Wjeżdżających na Ziemię Szprotawską

powita tajemniczy Flins

Flins. - Tak Rada Miejska w Szprotawie nazwała niedawno jeden z największych głazów narzutowych w regionie, ustanawiając go w drodze uchwały z dn. 27.06.2019 r. pomnikiem przyrody chronionym prawem.

Kamień stoi przy drodze wojewódzkiej nr 297 nieopodal wsi Długie, gdzie gmina Szprotawa graniczy z gminą Nowe Miasteczko, i jest z tej drogi doskonale widoczny.

Głaz został już dostrzeżony przez przyrodnika prof. dr Theodora Schube podczas badań w latach 1917-1924, a w 1930 roku został wymieniony w wykazie najważniejszych pomników przyrody rejencji legnickiej. Jego obwód przy gruncie mierzy blisko 10 metrów, a wystaje z ziemi na wysokość 1 metra. Nikt nie wie, jak wielka jego część pozostaje skryta w gruncie. Skała składa się z granitu i różnych odmian kwarcu. Obecnie oficjalnie jest to największy głaz narzutowy w gminie Szprotawa. O jego ochronę od lat zabiegało Towarzystwo Bory Dolnośląskie.

Nazwa pomnika przyrody nawiązuje do lokalnych podań o legendarnym słowiańskim bóstwie Flins wyrażanym w złotym posągu, którego ślady stóp ponoć zostały pozostawione na szprotawskim kamieniu. Wkrótce okaz zostanie stosownie oznakowany.

 

Maciej Boryna

2 lipca 2019 r.

Więcej o pomniku i legendarnym Flinsie znajdziemy poniżej:

Co mają Szprotawa i Iława do pogańskiego Flinsa?

Dziadoszyce - słowiańskie państewko znad Bobru

Uchwała Rady Miejskiej w Szprotawie (projekt)

Flins zaprasza do oglądania (Radio Zachód)

© 2023 by Amanda Willman.
Proudly created with Wix.com

Facebook                     Instagram                     Twitter

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now