top of page

Ścieżka rowerowa Szprotawka

Na rower, rolki, hulajnogę i spacer !

Ścieżka rowerowa Szprotawka, fot. Maciej Boryna

Oddana niedawno do użytku obwodnica Szprotawki, wykonana została wraz z nową ścieżką rowerową. Mieszkańcy położonej w Borach Dolnośląskich maleńkiej wsi odetchnęli z ulgą, a fani rowerów, rolek i hulajnóg zyskali własny pas asfaltu o specjalnej gładkiej nawierzchni. Co ważne, nowa ścieżka posiada miejsca parkingowe dla aut, z infrastrukturą do odpoczynku – zadaszone wiaty, ławy i stoły. A w okolicy jest także co pozwiedzać, np. Rezerwat Buczyna Szprotawska z zabytkową wiatą, spalony Dąb Chrobry, pomnik napoleoński i cmentarz jak z horroru.

Przebieg ścieżki na mapie

Podróżni najczęściej zostawiają auta w Szprotawce (Plac Zabaw) lub na parkingach leśnych koło rezerwatu i w Piotrowicach. Wszędzie jest gdzie usiąść i posilić się, są kosze na śmieci i tablice z mapami.

 

Lokalizacja parkingu Szprotawka

 

W samej Szprotawce z ciekawszych obiektów znajdują się budynek dawnej gospody, murowany z niebieskiej szlaki oraz pozostałości poniemieckiego cmentarza pochłoniętego przez sosnowy las. W okolicy rozegrały się epizody wojen napoleońskich w 1813 roku, co upamiętnia głaz z inskrypcjami. W czasach III Rzeszy we wsi utworzono obóz służby pracy, tzw. RAD. Na południowej rubieży wsi w okresie zimnej wojny wojska radzieckie wzniosły bunkier o nieznanym przeznaczeniu.

Szprotawka to organizator dorocznego Święta Jagody, odbywającego się w połowie wakacji na wspomnianym placu zabaw. Okolica słynie także z grzybów.

Ścieżka rowerowa Szprotawka, fot. Maciej Boryna

Lokalizacja parkingu rezerwat

 

Parking leśny koło rezerwatu jest administrowany przez Nadleśnictwo Szprotawa. Niemalże przylega do ścieżki rowerowej. Stąd możemy przemieszczać się ścieżką w kierunku Szprotawki lub Piotrowic. A dodatkowo droga o nawierzchni szutrowej (dla ruchu rowerzystów i pieszych) wiedzie prosto do Rezerwatu Buczyna Szprotawska oraz zabytkowej wiaty z końca XVIII wieku. Przy wiacie stoją pomniki zasłużonych niemieckich nadleśniczych i obserwatorów natury. Rezerwat ten to przyrodnicza perełka ziemi szprotawskiej. Tereny te badał światowej sławy botanik Heinrich Goeppert.

 

Lokalizacja parkingu Piotrowice

 

Spod parkingu leśnego w Piotrowicach możemy przemieszczać się ścieżką w kierunku parkingu koło rezerwatu oraz dalej do Szprotawki. Dodatkowe drogi szutrowe (dla ruchu rowerzystów i pieszych) zaprowadzą nas do spalonego Dębu Chrobry, Wałów Śląskich, Spalonej Wsi.

 

Jak wynika z powyższego opisu, ścieżka rowerowa Szprotawka jest doskonale wyposażona i skomunikowana z innymi trasami. Jedynie od strony Wiechlic czekamy na dobudowanie łącznika, który pozwoli wpiąć się w istniejącą ścieżkę prowadzącą do miasta Szprotawa.

 

W razie potrzeby uzyskania dodatkowych wiadomości lub przewodnika zapraszamy do Punktu Informacji Turystycznej w Szprotawie przy Pl. Kościelnym 2 (dawny klasztor), czynnym w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Szprotawie.

Pieszo lub rowerem można pokonać także Pętlę Wiewióra w północnej części gminy Szprotawa, otwartą latem 2022 r.

 

Maciej Boryna

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

Sprotavia Touristica

Wiata Buczyna Szprotawska
bottom of page