top of page

CMENTARZ WOJENNY W HENRYKOWIE

SpoczÄ™li na wyspie poÅ›ród pól

Cmentarz w Henrykowie (fot. Maciej Boryna)
Maciej Boryna

DolnoÅ›lÄ…skie wioski usiane sÄ… zabytkowymi poniemieckimi cmentarzami. DziÅ› owite mchem, bluszczem i lasem bardziej przypominajÄ… zaginione obiekty archeologiczne aniżeli nowożytne nekropolie. Nie inaczej jest z cmentarzem w Henrykowie. Ale posiada on coÅ›, co go wyróżnia na tle innych. To chronione prawem miÄ™dzynarodowym groby wojenne.

 

Henrykowski cmentarz charakteryzuje malownicze poÅ‚ożenie. To leÅ›na wysepka poÅ›ród pól. NieÅ›wiadomi możemy przejść obok niczego nie podejrzewajÄ…c. Cmentarz leży przy polnej drodze do Meksyku (poÅ‚udniowej kolonii Dzikowic), ok. 300 metrów od zabudowaÅ„ Henrykowa.

 

Link do lokalizacji cmentarza

​

Jak wyczytujemy z zaÅ‚ożonej w 1987 roku karty cmentarza, wtedy widziany byÅ‚ jeszcze mur ogrodzeniowy oraz brama (krata). Zarejestrowano liczne wolnostojÄ…ce nagrobki z drugiej poÅ‚owy XIX wieku oraz ok. 30 nagrobków z pierwszej poÅ‚owy XX wieku. Obecnie tylu siÄ™ nie doliczymy. Autorzy karty wspomnieli jeszcze o zachowanych alejach lipowych oraz dÄ™bach ramujÄ…cych caÅ‚e zaÅ‚ożenie. Teren cmentarza miaÅ‚ być porzÄ…dkowany w latach 60-tych ubiegÅ‚ego wieku. Ale wskazywano na potrzebÄ™ ponownego uporzÄ…dkowania z zachowaniem istniejÄ…cych nagrobków.

Cmentarz w Henrykowie fot. Maciej Boryna

W rubryce poÅ›wiÄ™conej grobom o znaczeniu historycznym zamieszczono nastÄ™pujÄ…ca wzmiankÄ™: „na uwagÄ™ zasÅ‚uguje partia cmentarza z zachowanymi nagrobkami polegÅ‚ych w I wojnie Å›wiatowej”. Tym bardziej dziwi wniosek koÅ„cowy, że nie wymaga siÄ™ sporzÄ…dzenia dokumentacji poszczególnych nagrobków czy ewidencji caÅ‚oÅ›ci cmentarza.

 

Aktualnie z nagrobków wojennych odnajdziemy ledwie kilka. Chyba że niektóre skrywajÄ… siÄ™ jeszcze pod bluszczem. DotyczÄ… dwudziesto- i dwudziestoparolatków polegÅ‚ych w 1915 i 1916 roku. WÅ›ród nich nazwiska: Schach, Williger, Werner, Pullmann, Wittig. Ponad każdym znak żelaznego krzyża.

 

NajwiÄ™kszÄ… uwagÄ™ zwraca jednak kamienny monument, pomnik z brakujÄ…cÄ… tablicÄ…, zlokalizowany w narożu cmentarza. StÄ…d nie można okreÅ›lić, co upamiÄ™tniaÅ‚. Możemy jedynie przypuszczać, że odnosiÅ‚ siÄ™ ogólnie do wszystkich polegÅ‚ych.

 

Ponadto rozpoznamy na cmentarzu zarysy kwater grobowych. Tu i ówdzie pojedyncze nagrobki, fragmenty krzyży itp., studnia…

 

Spacer do zabytkowego cmentarza możemy poÅ‚Ä…czyć z wizytÄ… w pobliskim PaÅ‚acu Henryków oraz odwiedzeniem piÄ™knych pomnikowych dÄ™bów „Henryka” oraz Vim Sampers” (Blaszak), ten ostatni to oficjalnie najstarszy na ziemi szprotawskiej, po spalonym „Chrobrym”.

Auto możemy zaparkować przy dawnym mÅ‚ynie nad rzekÄ… SzprotawÄ…, z którym wiąże siÄ™ przekaz o francuskim skarbie. A także przy paÅ‚acu.

 

Link do proponowanej trasy spaceru

​

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

 

Skorzystano:

Karta cmentarza, WOBiDZ w Zielonej Górze, 1987

 

Zobacz także:

PóÅ‚ Europy pogrzebane pod SzprotawÄ…

 

Cmentarz w Henrykowie fot. Maciej Boryna
bottom of page