top of page
zdjęcie Michała Laska

BEZCENNA KOPIA

RAFAELA SANTI

W SZPROTAWIE

Maciej Boryna Szprotawa

Wczesnogotycki kościół maryjny i tak kryje wiele skarbów historii, sztuki i archeologii. Odkryte materiały archiwalne i niedawne prace renowacyjne ujawniły wielką sensację. W świątyni znajduje się unikatowa kopia obrazu światowej sławy artysty włoskiego renesansu, malarza i architekta Rafaela Santi z Urbino.

Szprotawska prasa z 1935 roku podaje, że wykonanie kopii zlecił i opłacił niezwykle hojny donator kościoła niejaki Artur Lazari, kupiec z Berlina, powiązany ze Szprotawą. Tak na marginesie Lazari ufundował jeden z kościelnych dzwonów. Kopię wykonał w 1899 roku na drewnie Alfred Lange. A bazował na oryginale Rafaela ze zbiorów galerii królewskiej Pałacu Sanssouci w Poczdamie. Król Prus Fryderyk Wielki miał zapłacić za oryginał 30 tysięcy dukatów.

 

I może nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie okoliczność, że zbiory Pałacu Sanssouci po 1945 roku w większości zaginęły. Zwróciliśmy do się z zapytaniem do galerii, nie uzyskawszy jednak jak dotąd żadnej odpowiedzi. Szprotawa ma prawdopodobnie jedyną zachowaną na świecie tak starą namalowaną kopię Chrystusa Rafaela Santiego.

 

Niedawna renowacja ołtarza głównego pozwoliła przyjrzeć się bliżej dziełu. Na odwrociu znajdują się zapiski w języku niemieckim. Ich treść potwierdza, że to obraz Chrystusa według Rafaela, podarowany w 1899 roku przez kupca A.Lazari, a namalowany przez A.Lange. Na drewnie zapisano również przekaz dla potomnych (wolne tłumaczenie z niemieckiego): „Niechaj Wszyscy, którzy podnoszą na Niego wzrok, zostaną pocieszeni i uskrzydleni w modlitwie”.

 

Dzieło możemy podziwiać w trakcie nabożeństw.

Link do strony Parafii parafiaszprotawa.pl/

 

Autor tekstu:

Maciej Boryna

Szprotawa 2020

 

Zdjęcia:

Za zgodą autora Michała Laska

 

Źródła:

1. Geschichte der Stadtpfarrkirche, ehemal. Klosterkirche der Magdalenerinnen, zu Sprottau: ein Gedenkblatt zu ihrer großen Renovation von 1904. Selbstverlag, Sprottau 1905.

2. Sprottauer Tageblatt, 19.04.1935.

 

Podziękowanie za pomoc dla Karola Błaszczyka i Michała Laska.

Poniżej odwrocie deski z wizerunkiem Chrystusa:

zdjęcie za zgodą Michała Laska

Christ by Alfred Lange in the church of Saint Mary, Szprotawa (as the only copy of Rafael Santi's lost painting from the Sanssouci gallery after the Second World War)

bottom of page