top of page
zdjęcie Michała Laska

BEZCENNA KOPIA

RAFAELA SANTI

W SZPROTAWIE

Maciej Boryna Szprotawa

Wczesnogotycki koÅ›cióÅ‚ maryjny i tak kryje wiele skarbów historii, sztuki i archeologii. Odkryte materiaÅ‚y archiwalne i niedawne prace renowacyjne ujawniÅ‚y wielkÄ… sensacjÄ™. W Å›wiÄ…tyni znajduje siÄ™ unikatowa kopia obrazu Å›wiatowej sÅ‚awy artysty wÅ‚oskiego renesansu, malarza i architekta Rafaela Santi z Urbino.

Szprotawska prasa z 1935 roku podaje, że wykonanie kopii zleciÅ‚ i opÅ‚aciÅ‚ niezwykle hojny donator koÅ›cioÅ‚a niejaki Artur Lazari, kupiec z Berlina, powiÄ…zany ze SzprotawÄ…. Tak na marginesie Lazari ufundowaÅ‚ jeden z koÅ›cielnych dzwonów. KopiÄ™ wykonaÅ‚ w 1899 roku na drewnie Alfred Lange. A bazowaÅ‚ na oryginale Rafaela ze zbiorów galerii królewskiej PaÅ‚acu Sanssouci w Poczdamie. Król Prus Fryderyk Wielki miaÅ‚ zapÅ‚acić za oryginaÅ‚ 30 tysiÄ™cy dukatów.

 

I może nie byÅ‚oby w tym nic szczególnego, gdyby nie okoliczność, że zbiory PaÅ‚acu Sanssouci po 1945 roku w wiÄ™kszoÅ›ci zaginęły. ZwróciliÅ›my do siÄ™ z zapytaniem do galerii, nie uzyskawszy jednak jak dotÄ…d żadnej odpowiedzi. Szprotawa ma prawdopodobnie jedynÄ… zachowanÄ… na Å›wiecie tak starÄ… namalowanÄ… kopiÄ™ Chrystusa Rafaela Santiego.

 

Niedawna renowacja oÅ‚tarza gÅ‚ównego pozwoliÅ‚a przyjrzeć siÄ™ bliżej dzieÅ‚u. Na odwrociu znajdujÄ… siÄ™ zapiski w jÄ™zyku niemieckim. Ich treść potwierdza, że to obraz Chrystusa wedÅ‚ug Rafaela, podarowany w 1899 roku przez kupca A.Lazari, a namalowany przez A.Lange. Na drewnie zapisano również przekaz dla potomnych (wolne tÅ‚umaczenie z niemieckiego): „Niechaj Wszyscy, którzy podnoszÄ… na Niego wzrok, zostanÄ… pocieszeni i uskrzydleni w modlitwie”.

 

Dzieło możemy podziwiać w trakcie nabożeństw.

Link do strony Parafii parafiaszprotawa.pl/

 

Autor tekstu:

Maciej Boryna

Szprotawa 2020

 

Zdjęcia:

Za zgodą autora Michała Laska

 

ŹródÅ‚a:

1. Geschichte der Stadtpfarrkirche, ehemal. Klosterkirche der Magdalenerinnen, zu Sprottau: ein Gedenkblatt zu ihrer großen Renovation von 1904. Selbstverlag, Sprottau 1905.

2. Sprottauer Tageblatt, 19.04.1935.

 

Podziękowanie za pomoc dla Karola Błaszczyka i Michała Laska.

​

Poniżej odwrocie deski z wizerunkiem Chrystusa:

​

zdjęcie za zgodą Michała Laska

Christ by Alfred Lange in the church of Saint Mary, Szprotawa (as the only copy of Rafael Santi's lost painting from the Sanssouci gallery after the Second World War)

bottom of page