To sędziwy olbrzym DĄB CHBROBRY. Jego pień jest tak szeroki, że oko ludzkie nie może nadziwić się, ile miejsca zajmuje to drzewo. Bo jest to jedyne takie.
Chrobry jest najstarszym dębem szypułkowym w Polsce, liczącym sobie ok. 750 lat. Przed badaniem wieku zwano go nawet „Dębem Tysiącletnim” i wpleciono w legendę, iż posadzili go wspólnie władca Polski Bolesław Chrobry z cesarzem Ottonem III, kiedy stanęli tu na odpoczynek i posiłek w trakcie pielgrzymki do Grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Drzewo rośnie w północnej części Borów Dolnośląskich, na terenie Nadleśnictwa Szprotawa i na wschodniej granicy gminy Szprotawa. Jest jednym z 10 cudów Borów. Mierzy prawie 30 metrów wzrostu, a w „brzuchu” ma już blisko 10 metrów. Objętość drewna oszacowano na ok. 90 m3, co stawia tą wiekową roślinę na pierwszym miejscu w Polsce i na trzecim w Europie środkowej.
Wielu zastanawia, dlaczego akurat temu drzewu było dane dożyć tak szacownego wieku. Prof. Hieronim Szczegóła pisał o odbywanych niegdyś przy nim sądach wiejskich. Chrobry wykiełkował ok. 1250 roku, na niewielkiej skarpie. Mimo przejściowych niedomagań ma się dobrze. Jeśli cokolwiek mu zagraża to wandale. Jest pomnikiem przyrody prawnie chronionym, stąd jego niszczenie podlega surowej karze. Drzewo ma także pewien związek z papieżem Polakiem Janem Pawłem II, mianowicie w 2004 roku papież poświęcił żołędzie dębu, które po „odchowaniu” zostały posadzone w całym kraju jako tzw. dęby papieskie.
Nieopodal Chrobrego znajdują się ławki i stoły, jest także miejsce pod ognisko (po uprzednim zgłoszeniu w nadleśnictwie). Stąd niedaleko jest do perły Borów - Rezerwatu Buczyna Szprotawska znanego m.in. z popielicy. Przewodnik z Towarzystwa Borów Dolnośląskich nie tylko zapozna nas z tajemnicami dębu, ale na życzenie zaprowadzi także do legendarnych Wałów Śląskich – najdłuższego ziemnego zabytku archeologicznego Polski. To doskonałe miejsce na wycieczkę szkolną i lekcje w terenie. Dąb zajął szczególne miejsce w książce Macieja Boryny pt. "Wały Śląskie - Tajemnice dawnych granic".