Wskrzeszanie
Puszczy Wiechlickiej
Puszcza Wiechlicka? - Dotąd nikt o niej nie słyszał, a zapytywani słusznie wykazują zdziwienie. Tym bezimiennym skrawkiem borów pod Szprotawą specjalnie się dotychczas nie interesowano, bo niby dlaczego. Tym większy szok, kiedy weźmiemy do ręki książkę M.Boryny i H.Janowicza pt. „Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej” (2015) i rzucimy okiem na załączoną mapkę…
Wcześniej puste zielone pola na mapie zapełniły się intrygującymi historycznymi nazwami miejscowymi, oznaczeniami starych dróg, pomników i cmentarzy, poradzieckich bunkrów. Tu jakiś wąwóz, gdzie indziej źródełko, tam aleja lip czy tajemniczo brzmiąca „rzeka pod lotniskiem”. A do tego propozycja trasy krajoznawczej pod nazwą „Pętla Wiechlicka”. Odnosi się nieodparte wrażenie, że ten las zaczął teraz tętnić życiem. Po prostu stał się bardzo ciekawy dla turysty, pasjonata historii, miłośnika przyrody itp.
Jak wywodzą autorzy, Puszcza Wiechlicka jest umocowana historycznie i kulturowo. Wspominają o niej dokumenty z 1619 roku, a archiwalne mapy w jej sercu lokalizują „wiechlickie bagno”. Wyróżnia się od otoczenia także środowiskiem przyrodniczym jako obszar mokradeł, źródlisk i leśnych cieków, przez co gospodarka człowieka ma utrudnioną ingerencję.
Patrząc na projekt z punktu widzenia komercyjno-promocyjnego Puszcza Wiechlicka to dobry pomysł. W dzisiejszej nomenklaturze należałoby ją nazwać produktem turystycznym. Stworzono w topografii regionu coś nowego. Przy czym nie trzeba było niczego budować, a jedynie zinwentaryzować i pomysłowo opracować istniejące walory. Autorzy zrobili to mistrzowsku, bo ich twórczość na pewno zaowocuje zwiększonym zainteresowaniem tym terenem.
Co zobaczymy w Puszczy Wiechlickiej?
-
Społeczna Ostoja Przyrody „Bunkrowe Wzgórza”
-
Buk „Trębacz”
-
Wąwozy na Górze Wiechlickiej
-
Źródliska „Cieciszowskie Strugi”
-
Wydmy „Lisie Góry”
-
Nietoperze w schronie dowodzenia
-
Rzeka przepływająca pod lotniskiem
-
Źródełko pod Wiechlicami
-
Dolina rzeki Szprotawy (łowisko i trasa kajakowa)
-
Bobry nad Kamiennym Potokiem
-
Aleja starych lip
-
Pałac Wiechlice
-
Pałac Cieciszów
-
Leśna Stadnina w Krzywczycach
-
Warsztat ebenistyczny w Krzywczycach
-
Szprotawski Park Kamiennych Drogowskazów z XIX wieku
-
Byłe lotnisko wojskowe ze schronohangarami
-
Przeciwatomowy schron dowodzenia
-
Magazyn broni jądrowej
-
Leśne pomniki hrabiów von Neumann i von Kessel
-
Poniemieckie cmentarze
-
Pomnik z kampanii napoleońskiej 1813 pod Szprotawką
-
Pomnik 1914-1918 w Wiechlicach na terenie byłego międzynarodowego obozu jenieckiego
-
Pomnik lokalnych tradycji lotniczych przy byłym lotnisku w Wiechlicach
-
Strzelnica myśliwska
-
Trasa turystyczna „Pętla Wiechlicka” Link
-
Historyczna Droga Solna