top of page

Niewyjaśnione tajemnice

zakonnej krypty

Zwiedzamy SzprotawÄ™

Szprotawska fara maryjna jest posadowiona w miejscu szczególnym i tajemniczym. Starożytne ludy zaÅ‚ożyÅ‚y tu ciaÅ‚opalne cmentarzysko, a sÅ‚owiaÅ„skie plemiÄ™ Dziadoszan miaÅ‚o czcić bożka Flinsa. W poÅ‚owie XIII wieku zbudowano kamienny gotycki koÅ›cióÅ‚, ale jak siÄ™ niedawno okazaÅ‚o na murach jeszcze starszej nieznanej budowli. Późniejsze dokumenty opowiadajÄ… o cudzie z lewitujÄ…cÄ… i znikajÄ…cÄ… hostiÄ…. MaÅ‚o kto wie, że w wieży koÅ›cioÅ‚a tkwiÄ… dwa radzieckie pociski artyleryjskie i kamienna pÅ‚yta Bertholda z 1316 r. z zakodowanym przekazem. Ludzie opowiadajÄ… też z przejÄ™ciem o szklanej trumnie księżniczki, skrytej w koÅ›cielnych murach – sarkofagu Å›w. Faustyny mÄ™czennicy rzymskiej, zwanej też Å›wiÄ™tÄ… z katakumb.

 

Jednakże o prawdziwe dreszcze przyprawia wizyta w krypcie klasztornej szprotawskich magdalenek. Skryto jÄ… pod prezbiterium i jedynie tajemniczy kamienny wÅ‚az w koÅ›cielnej posadzce rozbudzaÅ‚ fantazje pasjonatów historii. WejÅ›cie do starego zamkniÄ™tego od wieków grobowca to marzenie chyba każdego miÅ‚oÅ›nika archeologicznych przygód.

Taka okazja nadarzyÅ‚a siÄ™ w lutym 2009 roku. Grupa badawcza pod kierownictwem antropologa Anny WrzesiÅ„skiej najpierw lekko podniosÅ‚a kamiennÄ… pÅ‚ytÄ™, aby krypta mogÅ‚a siÄ™ przewietrzyć od trupich wyziewów. Eksploracja tego typu miejsc może być dla badaczy bardzo niebezpieczna i kosztować nawet życie. Przez niewielkie szczeliny można byÅ‚o wypatrzyć jedynie pajÄ™czyny. Do Å›rodka ekipa weszÅ‚a dopiero nastÄ™pnego dnia…

UjrzeliÅ›my stosy trumien oraz luźno zÅ‚ożone zwÅ‚oki, niektóre piÄ™trowo po samo sklepienie. Każda trumna opatrzona byÅ‚a malowanymi inskrypcjami charakteryzujÄ…cymi zmarÅ‚Ä… mniszkÄ™. Antropolog daÅ‚a znak do otwarcia trumien… Dziwnie siÄ™ czuÅ‚em przenoszÄ…c kolejne zwÅ‚oki, odniosÅ‚em nieodparte wrażenie coÅ› jakby Å›wiÄ™toÅ›ci tego miejsca. Å»aÅ‚owaÅ‚em później, że zgÅ‚osiÅ‚em siÄ™ do zespoÅ‚u badawczego.

W póÅ‚mroku podnoszone kolejno trumienne wieka ukazywaÅ‚y „krzyczÄ…ce mniszki”. To efekt opadniÄ™cia dolnej szczÄ™ki, przez co postać wyglÄ…da jakby byÅ‚a przerażona i krzyczaÅ‚a. Mimo iż najstarsze pochówki miaÅ‚y 400 lat, zachowaÅ‚y siÄ™ charakterystyczne brÄ…zowe odzienia zakonnic, wplecione w dÅ‚onie różaÅ„ce, krzyżyki, skórzane obuwie.

 

Zwiedzamy SzprotawÄ™

Nie obyÅ‚o siÄ™ bez intrygujÄ…cych zagadek, a z jednej z nich media uczyniÅ‚y ogólnopolskÄ… sensacjÄ™. UwagÄ™ zwróciÅ‚a pewna trumna, z której rÄ™ka wystawaÅ‚a poza wieko. PajÄ™czyny dowodziÅ‚y, iż rÄ™ka spoczęła w tej pozycji dawno temu. Palce dotykaÅ‚y Å›ciany, a dokÅ‚adnie tkwiÅ‚y w wydrapanej w tynku dziurze! Czyżby ta zakonnica obudziÅ‚a siÄ™ z letargu już w trumnie? Jej zdjÄ™cia obiegÅ‚y caÅ‚y kraj, a film biÅ‚ rekordy oglÄ…dalnoÅ›ci.

Inny przypadek dotyczyÅ‚ niezwykÅ‚ego typu czaszki. Antropolog powiedziaÅ‚a, że nigdy z takÄ… siÄ™ nie spotkaÅ‚a. Nie dość, że prezentuje siÄ™ obco, to jeszcze zachowaÅ‚a siÄ™ w najlepszym stanie ze wszystkich. Czyżby efekt dobrze wykonanej mumifikacji? Czaszka wydaje siÄ™ być pokryta warstwÄ… nieznanej substancji. WyjaÅ›nienie tej anomalii to zadanie dla wytrawnych ekspertów w tej dziedzinie.

Po dwóch dniach krypta zostaÅ‚a zamkniÄ™ta. Być może na wieki.

​

© Maciej Boryna 2018

Zwiedzamy SzprotawÄ™

Autor podczas badań krypty

​

Czytaj także o

Lesie Klasztornym (Las Przędzowy)

bottom of page