top of page
Ratusz

Ratusz

Ratusz

Ratusz

Brama Żagańska (muzeum)

Brama Żagańska (muzeum)

Park Goepperta

Park Goepperta

Obraz 6560

Obraz 6560

Kajak Port Szprotawa

Kajak Port Szprotawa

ZWIEDZAMY SZPROTAWĘ

Historyczna Dolnośląska Wenecja

Dolny Śląsk słynie w kraju z osobliwego klimatu architektoniczno-historycznego. Liczne zamki, pałace i dwory, romańskie i wczesnogotyckie kościoły, warowne miasteczka, doniesienia o ukrywanych dobrach pod koniec II wojny światowej kształtują krajobraz kulturowy regionu, a ziemia szprotawska stanowi jego integralną część.

To tutaj władca Polski Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III zabiegając o wyższą rangę państwa na arenie ówczesnej chrześcijańskiej Europy. To w tym mieście wydarzył się cud eucharystyczny. To ta ziemia wydała światowej sławy naukowca Heinricha Goepperta oraz dramaturga Heinricha Laubego.

Mimo zniszczeń wojennych, miasto zachowało średniowieczny układ i relikty dawnych fortyfikacji. Usytuowanie na czterech wyspach w widłach rzek Szproty i Bobru wraz fosą i kanałami, stylowe mosty i mosteczki, kamienice zatopione w wodzie i turystyczne gondole nadały miastu pod koniec XIX wieku wyjątkowe miano dolnośląskiej Wenecji. Ta wodna tradycja jest aktualnie kultywowana, albowiem Szprotawa stanowi w regionie rozwijający się port kajakowy.

Szprotawska Odznaka Turystyczna
bottom of page