top of page

SÄ„ TYLKO DWA W POLSCE

PrzewodniczÄ…cy Parlamentu Europejskiego ze Szprotawy !

Książka Klaus Haensch, aut. Maciej Boryna

Zdjęcie powyżej:

OkÅ‚adka skryptu o Klausie Hänschu autorstwa Macieja Boryny, 

na pierwszym planie grawerowany zegarek Hänscha z miejscowego muzeum

​

W Szprotawie urodziÅ‚ siÄ™ i mieszkaÅ‚ do koÅ„ca II wojny Å›wiatowej Klaus Hänsch, w 1994 roku wybrany na PrzewodniczÄ…cego Parlamentu Europejskiego. Jego rodzinny dom w centrum miasta szczęśliwie zachowaÅ‚ siÄ™ i stanowi lokalnÄ… atrakcjÄ™ turystycznÄ…. Hänsch przez aż 30 lat byÅ‚ również europosÅ‚em.

 

Szprotawa to jedno z dwóch miast w Polsce, które mogÄ… poszczycić siÄ™ takimi obywatelami. Obok ÅšmiÅ‚owic, skÄ…d pochodzi Jerzy Buzek.

 

Dom Klausa Hänscha stoi przy Pl. KoÅ›cielnym w samym centrum Szprotawy. I to w zacnym towarzystwie, bo tuż obok starej gotyckiej fary. Co ciekawe, dom Hänschów wzniesiono w miejscu, gdzie staÅ‚ wczeÅ›niej koÅ›cióÅ‚ Å›w. Barbary. Klaus przyszedÅ‚ na Å›wiat 15 grudnia 1938 roku. Wtedy byÅ‚o to niemieckie miasto powiatowe o nazwie Sprottau.

 

Link do lokalizacji rodzinnego domu Hänscha

Szprotawa, rodzinny dom Haenschów

Klaus Hänsch od 2000 roku jest honorowym obywatelem Szprotawy. Po wysiedleniu Niemców w ostatnim roku wojny, odwiedza rodzinny dom dopiero w 1981 roku, nocujÄ…c jednak w GÅ‚ogowie z obawy przed stacjonujÄ…cymi w Szprotawie wojskami radzieckimi. Dumni z Hänscha szprotawianie zgotowali mu gorÄ…ce powitanie w 1995 roku, kiedy zÅ‚ożyÅ‚ oficjalnÄ… wizytÄ™ już jako PrzewodniczÄ…cy Parlamentu Europejskiego.  

 

NastÄ™pna oficjalna wizyta miaÅ‚a miejsce rok później, kiedy Hänsch patronowaÅ‚ podpisaniu przez wÅ‚adze Szprotawy umowy partnerskiej z niemieckim miastem Gevelsberg.

ByÅ‚ także goÅ›ciem obchodów milenijnych, podczas których rajcy nadali mu honorowe obywatelstwo Szprotawy. Nad zalewem miejskim posadziÅ‚ „DÄ…b 1000-lecia”. DziÄ™ki jego pomocy uporano siÄ™ z budowÄ… mostu przez Bóbr w IÅ‚awie, gdzie równo 1000 lat wczeÅ›niej polski wÅ‚adca BolesÅ‚aw Chrobry witaÅ‚ i goÅ›ciÅ‚ cesarza niemieckiego Ottona III pielgrzymujÄ…cego do Gniezna.

 

Od 2002 roku Hänsch objÄ…Å‚ honorowy patronat nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… Towarzystwa Bory DolnoÅ›lÄ…skie. A w 2004 roku wsparÅ‚ komitet odbudowy pomnika Goepperta, Å›wiatowej sÅ‚awy paleobotanika urodzonego w Szprotawie.

 

W Punkcie Informacji Turystycznej w Szprotawie przy Pl. KoÅ›cielnym 2 (dawny klasztor), można otrzymać nieodpÅ‚atnie archiwalne egzemplarze kolekcjonerskie opracowania Macieja Boryny pt. „Klaus Haensch. PomiÄ™dzy SzprotawÄ… a EuropÄ…”. ZaÅ› w Muzeum Ziemi Szprotawskiej zobaczymy także zegarek kieszonkowy Hänscha, podarowany zaprzyjaźnionej rodzinie BiaÅ‚kowskich (patrz zdjÄ™cie na poczÄ…tku artykuÅ‚u).

 

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej 2022

​

Zdjęcie poniżej:

Idylliczny zaułek średniowiecznego centrum Szprotawy,

po lewej rodzinny dom Klausa Hänscha, po prawej gotycka fara.

Szprotawa, rodzinny dom Haenschów
bottom of page