top of page

NEW WIND URBAN SPACE SZPROTAWA-MAŁOMICE

Pierwsza taka wystawa w Polsce ! Ekologiczny patent z Wiechlic.

New Wind Urban Space Szprotawa

Niedawno w Szprotawie i okolicy pojawiły się tajemnicze futurystyczne obiekty. Niektóre z nich kojarzą się mieszkańcom z wieżyczkami okrętów podwodnych, a nawet pojazdami kosmicznymi. W rzeczywistości to pierwsza w Polsce wystawa plenerowa urządzeń odpoczynkowych powstałych z recyklingu turbin wiatrowych "New Wind Urban Space Szprotawa-Małomice Poland".

To żywa wystawa sztuki zagospodarowania przestrzeni, a każde z urządzeń jest oryginalnym dziełem artystycznym. I jak to ze sztuką bywa, jednym się podoba, innym niekoniecznie. Nie sposób jednak odmówić artystom pomysłowości. Poza tym urządzenia stanęły tam, gdzie rzeczywiście są potrzebne, tj. na parkingach turystycznych, niezagospodarowanych skwerach, zakończeniach tras spacerowych, strefach aktywności mieszkańców. Pomagają zażyć relaksu i odpoczynku, a niektóre ponadto chronią przed wiatrem, deszczem i słońcem. Wystawa jest całkowicie nieodpłatna, także magistrat nie ponosi żadnych opłat z tytułu korzystania z urządzeń. Najlepszą oceną jest obleganie siedzisk i leżaków.

A kto jest bohaterem wystawy?
To rodzima firma z branży recyklingu
Anmet z Wiechlic. Jak czytamy w BiznesAlert.pl, działalność Anmet to odpowiedź na ryzyko, iż zaleją nas odpady w postaci zużytych łopat. Właściciel firmy pan Andrzej Adamcio mówi, że "nie możemy w nieskończoność zakopywać odpadów". Ponowne wykorzystanie śmigieł zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, gdyż w przeciwnym razie trafiłyby na składowiska lub po kosztownym zmieleniu do spalarni, co według Gramwzielone.pl jest jednym z najgorszych możliwych rozwiązań. A tak dajemy śmigłom drugie życie, stając się ekologiczni.
W Danii i Holandii przetworzone łopaty posłużyły do wykonania przystanków autobusowych, ławek, stolików i urządzeń na placach zabaw.

Prezentujący dzieła Anmet katalog GP Renewables Group informuje, że "śmigła kompozytowe to niezwykle wytrzymały, obojętny na zjawiska atmosferyczne i bezpieczny dla środowiska materiał, nie wchodzący w reakcję z otoczeniem".
Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeiner Zeitung nazywa modele Anmet stylowymi unikatami, a działalność firmy pionierską. Anmet prowadzi prace badawcze i testuje prototypy modeli, współpracuje z wyższymi uczelniami technicznymi w Polsce (m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Koszalińska, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Wraz z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego prezentowali urządzenia na prestiżowych targach designu "4 Design Days" w Katowicach, spotykając się z pozytywnym odbiorem.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy. W tym celu została opracowana mapa urządzeń. Część z nich już od 2020 roku jest prezentowana i użytkowana nad zalewem rekreacyjnym w pobliskich Małomicach, w klimatycznej przyrodniczo-historycznej scenerii, gdzie do końca II wojny światowej
stał zabytkowy zespół pałacowy von Redernów i zu Dohnów, wzniesiony na starszym założeniu obronnym na wyspie.

Mapa wystawy

New Wind Urban Space Szprotawa
bottom of page