top of page

Sarkofag świętej w Szprotawie

Zwiedzamy SzprotawÄ™

Szprotawska fara maryjna jest posadowiona w miejscu szczególnym i tajemniczym. Starożytne ludy zaÅ‚ożyÅ‚y tu ciaÅ‚opalne cmentarzysko, a sÅ‚owiaÅ„skie plemiÄ™ Dziadoszan miaÅ‚o czcić bożka Flinsa. W poÅ‚owie XIII wieku zbudowano kamienny gotycki koÅ›cióÅ‚, ale jak siÄ™ niedawno okazaÅ‚o na murach jeszcze starszej nieznanej budowli. Późniejsze dokumenty opowiadajÄ… o cudzie z lewitujÄ…cÄ… i znikajÄ…cÄ… hostiÄ…. MaÅ‚o kto wie, że w wieży koÅ›cioÅ‚a tkwiÄ… dwa radzieckie pociski artyleryjskie i kamienna pÅ‚yta Bertholda z 1316 r. z zakodowanym przekazem.

 

Ludzie opowiadają też z prawdziwym przejęciem o szklanej trumnie księżniczki, skrytej w kościelnych murach. Wedle miejscowego podania księżniczka skoczyła z wieży, a przyczyną targnięcia była nieszczęśliwa miłość. To dlatego jej ciało złożone w trumnie ma mieć skręconą stopę. Tyle podanie.

 

TakÄ… sensacjÄ™ budzi barokowy szklony sarkofag, który rzeczywiÅ›cie jest przechowywany w szprotawskim koÅ›ciele maryjnym. Za szybÄ… zobaczymy figurÄ™ kobiety o niewielkim wzroÅ›cie i drobnej budowie. Figura jest przyodziana w haftowanÄ… sukniÄ™ i welon. Sarkofag wieÅ„czy napis „S.Faustina V.&.M.”, w tÅ‚umaczeniu na jÄ™zyk polski - „Å›wiÄ™ta Faustyna mÄ™czennica”, zwana też Å›wiÄ™tÄ… z katakumb.

 

Idzie o FaustynÄ™ zaliczanÄ… do grona tak zwanych mÄ™czenników wczesnochrzeÅ›cijaÅ„skich, którzy ponieÅ›li mÄ™czeÅ„skÄ… Å›mierć za bycie chrzeÅ›cijanami. Nasza Faustyna zmarÅ‚a w 304 r. w Rzymie w czasach przeÅ›ladowania chrzeÅ›cijan za panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana jako wspóÅ‚rzÄ…dcy. SzczÄ…tki Å›wiÄ™tej zostaÅ‚y sprowadzone do Szprotawy w 1765 roku dziÄ™ki staraniom jezuity Baltasara Lindnera na proÅ›bÄ™ przeoryszy szprotawskiego klasztoru magdalenek (Baier, 1905). Relikwie Å›w. Faustyny mÄ™czennicy miaÅ‚y trafić także do koÅ›cioÅ‚a Å›w. Piotra w Pruntrut w Szwajcarii.

 

© Maciej Boryna 2018

​

Czytaj także o

Lesie Klasztornym (Las Przędzowy)

bottom of page