top of page

MIEJSCE LEWITACJI W SZPROTAWIE

Cud eucharystyczny dał początek kościołowi

Kościół Ciała Chrystusa w Szprotawie. Miejsce cudu eucharystycznego.

Tu w XV wieku lewitowaÅ‚a hostia i tu staÅ‚ koÅ›cióÅ‚ CiaÅ‚a Chrystusa

(fot. Maciej Boryna 2021)

Dla jednych to tak zwany cud eucharystyczny, dla innych co najmniej zjawisko nadprzyrodzone, paranormalne. Na wzgórzu przed miastem, wedle zapisu na oczach Å›wiadków lewitowaÅ‚a hostia. Bynajmniej na tym nie koniec. WczeÅ›niej hostia podczas mszy w koÅ›ciele farnym nadzwyczajnie zniknęła. A umieszczana w tabernakulum i tak ukazywaÅ‚a siÄ™ na oÅ‚tarzu magdalenek.

 

DziÄ™ki szczegóÅ‚owej informacji znamy dokÅ‚adne miejsce lewitacji! To poÅ‚ożone nad rzekÄ… SzprotawÄ… wzniesienie przy obecnej ul. Warszawskiej, naprzeciw zjazdu do cmentarza komunalnego. KiedyÅ› staÅ‚ tam koÅ›cióÅ‚ek CiaÅ‚a Chrystusa. Co ciekawe, pogÅ‚oski o lewitowaniu przedmiotów w tej lokalizacji znane sÄ… nawet w historii najnowszej.

 

Przekaz o cudzie w Szprotawie nie pochodzi z legend czy ludowych podaÅ„, lecz z oficjalnej korespondencji. W 1628 roku szprotawski proboszcz Rathmann w imieniu klasztoru magdalenek prosi naczelnika KsiÄ™stwa GÅ‚ogowskiego o odbudowÄ™ zburzonej Å›wiÄ…tyni z uwagi na cud, który wydarzyÅ‚ siÄ™ przed 100 laty. Na co naczelnik Georg von Oppersdorf zareagowaÅ‚ jak najbardziej poważnie, zawezwaÅ‚ do siebie radÄ™ miejskÄ… i nakÅ‚oniÅ‚ jÄ… do odbudowy koÅ›cioÅ‚a jak też przeznaczenia rocznego odpisu w wysokoÅ›ci 6 marek na ten cel.

 

W 1729 roku przeorysza klasztoru Lachhammer wraz z proboszczem Labe zwrócili siÄ™ do rzÄ…dcy królewskiego o ponaglenie wÅ‚adz Szprotawy w temacie odbudowy, powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na ustalenia sprzed wieku oraz opisujÄ…c caÅ‚e cudowne zdarzenie:

 

Na poczÄ…tku XV wieku na oktawÄ™ ÅšwiÄ…t Bożego CiaÅ‚a tutaj w Szprotawie w koÅ›ciele farnym celebrowana hostia zniknęła i pojawiÅ‚a siÄ™ na PrzedmieÅ›ciu GÅ‚ogowskim ponad wzgórzem strzeleckim unoszÄ…c siÄ™ w powietrzu. W reakcji na zdarzenie do lewitujÄ…cej hostii udaÅ‚a siÄ™ procesja wÅ‚adz miasta i katolików wraz z przeoryszÄ… BarbarÄ… von Schönaich w asyÅ›cie pozostaÅ‚ych sióstr. Hostia skierowaÅ‚a siÄ™ do przeoryszy opadajÄ…c na jej welon, po czym zostaÅ‚a uroczyÅ›cie przeniesiona z powrotem do koÅ›cioÅ‚a farnego i zÅ‚ożona do tabernakulum.

Jednakże o póÅ‚nocy hostia objawiÅ‚a siÄ™ siostrom w klasztorze, na oÅ‚tarzu w sali modlitewnej. Po ponownym zaniesieniu do koÅ›cioÅ‚a, ta znów wracaÅ‚a na klasztorny oÅ‚tarz, gdzie jÄ… w koÅ„cu zostawiono. A w miejscu lewitowania hostii zbudowano koÅ›cióÅ‚ CiaÅ‚a Chrystusa.

LewitujÄ…ca hostia w Szprotawie

Z dawnych akt miejskich dowiadujemy siÄ™ pod datÄ… 1507 roku o erekcji oÅ‚tarza Celebrowanego CiaÅ‚a Chrystusa w Monstrancji, co może potwierdzać ów niezwykÅ‚y przekaz.

 

A co do samego koÅ›cióÅ‚ka.

Wzniesiona w XVI wieku Å›wiÄ…tynia zostaÅ‚a wedle zapisów zniszczona przez protestantów. Do jej odbudowy przystÄ…piono dopiero w 1729 roku. Niestety nie dotrwaÅ‚a do czasów wspóÅ‚czesnych, choć starsi mieszkaÅ„cy Szprotawy jeszcze dobrze jÄ… pamiÄ™tajÄ… z lat 60. ubiegÅ‚ego wieku. Po II wojnie Å›wiatowej stopniowo popadaÅ‚a w ruinÄ™, po czym rozebrano pozostaÅ‚oÅ›ci. Na poczÄ…tku lat 80. na miejscu koÅ›cióÅ‚ka zbudowano sÅ‚ynny domek w ksztaÅ‚cie grzyba. Czy byÅ‚o to prawdÄ…, tego nie wiadomo, jednakże nawet dzieci znaÅ‚y przekaz, że w domku same przesuwaÅ‚y siÄ™ meble.

Warto też dodać, że przy koÅ›cióÅ‚ku znajdujÄ… siÄ™ masowe groby okoÅ‚o 120 żoÅ‚nierzy zmarÅ‚ych na tyfus i inne choroby w koÅ„cowym okresie wojen napoleoÅ„skich. A przy obecnej kaplicy cmentarza komunalnego znajdujÄ… siÄ™ upamiÄ™tniajÄ…ce zmarÅ‚ych barokowe tablice, przeniesione spod koÅ›cioÅ‚a CiaÅ‚a Chrystusa.

 

DziÅ› na miejscu koÅ›cióÅ‚ka znajduje siÄ™ stajenka, a na przedpolu pasÄ… siÄ™ konie. Aby zobaczyć miejsce cudu, można zatrzymać siÄ™ na parkingu sÄ…siadujÄ…cym z pastwiskiem (przy barze WesoÅ‚a Kawka).

Reprodukcja malowidła nieznanego autora obrazująca cud z lewitującą hostią znajduje się w Centrum Aktywności Społecznej w Szprotawie (dawny klasztor).

 

 

Maciej Boryna

Muzeum Ziemi Szprotawskiej 2021

 

Na podstawie:

Clemens Baier „Geschichte der Stadtpfarrkirche zu Sprottau…”, Sprottau 1904, s. 21-23.

 

Link do lokalizacji dawnego koÅ›cióÅ‚ka

​

Czytaj także o

Lesie Klasztornym (Las Przędzowy)

corpus christi sprottau po wojnie.jpg
bottom of page