Kaplica rodu von Franke w Siecieborzycach to jedna z dwóch neogotyckich budowli w całej gminie Szprotawa, stąd stanowi lokalny rarytas. Położona na uboczu, na wzgórzu, w mroczną pogodę kojarzy się jako sceneria do odprawiania mickiewiczowskich Dziadów. To właśnie Franke był autorem znanych pamiętników o przemarszach przez wieś wojsk napoleońskich.
Link do lokalizacji kaplicy von Franke
Gottlieb Franke najpierw był jedynie administratorem dóbr hrabiny von Cosel w Siecieborzycach, wdowy po generale. W 1792 roku Franke w podejrzanych okolicznościach odkupił majątek od starszej pani. We wsi mówiono, że hrabina opuściła pałac biedna, a Franke stał się bogaty. Kilka lat potem od innej generałowej zakupił sąsiednią wieś Jelenin .W 1798 roku uzyskał tytuł szlachecki i został mianowany starostą żagańskim.
Jego młodszy syn, autor wspomnianych pamiętników napoleońskich zmarł w 1813 roku w wieku 22 lat na przywleczoną przez żołnierzy jakąś zarazę. Sam ojciec zaś zmarł na udar w 1814 roku w Żaganiu podczas wykonywania obowiązków starosty. Majątek odziedziczył starszy syn, którego także doświadczył śmiertelny niefart. Zmarł wskutek nieszczęśliwego postrzału w kolano podczas polowania w 1824 roku.
Ostatni z rodu von Franke nie był żonaty, ale ze służącą w pałacu Siecieborzyce posiadał syna, któremu po ojcu przypadł majątek. Niestety wielokrotnie odmawiano mu tytułu szlacheckiego. Niemniej to jemu zawdzięczamy wybudowanie pod wsią w 1875 roku neogotyckiego grobowca rodowego w formie kaplicy, do którego przeniesiono doczesne szczątki przodków.
Jako ciekawostkę warto nadmienić, że przy przebudowie domu owej służącej znaleziono 120 sztuk srebrnych monet z 1620 roku.
Architektura kaplicy jest mocno zbliżona do sposobu wykończenia kościoła św. Anny w położonej obok wsi Długie. Grobowiec rodu Franke jest podpiwniczony i mieszkańcy wsi wspominają zdewastowane sarkofagi. W zbiorach Muzeum Ziemi Szprotawskiej możemy podziwiać oryginalne krzesło z XVIII wieku pochodzące z dawnego wyposażenia kaplicy. Ponad wejściem nieślubny Franke kazał umieścić wykonany z piaskowca herb szlachecki przodków (von Francke).
Tekst i zdjęcia:
Maciej Boryna
Muzeum Ziemi Szprotawskiej 2022
Skorzystano:
Georg Steller, Rückersdorf Kreis Sprottau, 1964