top of page

CHIŃSKIE RELIKTY W SZPROTAWIE

Ginkgo biloba, czyli miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy w Szprotawie (fot. Maciej Boryna)
Maciej Boryna

Na terenie Szprotawy rośną aż cztery dorosłe unikatowe miłorzęby dwuklapowe, występujące naturalnie tylko w południowo-wschodniej części Chin. Do Europy trafiły w XVIII wieku z Japonii, stąd niekiedy błędne określanie jako miłorząb japoński. Sędziwe egzemplarze rosną w zabytkowym Parku Goepperta, de facto poniemieckim ogrodzie botanicznym, poświęconym słynnemu na świecie paleobotanikowi Heinrichowi Goeppertowi ze Szprotawy.

 

Zobacz szlak Goepperta w Szprotawie

​

W piÅ›miennictwie podaje siÄ™, że to najstarsze drzewo Å›wiata, prawdziwy relikt i rzadki przedstawiciel roÅ›lin nagozalążkowych, który posiada liÅ›cie nieprzeksztaÅ‚cone w igÅ‚y. To także roÅ›lina lecznicza. WyciÄ…g usprawnia krążenie obwodowe i mózgowe, poprawia pamięć i koncentracjÄ™, spowalnia procesy starzenia.  

 

Wzrost miÅ‚orzÄ™bu jest bardzo powolny, przez pierwsze 20 lat - ok. 5 metrów. W Chinach sÄ… egzemplarze w wieku ok. 3500 lat, mierzÄ…ce 40 metrów wysokoÅ›ci.

LiÅ›cie miÅ‚orzÄ™bu sÄ… Å‚atwo rozpoznawalne, ksztaÅ‚tem przypominajÄ… motylki. JesieniÄ… piÄ™knie przebarwiajÄ… siÄ™ na żóÅ‚to i od razu zwracajÄ… uwagÄ™ przechodniów.

 

W Parku Goepperta blisko siebie rosnÄ… osobniki mÄ™ski i żeÅ„ski, dziÄ™ki czemu dochodzi do zawiÄ…zywania owoców. PrzypominajÄ… one żóÅ‚to-zielone Å›liwki. OpadajÄ… w listopadzie wydzielajÄ…c nieprzyjemnÄ… woÅ„. Stare okazy wytwarzajÄ… na pniu osobliwe wyrostki przypominajÄ…ce stalaktyty.

 

Nikt dotÄ…d nie badaÅ‚ dokÅ‚adnego wieku szprotawskich miÅ‚orzÄ™bów. Park Goepperta zakÅ‚adano ok. XIX/XX wieku. Niemniej ich wysokość Å›wiadczy bezwzglÄ™dnie, iż to dorosÅ‚e osobniki. SÄ… objÄ™te ochronÄ… prawnÄ… jako pomniki przyrody i skÅ‚adowe zabytkowego zaÅ‚ożenia parkowego. Stanowisko jest kwalifikowane do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej!

 

Czytaj więcej o Parku Goepperta w Szprotawie

​

Trzy z nich odnajdziemy przy ul. Ogrodowej w parku poÅ‚udniowym, jeden roÅ›nie na Skwerze Czytelników przy ul. NiepodlegÅ‚oÅ›ci (niestety kilka lat temu dziwnym zrzÄ…dzeniem losu zostaÅ‚ Å›ciÄ™ty piÄ…ty okaz).

 

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

​

Skorzystano z informacji: Wikipedia, muratordom.pl, zszp.pl

Miłorzęby dwuklapowe w Szprotawie (fot. Maciej Boryna)
bottom of page