top of page

SZPROTAWSKIE MIEJSCA MOCY (III)

PARK SŁOWIAŃSKI JAK TĘŻNIA

Park Słowiański, fot. Maciej Boryna
Maciej Boryna

Jego cenne walory dostrzeżono jeszcze przed wojną, ustanawiając rezerwat. W całości rozpościera się na terenie żyznej pradoliny rzeki Bóbr. Trzon flory tworzy stara dąbrowa z wieloma pomnikami przyrody, uznawana za drzewostan naturalny. W 2007 roku powołano tu do życia Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Park Słowiański”, obejmujący blisko 100 ha powierzchni.

 

Lokalizacja Parku Słowiańskiego

Na mikroklimat parku silnie oddziałuje wspomniany Bóbr wraz z okolicznymi mokradłami, bajorami, bagnami, starorzeczami i źródliskami. Wszystko to niczym w wielkim parującym kotle, którego ściany stanowią wysoko nachylone skarpy pradoliny. Będąc w Szprotawie wystarczy zejść z ul. Konopnickiej w obniżenie Osiedla Słonecznego, by od razu poczuć zmianę jakości powietrza, na lepsze.

 

Za szczególne parametry powietrza odpowiada oczywiście także drzewostan. Cechą charakterystyczną Parku Słowiańskiego jest skupienie w jednym miejscu wielu rodzajów siedlisk leśnych, od wspomnianej dąbrowy, po lasy świerkowe, olsy bagienne.

Wytwarzana przez rośliny tlenowa i eteryczna mieszanka, z optymalnym poziomem wilgoci utrzymywanym przez otoczenie hydrologiczne powodują, że spacer w Parku Słowiańskim w sposób odczuwalny poprawia samopoczucie. Wiadomo, że najlepiej w okresie wegetacji, kiedy towarzyszą nam urzekające widoki i śpiew ptaków. Tych ostatnich lokalny przyrodnik Jan Ryszawy naliczył w parku aż 70 gatunków, w tym sowę uszatą i puszczyka.

Nie dziwi zatem, że odkąd człowiek zaczął penetrować te tereny, chętnie osiedlali się tu starożytni Bobrzanie. A obecnie kilometry parkowych ścieżek przemierzają wierni spacerowicze, biegacze i rowerzyści. Pozytywny efekt odczuwamy już po około godzinie przebywania w nadbobrzańskim gaju. 

Park Słowiański, fot. Maciej Boryna

Bohaterami terenów wodno-błotnych są m.in. ściśle chronione żółw błotny i traszka zwyczajna. Tutejszych bagien, chociaż skromnych, nie wolno lekceważyć. Jakiś czas temu zakończyła w nich swój żywot pewna mieszkanka Szprotawy.

 

Park wiąże się z postacią słynnego poety i dramaturga „Młodych Niemiec” Henryka Laubego (1806–1884), przyjaciela księcia Pücklera – twórcy słynnego Parku Mużakowskiego, który to książę zresztą odwiedził Szprotawę. Jedna z akcji romantycznej powieści Laubego rozgrywa się właśnie w tym parku. 

 

Parkowymi stanowiskami zasługującymi na naszą uwagę są olbrzymi ostaniec erozyjny i jednocześnie obiekt archeologiczny „Gród Chrobry” oraz tyle urocze co tajemnicze „Grzęzawisko Chorwackie”. Oba kwalifikowane do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej

Zmotoryzowani mogą zostawić pojazd na parkingu przy Osiedlu Słonecznym i wejść do parku poprzez kładkę. Pieszo lub rowerem osiągamy park także od ul. Parkowej albo z kierunku Iławy. Ostatnio Szprotawa zbudowała wiodącą do bram parku promenadę nad Bobrem, rozpoczynającą swój bieg spod Błoni Szprotawskich (plac cyrkowy). 

 

Lokalizacja parkingu przy Parku Słowiańskim

 

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna 2023

Towarzystwo Bory Dolnośląskie

bottom of page