top of page

Wjeżdżających na Ziemię Szprotawską

powita tajemniczy Flins

Głaz_narzutowy_Flins_koło_wsi_Długie.JPG
Skała Flins pod Szprotawą

Flins. - Tak Rada Miejska w Szprotawie nazwaÅ‚a niedawno jeden z najwiÄ™kszych gÅ‚azów narzutowych w regionie, ustanawiajÄ…c go w drodze uchwaÅ‚y z dn. 27.06.2019 r. pomnikiem przyrody chronionym prawem.

KamieÅ„ stoi przy drodze wojewódzkiej nr 297 nieopodal wsi DÅ‚ugie, gdzie gmina Szprotawa graniczy z gminÄ… Nowe Miasteczko, i jest z tej drogi doskonale widoczny.

​

Link do lokalizacji głazu Flins

​

GÅ‚az zostaÅ‚ już dostrzeżony przez przyrodnika prof. dr Theodora Schube podczas badaÅ„ w latach 1917-1924, a w 1930 roku zostaÅ‚ wymieniony w wykazie najważniejszych pomników przyrody rejencji legnickiej. Jego obwód przy gruncie mierzy blisko 10 metrów, a wystaje z ziemi na wysokość 1 metra. Nikt nie wie, jak wielka jego część pozostaje skryta w gruncie. SkaÅ‚a skÅ‚ada siÄ™ z granitu i różnych odmian kwarcu. Obecnie oficjalnie jest to najwiÄ™kszy gÅ‚az narzutowy w gminie Szprotawa. O jego ochronÄ™ od lat zabiegaÅ‚o Towarzystwo Bory DolnoÅ›lÄ…skie.

​

Nazwa pomnika przyrody nawiÄ…zuje do archaicznego okreÅ›lenia dla kwarcu, którego odmiany wystÄ™pujÄ… w skÅ‚adzie gÅ‚azu, oprócz innych mineraÅ‚ów. Wkrótce okaz zostanie stosownie oznakowany.

 

Maciej Boryna

2 lipca 2019 r.

​

Więcej o pomniku i legendarnym Flinsie znajdziemy poniżej:

Zagadkowa skała Flins pod Szprotawą

Uchwała Rady Miejskiej w Szprotawie (projekt)

Flins zaprasza do oglÄ…dania (Radio Zachód)

bottom of page