top of page

LEGENDARNY SKARB FRANCUZÓW

Pałac Wiechlice
Maciej Boryna
Pomnik 1813 Szprotawka
Pałac Wiechlice

Nie ma pewności, czy był, a jeśli był, to czy go ktoś już znalazł. Ale tak to zwykle bywa ze skarbami. Z drugiej strony, po co ktoś wymyśliłby taką historię?

​

Rzecz siÄ™ ma czasów napoleoÅ„skich, kiedy spora część Europy znalazÅ‚a siÄ™ pod wpÅ‚ywami Francuzów. Wojna, grabieże, gÅ‚ód, choroby, Å›mierć. Od listopada 1806 roku do sierpnia 1813 roku Szprotawa znajdowaÅ‚a siÄ™ na przemian w rÄ™kach francuskich, pruskich albo rosyjskich. Przy tym przez okolicÄ™ przewinęły siÄ™ oddziaÅ‚y o wszelkich możliwych narodowoÅ›ciach europejskich. Wspominane sÄ… m.in. oddziaÅ‚y polskie maszerujÄ…ce przez Siecieborzyce. W mieÅ›cie, nawet wiadomo w którym domu, kwaterowaÅ‚ m.in. Bertrand - jeden z ulubionych generaÅ‚ów Napoleona. Podanie mówi, że miaÅ‚ go odwiedzić w Szprotawie incognito sam cesarz.

W dniu 27 maja 1813 roku miaÅ‚a miejsce bitwa o SzprotawÄ™ z udziaÅ‚em tysiÄ™cy żoÅ‚nierzy, podczas której Francuzi wyparli Rosjan na wschód od miasta. WycofujÄ…ce siÄ™ oddziaÅ‚y rosyjskie w okolicy wsi Szprotawka zagwoździÅ‚y wÅ‚asne armaty i wysadziÅ‚y w powietrze zapasy amunicji, by te nie wpadÅ‚y w rÄ™ce Francuzów. WybuchÅ‚ wielki pożar, który pochÅ‚onÄ…Å‚ lasy przynależące do Wiechlic. Na pamiÄ…tkÄ™ wydarzenia posadowiono kamieÅ„ z inskrypcjÄ… (zdjÄ™cie powyżej).

 

Ale nas interesuje oczywiście epizod o skarbie.

Pani Inge Lehmann-Böhm, autorka kroniki wsi Nowa Kopernia, przytoczyÅ‚a w swojej pracy taki fragment (wolne tÅ‚umaczenie z niemieckiego): „…Tegoż dnia Francuzi podjÄ™li dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu ukrycie kasy puÅ‚kowej. Część zakopano na obszarze majÄ…tku Wiechlice, a część przy mÅ‚ynie w Henrykowie…”. Autorka choć nie podaje źródÅ‚a cytowanej relacji, to można odnaleźć podobnÄ… wzmiankÄ™ w innym opracowaniu.

​

Skoro Francuzi mieliby cokolwiek ukrywać, to dotyczy to oczywiście ich porażki w walce, wręcz ucieczki. Szprotawskie dzieje okresu napoleońskiego są obszernie opisane w kronice Matuszkiewicza i Kreisa. Ten drugi był naocznym świadkiem wojennych wydarzeń. Tropiciele skarbu powinni najpierw przestudiować historię tego okresu. Wycieczki krajoznawcze po okolicy oprowadzają też przewodnicy z Towarzystwa Bory Dolnośląskie.

MajÄ…tek Wiechlice byÅ‚ rozlegÅ‚y, ale podejrzewamy, że idzie o obrÄ™b dawnej wsi, skoro w przypadku drugiej części kasy mówi siÄ™ wyraźnie o Henrykowie (zdjÄ™cie mÅ‚yna poniżej). A ten przecież także wchodziÅ‚ w skÅ‚ad majÄ…tku Wiechlice.

​

Z polecenia Napoleona na terenie wiechlickiego majÄ…tku utworzono lazaret polowy dla WÅ‚ochów i Francuzów. Do caÅ‚ej tej historii ze skarbem jak ulaÅ‚ pasuje fabuÅ‚a filmy przygodowego z 1960 r. pt. "Szatan z siódmej klasy" (link do zwiastuna filmu).

​

Pałac jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !

​

Maciej Boryna 2020

Prawa autorskie zastrzeżone

​

Skorzystano m.in.:

Boryna M., Grzeszczak D.: Wiechlice na rubieży Borów DolnoÅ›lÄ…skich, 2015

Boryna M., Janowicz H., WÄ™drówki po Puszczy Wiechlickiej, 2015

Dawny młyn w Henrykowie
Dawny młyn w Henrykowie
napoleon_PNG3.png
bottom of page