top of page

TROPAMI SZPROTAWSKIEGO GENIUSZA

i PRADZIADKA NOBLISTKI

Maciej Boryna
Park Goepperta Szprotawa

W Szprotawie zachowaÅ‚ siÄ™ jego sÅ‚ynny dom rodzinny z "murzynkiem”, cudem odnaleziony przedwojenny pomnik i ceniony park zwany jego imieniem. O kim mowa?

 

To urodzony w 1800 roku w Szprotawie Heinrich Göppert. PochodziÅ‚ z rodziny aptekarskiej, w takim kierunku też siÄ™ ksztaÅ‚ciÅ‚. Ale to byÅ‚o stanowczo za maÅ‚o dla czÅ‚owieka renesansu. Wkrótce habilitowaÅ‚ siÄ™ z medycyny i botaniki, nadzorowaÅ‚ Ogród Botaniczny we WrocÅ‚awiu i wykÅ‚adaÅ‚ w Szkole Chirurgicznej.

 

ÅšwiatowÄ… sÅ‚awÄ™ przyniosÅ‚y mu liczne badania i opracowania o życiu roÅ›lin, szczególnie drzew. Obecnie student botaniki każdej renomowanej uczelni na globie uczy siÄ™ na jego dorobku. To Göppert ostatecznie potwierdziÅ‚ pochodzenie wÄ™gla od roÅ›lin!

Pod SzprotawÄ… odkryÅ‚ tajemnicze stanowisko ze zÅ‚ożami skamieniaÅ‚ych muszli i kośćmi zwierzÄ…t. OpisaÅ‚ szczegóÅ‚owo ciekawe okolicznoÅ›ci uderzenia i przejÅ›cia pioruna przez szprotawskÄ… kamienicÄ™. W 1883 otrzymaÅ‚ prestiżowy brytyjski Medal Murchisona, przyznawany przez LondyÅ„skie Towarzystwo Geologiczne. Uważany jest za pierwszego niemieckiego paleobotanika.

 

Jego prawnuczka Maria Goeppert-Mayer otrzymała w 1963 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycia dotyczące struktury powłokowej jądra atomowego.

 

Nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że to wyjÄ…tkowa postać. A Szprotawa ma to szczęście, że wydaÅ‚a na Å›wiat sÅ‚ynnego naukowca. WÄ™drówkÄ™ Å›ladami Göpperta rozpoczynamy przy jego domu rodzinnym, obecnie ul. Odrodzenia 1, dawniej apteka z mieszkaniem. UwagÄ™ przykuwa zabytkowa postać „murzynka”, symbolu witalnoÅ›ci, zdrowia i mocy egzotycznych roÅ›lin. W 2000 roku próbowano jÄ… wykraść. Dom Goepperta jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !

Dom Goepperta Szprotawa

NastÄ™pnie kierujemy siÄ™ przez Rynek do pomnika Göpperta przy wejÅ›ciu do parku nazwanego jego imieniem (ul. Mickiewicza). OdsÅ‚oniÄ™ty w 1900 roku pomnik zaginÄ…Å‚ po II wojnie Å›wiatowej, odtworzono go z odnalezionych oryginalnych fragmentów i odsÅ‚oniÄ™to ponownie w 2015 roku w obecnoÅ›ci czÅ‚onków rodziny i oficjalnej delegacji niemieckiej. Zakorzeniony w XIX wieku park miaÅ‚ nawiÄ…zywać do wrocÅ‚awskiego ogrodu botanicznego. Niedawno zredagowano koncepcjÄ™ jego rewitalizacji. W 2020 roku w parku powstanie Å›cieżka edukacyjna w ramach nawiÄ…zujÄ…cego do postaci Göpperta paleoparku z figurami dinozaurów…

 

W Galerii Zbiorów Regionalnych dysponujÄ…cej eksponatami użyczonymi przez Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F.Matuszkiewicza można zobaczyć historyczne butle aptekarskie z apteki Göppertów.

 

Oczkiem w gÅ‚owie sÅ‚awetnego profesora byÅ‚ Rezerwat Buczyna Szprotawska, który dziÄ™ki jego badaniom staÅ‚ siÄ™ znany naukowcom na caÅ‚ym Å›wiecie. Göppert odkryÅ‚ w nim istotne dla nauki egzemplarze rzadkich i chronionych roÅ›lin.

 

Redakcja:

Maciej Boryna

Punkt Informacji Turystycznej UM w Szprotawie

 

Pomocne linki:

 

Mapa Szlakiem Göpperta

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1eyCQ2Uxz87gCVdmwcPe3uq14Plerhbu0&hl=pl&usp=sharing

 

Nota biograficzna

http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/dyrektorgoppert.html

 

O Parku Göpperta https://pdfhost.io/v/ZOH4jZ6n_Zaoenia_do_koncepcji_zagospodarowania_Parku_Goepperta_w_Szprotawie_2020pdf.pdf

 

Dom rodzinny Göpperta

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_rodzinny_Heinricha_G%C3%B6pperta

 

Wiata w Rezerwacie

https://borynam.wixsite.com/zwiedzamyszprotawe/gdzie-bawila-sie-szprotawa

Pomnik Goepperta w Szprotawie
bottom of page