SĄ TYLKO DWA W POLSCE
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego ze Szprotawy !
Zdjęcie powyżej:
Okładka skryptu o Klausie Hänschu autorstwa Macieja Boryny,
na pierwszym planie grawerowany zegarek Hänscha z miejscowego muzeum
W Szprotawie urodził się i mieszkał do końca II wojny światowej Klaus Hänsch, w 1994 roku wybrany na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Jego rodzinny dom w centrum miasta szczęśliwie zachował się i stanowi lokalną atrakcję turystyczną. Hänsch przez aż 30 lat był również europosłem.
Szprotawa to jedno z dwóch miast w Polsce, które mogą poszczycić się takimi obywatelami. Obok Śmiłowic, skąd pochodzi Jerzy Buzek.
Dom Klausa Hänscha stoi przy Pl. Kościelnym w samym centrum Szprotawy. I to w zacnym towarzystwie, bo tuż obok starej gotyckiej fary. Co ciekawe, dom Hänschów wzniesiono w miejscu, gdzie stał wcześniej kościół św. Barbary. Klaus przyszedł na świat 15 grudnia 1938 roku. Wtedy było to niemieckie miasto powiatowe o nazwie Sprottau.
Klaus Hänsch od 2000 roku jest honorowym obywatelem Szprotawy. Po wysiedleniu Niemców w ostatnim roku wojny, odwiedza rodzinny dom dopiero w 1981 roku, nocując jednak w Głogowie z obawy przed stacjonującymi w Szprotawie wojskami radzieckimi. Dumni z Hänscha szprotawianie zgotowali mu gorące powitanie w 1995 roku, kiedy złożył oficjalną wizytę już jako Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Następna oficjalna wizyta miała miejsce rok później, kiedy Hänsch patronował podpisaniu przez władze Szprotawy umowy partnerskiej z niemieckim miastem Gevelsberg.
Był także gościem obchodów milenijnych, podczas których rajcy nadali mu honorowe obywatelstwo Szprotawy. Nad zalewem miejskim posadził „Dąb 1000-lecia”. Dzięki jego pomocy uporano się z budową mostu przez Bóbr w Iławie, gdzie równo 1000 lat wcześniej polski władca Bolesław Chrobry witał i gościł cesarza niemieckiego Ottona III pielgrzymującego do Gniezna.
Od 2002 roku Hänsch objął honorowy patronat nad działalnością Towarzystwa Bory Dolnośląskie. A w 2004 roku wsparł komitet odbudowy pomnika Goepperta, światowej sławy paleobotanika urodzonego w Szprotawie.
W Punkcie Informacji Turystycznej w Szprotawie przy Pl. Kościelnym 2 (dawny klasztor), można otrzymać nieodpłatnie archiwalne egzemplarze kolekcjonerskie opracowania Macieja Boryny pt. „Klaus Haensch. Pomiędzy Szprotawą a Europą”. Zaś w Muzeum Ziemi Szprotawskiej zobaczymy także zegarek kieszonkowy Hänscha, podarowany zaprzyjaźnionej rodzinie Białkowskich (patrz zdjęcie na początku artykułu).
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej 2022
Zdjęcie poniżej:
Idylliczny zaułek średniowiecznego centrum Szprotawy,
po lewej rodzinny dom Klausa Hänscha, po prawej gotycka fara.